Baraja Düşen Otobüsten 20 Kişiyi Kurtaran Kahraman Eski Yüzücü

March 13, 2017

Süper kahramanlar sadece filmlerde olur diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bazen siz ölümle burun buruna gelmişken her şeyin bittiğini sanarken canı pahasına da olsa bir el size uzanır ve tüm kötü düşüncelerinizi alt üst eder. İşte 11 dünya rekorlu ünlü yüzücü Shavarsh Karapetyan da onlardan biri…

Önce kahramanımızı tanıyalım; Shavarsh Karapetyan kimdir?

shavarsh-karapetyan-real-life-hero-champion-swimmer2
19 Mayıs 1953 yılında Ermenistan’ın Kirovakan şehrinde dünyaya gelen Ermeni asıllı Sovyet yüzücü Shavarsh Karapetyan 11 dünya rekoru, 17 dünya, 13 avrupa, 7 Sovyet şampiyonluğunun sahibi. Sovyet ekolunun yetiştirdiği başarılı isimlerden olan Karapetyan’ın su ile olan imtihanları çok küçük yaşlarda başladı.

Karapetyan ilk olarak 15 yaşında boğulma riski geçirdi. Bir grup holiganla kavga eden kahramanımızın boynuna iple taş bağlayarak suya atmışlar. Karapetyan son anda kurtulmuş

shavarsh-karapetyan-real-life-hero-champion-swimmer

“Taş biraz daha ağır olsaydı sudan çıkamazdım.”

67d0dd30db08762082c5f9edb56

Bu deneyimden sonra yüzme derslerine başlayan Karapetyan profesyonel olduktan sonra Ermenistan yüzme şampiyonu oldu. Okulda maruz kaldığı kıskançlıklar yüzünden Sovyet olmak tek alternatifiydi.

shavarsh-kamo-podium-1_revise

Karapetyan’ın başına gelen ikinci olay ise Kiev Müsabakalarında gerçekleşti. 75 metre suyun altında oksijen deposunun yanlış kullanımı yüzünden 75 metre suyun altında oksijensiz dayandı.

Shavarsh-Karapetyan-Real-Life-Hero-Fin-Swimmer
Zar zor sudan çıkan yüzücü müsabakayı her şeye rağmen kazanmıştı ve bundan hastanede yatarken haberdar olmuştu…

Karapetyan bir başka olayda bu kez hünerlerini karada sergilemek zorundaydı. Yüzme okuluna giderken şoförün uçuruma sürdüğü araca son anda müdahele ediyor ve bu kez 30 kişinin hayatını kurtarıyor.

three-karapetyan-brothers_revise
Şoförün bir anlık dalgınlığı Karapetyan ile birlikte 30 kişinin hayatına mal oluyordu. Uçurumdan göle uçmak üzere olan otobüse kahramanımız müdahele ediyor ve direksiyonu son anda çevirerek büyük bir kıyıma engel oluyordu.

Fakat yaptığı ve tarihe geçtiği en büyük kahramanlık Erivan’da baraja uçan bir otobüsteki insanları kapsıyor.

_mg_9993

Karapetyan 92 kişinin içinde bulunduğu otobüsten insanları yüzerek teker teker karaya çıkartmaya başlıyor.

Братья-спортсмены Камо, Шаварш и Анатолий Карапетян

Tam 20 kişinin hayatını kurtardıktan sonra komaya giren Karapetyan 46 gün boyunca uyanmıyor. Kirli sudan 2 taraflı ağır pnömoni ve kan bulaşması sonucu ölümle burun buruna kalıyor.

shavarsh-trolley-new_revise

46 gün sonunda uyanan Karapetyan; “Sadece çok fazla hayat kurtarabileceğimi biliyordum, yaptığım dalışların birinde, yanlışlıkla bir yolcu yerine bir koltuğu yakaladım.”

sharvarsh_karpetyan_today

“Bunun yerine bir hayat kurtarmış olabilirdim. Bu koltuk hala kabuslarıma giriyor” diyor.

shavarash-karapetyan-olympics-2014

Kendini ne kadar suçlu hissetse de kahramanımız kendi canını hiçe sayarak 20 can kurtarıyor ve UNESCO tarafından ‘kahramanlık’ madalyası alıyor.

ab96b1011d649a111a69f63ea4fac5e4

BONUS; Otobüste boğulan insanları kurtarmaya çalışan Karapetyan ister istemez ‘Man of Steel’de Clark’ın genç yaşta insanları kurtardığı sahneyi akıllara getiriyor

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>