Ağızları Bir Karış Açık Bıraktıracak Güzellikte Çizimlerle Komşu Gezegenlerimizden Güneş Görüntüleri

October 4, 2016

Bazen harika manzaraları daha da muhteşemleştiren, bazen de yarattığı sıcaklıktan dolayı “Of!” dedirten biricik ısı ve ışık kaynağımız olan Güneşimizin komşu gezegenlerimizden bakıldığında nasıl görüneceğini merak eden tasarımcı Ron Miller, bilimsel veriler ile güneşin parlaklığının ve uzaklığının hesaplanmasıyla ortaya harika çizimler çıkarmış.

1. Merkür

merkur

Merkür; Güneş’ten 58 Milyon, Dünya’dan 92 Milyon uzaklıkta olan en minik gezegenimizdir. (Pluton’u gezegenden saymadık, kusura bakmayın.) Aynı Zamanda Güneş’e en yakın gezegen olduğu için burada görülen Güneş görüntüsü çok parlak ve çok büyük.

2. Venüs

venus

Güneş’e yakınlık olarak sıraladığımızda ikinci sırayı alan Venüs, sıcaklık olarak ise en sıcak komşumuz.  Öyle ki, Güneş’e sadece 108 Milyon kilometre uzaklıkta olmasına rağmen yeryüzünden Güneş’i net biçimde görmeniz imkansıza yakın. Bunun da sebebi atmosferini kaplayan bol karbondioksit ve durmadan patlayan volkanlar.

3. Dünya

düya

Gezegenimizde Güneş’in nasıl göründüğünü bilmeyen yoktur herhalde. Buradaki çizimde de bir Güneş tutulmasını görüyorsunuz.

4. Mars

mars

Komşu demeye dilim varmıyor, yakın gelecekte gidip yerleşeceğimiz yeni yuvamız Mars’taki Güneş görüntüsüne şimdiden kendimizi hazırlayalım. Dünya’dakinden biraz daha küçük ve daha az parlak bir görüntüye sahip. Umuyoruz ki çok terletmiyordur.

5. Jupiter

jupiter

Güneş’ten tam tamına 779 Milyon kilometre uzakta,  sistemin en büyük gezegeni ünvanını elinde bulunduran dev gezegenimizin uydusundan (Europa) Güneş görüntüsü tam olarak bu şekilde. Boşuna dev demiyoruz tabiiki.

6. Satürn

saturn

Etrafındaki halkalardan da anlaşılacağı üzere bu çizim Satürn’e ait. Güneş’e 1.43 Milyar kilometre uzaklıkta olunca Güneş de ufacık bir nokta gibi gözüküyor. Satürn’de görebileceğiniz en parlak Güneş de çizimdeki kadar. Dünya’da Güneş batarken bile daha fazla parlaklık sağlıyor diyebiliriz.

7. Uranüs

uranus

Güneş’ten 2.88 Milyar kilometre uzaklıkta ve Satürn gibi halkalara sahip komşumuz, Buz Devleri sınıfına girmektedir. Halkaları genellikle 1 metre çapında ve 10 adettir. Bu özelliği pek bilinmeyen dondurucu gezegenimizin 27 tane de uydusu bulunmaktadır. Bu çizim de uydusu Ariel’den.

8. Neptün

netpün

Atmosferinde yoğun olarak metan, etan ve asetilen bulunan bir diğer Buz Devi Neptün’ün uydusundan Güneşin ve kendisinin görünümü de bu şekilde. Gezegenin içinden ise Güneş’i görmek imkansız.

9. Pluton

plutpo

Yazmayalım yazmayalım dedik ama kıyamadık…  Cosmos’un en sevilen gezegeni olan Pluton’dan güneş görünümü tam olarak bu çizimdeki gibi. Eğer orada yaşayan komşularımız olsaydı, her gün Dünya’daki iş çıkışı saatinin Güneş’i ile yaşayacaklardı.

Kaynak: iflscience

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>