Reina Saldırısına Dair En Son Bilgiler ve Akıllara Zarar Komplo Teorileri

January 5, 2017

2017 yılının ilk saatlerinde, 1 Ocak 01.15 sıralarında Reina’ya ön kapısından elinde otomatik tüfekle giren bir (?) kişi içeride yılbaşını kutlamak, eğlenmek için bulunan insanların üzerine ateş açtı. 39 insan ölürken 60’tan fazla insan yaralandı. İçeride yaklaşık 45 dakika kaldığı ve üzerini değiştirdiği belirtilen saldırgan daha sonra çıkıp bir taksiye binerek izini kaybettirdi.

Ardından hem olay hem de katilin veya katillerin kimliği konusunda bir karmaşa başladı. Açıklanan bilgilerle içerideki görgü tanıklarının ifadeleri birbiriyle çelişmeye başladı. Üzerinden 5 gün geçmesine rağmen katilin kimliği halen açıklanmadı. TRT World tarafından olayın ikinci günü açıklanan ismin yanlış nolduğu ortaya çıktı. İlk gün bir kişi denen saldırgan sayısı görgü tanığı ifadelerinde 2 hatta 3 bile oldu.

İşin özü hala Reina saldırısıyla ilgili net bilgilere sahip değiliz. Bir de bunun üstüne işin içine komplo teorileri girmeye başlayınca bu katliamın ABD tarafından, o gece Reina’da bulunan Suudi bir iş adamını öldürmek için planlanmış bir eylem olduğu iddiaları bile dillendirilmeye başlandı.

Kafanızı daha çok karıştırmak istemiyoruz ama hem sosyal medyaya hem de yazılı ve görsel basına düşen ifadeleri, iddiaları, komplo teorilerini bir toparlamak istedik.

1. Saldırının hemen ardından saldırganın tek kişi olduğu, uzun namlulu silahla birkaç kere şarjör değiştirerek eylemi gerçekleştirdiği açıklandı.
reina salsırgan

2. Saldırganın insan olduğu bile zar zor anlaşılan ilk fotoğrafları sosyal medyada yayıldı, Kırgız, Özbek, vs. olabileceği söylendi.

saldırgan

3. Saldırganın olay yerine Zeytinburnu’ndan taksiyle geldiği ve içeride 45 dakika içinde çıkıp yine taksiyle kaçtığı belirtildi.

reina taksi

4. Ertesi gün ilk olarak İsmail Saymaz’ın kaleminden Reina’da DJ’lik yapan Abdullah Can Saraç’ın ifadesini okuma fırsatı bulduk:

reina dj
Bize kadar gelmişti. 4 tane şarjör değiştirdi. 4 tane saydım. ‘Allahım bu son olsun’ dedim. Silah sesleri hiçbir şekilde susmadı. Aynı silahtan atışlar yapılıyordu. Başka saldırgan yoktu, tek bir kişiydi. Silah sesleri kesildi. Bir dakika geçti, geçmedi; galiba üzerini değiştirdi. Bu kez hırıltılar, yardım isteyen sesler duyulmaya başlandı. Çok korkmuştuk. 3 defa Arapça şivesiyle ‘Allahuekber’ sesini duydum. Şivesi Arapçaydı, eminim.

5. Abdullah tek saldırgan olduğunu ve saldırganın Arapça şivesiyle Allahuekber dediğini öğrendik, dahası da vardı:

saldırgan 2-1
Ben işe gelirken 3 kez polis kontrolünden geçtim. Gelene kadar 10-15 polis saydım. O kadar sıkı güvenlik vardı ki, şu an aklım duruyor, nasıl gelebildi… Akşam ‘Bize bir şey olmaz, yaklaşamaz, her yerde çevirme var, durdurulur’ demiştik. Taksiler bile çevriliyordu. Çevrede o kadar önlem varken, bir saldırı olmaz diyorduk.

6. Baştan beri dillendirilen hep bu oldu, yol üzerinde 12 noktada polis araması vardı, karakol Reina’ya 2 dakika mesafedeydi; o halde saldırgan elinde uzun namlulu silahla nasıl oldu da Reina’ya kadar gelebildi ve içeride 45 dakika kaldı, sonrasında taksiye binip kaçabildi?

1026577426

7. Daha sonra Fas vatandaşı Sofia Nasslahsen’in bir Fas gazetesine verdiği röportajda saldırgan sayısı hakkında kafalar karıştı:

Sofia Nasslahsen
Sofia Nasslahsen, biri kadın iki saldırgan bulunduğunu ileri sürdü. Nasslahsen, televizyonda duyduklarının aksine iki saldırganın olduğunu belirterek, “Kalaşnikof tutan ve tamamıyla siyah giyinmiş bir kadın vardı” diye konuştu.

