Hollanda’da Hayata Geçirilen Çevreci Bir Proje: Rüzgar Enerjisiyle Çalışan Trenler

October 9, 2017

Yaşadığımız çevrenin iyileştirilmesi, her dönem için insanların kontrolünde gelişir. Böylesi bir durum karşısında azalan ve kirlenen kaynaklar, kendi iç dirençlerini korumak için yeni zeminlere ihtiyaç duydukları gibi zarar gören kısımlarını da ayrıca toparlamanın yollarını ararlar. Teknoloji ve gelişmişlik seviyesi üzerinden okunabilecek olan bu mesele, pek çok ülkenin çevreci politikalarıyla yeni alanlar açmaya devam etmektedir.

Hollanda, o ülkelerden yalnızca biri. Rüzgar enerjisiyle çalışan trenlerle tanışın.

Son dönemlerde çevreci politikalarıyla dikkat çeken bazı ülkeler, sürdürülebilir enerji kaynaklarına özellikle önem vermeye başladı.

2

Hollanda, söz konusu ülkeler arasında önemli bir yer tutuyor. Rüzgar enerjisiyle çalışan trenler ise bu projelerden yalnızca bir tanesi.

2

Ocak ayında başlayan bu şahane uygulama sayesinde karbon salınımının büyük oranda düştüğü açıklandı.

4

Günde ortalama 5 bin 500 tren seferi yapılan ülkede taşınan yolcu sayısı ise 600 bin civarında.

98

Geliştirilen sistem ile birlikte daha temiz bir ulaşım ve çevre projesi hızla hayata geçirilmiş oldu.

3

Böylesi projelerin tüm dünya ülkelerinde yaygınlaştırılması için ise çalışmalar ayrıca başlatıldı.

2

Bu sistem için gerekli olan elektrik enerjisi miktarı 1.2 milyar kilovatsaat. Hollanda ise rüzgar enerjisi sayesinde yılda 7.4 milyar kilovatsaat elektrik elde ettiğini açıkladı.

6

Kaynak: 1 , 2

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>