8. Saldırının verdiği şokla Sofia Nasslahsen yanılıyor olabilirdi, bu gayet anlaşılabilir bir durumdu, ancak ardından Suudi Arabistan vatandaşı Hassan Khashoggi’nin ifadesi geldi:

hassan-khashoggi
Yılbaşı gecesi Reina’da yaşanan saldırıdan sağ kurtulan Suudi Arabistan vatandaşı Hassan Khashoggi, saldırının bir kadın üç kişi tarafından gerçekleştirildiğini iddia etti. Khashoggi, saldırı sırasında birinin, “Bu kadın bizi niye öldürmek istiyor” diye bağırdığını ifade etti. Saldırganların iyi eğitimli olduğunun anlaşıldığını belirten Khashoggi, “Rastgele ateş etmediler, masaların arasında dolaşarak, müşterileri hedef alarak vurdular” dedi.

9. DJ Abdullah Can Saraç’ın aksine, Suudi Arabistan vatandaşı Hassan Khashoggi farklı bir noktaya da parmak bastı:

1056289745275
Aksanlarından saldırganların Arap olmadığının anlaşıldığının altını çizen Hassan Khashoggi, “Ateş çok yoğundu. Polisin gelmesi ya da birinin bizi kurtarması için dua ediyorduk” diye konuştu.

10. Yani saldırganın Uygur Türkü olduğu yönündeki iddialar ağırlık kazanmaya başlarken saldırgan sayısı gittikçe artıyordu.

saldırgan1

11. IŞİD Reina saldırısını üstlendi.

299927_o76e7
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Reina saldırısının ‘askerlerinden biri tarafından gerçekleştirildiğini’ açıkladı. IŞİD’den yapılan yazılı açıklamada, Türkiye ‘Hıristiyanların koruyucusu’ olarak tanımlandı ve ‘Türkiye’nin askeri operasyonları devam ettikçe saldırıların da süreceği’ ifade edildi.

12. Sonra saldırganın kimliğinin tespit edildiği Konya’da yaşayan ailesinin gözaltına alındığı haberi geldi.

1743340_3_1483229148KITWq
Yılbaşı gecesi Reina’yı kana bulayan ve Uygur Türkü olduğu iddia edilen saldırganın, 2 ay önce ailesiyle birlikte Konya’ya geldiği belirtildi. Kimliği henüz açıklanmayan saldırganın ailesi gözaltına alındı.

13. Saldırganın İstanbul’da dolaşırken çektiği video sosyal medyaya düştü, burada yüzünün en net halini gördük.

saldırgan 2

14. Hemen ardından TRT World saldırganın pasaport bilgilerini yayınladı.

pasaport

15. TRT World tarafından Reina’da 39 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıyı düzenleyen kişi olduğu iddia edilen Lakhe Mashrapov, Kırgızistan’da gözaltına alındı.

Lakhe-Mashrapov-2-660x330

16. Ancak enteresan bir şey oldu ve The Moscow Times’ın Turmush haber sitesinden aktardığı habere göre, Mashrapov’un pasaportun sahibi olduğunu kabul ettiği ancak o tarihlerde İstanbul’da olmadığını söylediği bilgisi geldi.

The Moscow Times

17. Hatta Mashparov Türk polisinin kendisini uçaktan indirip kontrol ettiğini, daha sonra yanlışlık olduğunu belirterek uçağa tekrar bindirdiğini söyledi.

isis-killer
Turmush tarafından yayınlanan pasaport ve belgeler Mashrapov’un açıklamasını doğruladığı gerekçesiyle ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

18. TRT World de Mashrapov’u Twitter’dan saldırgan olarak belirttiği haberin yer aldığı tweeti sildi, yani saldırgan yine ortalarda yoktu, üstelik kimliği de belli değildi.

51039

19. Sonra haliyle komplo teorileri başladı, mesela fotoğrafları yayınlanan kişilerin aynı kişi olmadığı iddiası atıldı ortaya!

20. Başka bir iddia ise saldırıdan yaralı kurtulup ülkesine dönen Amerikalı William Jacob Raak ile ilgiliydi:

01 reina
03 reina
04 reina

05 reina
06 reina

07 reina

08 reina

09 reina

010 reina

21. En son olarak olayı Amerikan istihbaratının, o gece Reina’da bulunan bir Suudi Arabistan vatandaşını öldürmek için planladığı ve bunu perdelemek için de bu katliamı yaptığı teorisi ortaya atıldı.

1743340_3_1483229148KITWq

22. Sonuç olarak saldırgan veya saldırganlar yakalanana kadar bu komplo teorilerinin ardı arkası kesilmeyecek. Bu vahşinin bir an önce yakalanıp olayın açıklığa kavuşturulması tek dileğimiz.

reina-saldirisi-kurbanlari-son-yolculuguna-ugurlan-2611628

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>