Pürtelaş 3+1 Bölüm 23: roadside.picnic

January 7, 2015

Yeni yıla girmemizin ve 'Pürtelaş 3+1'e katılan müzisyenlerin 2014 önerileri' listesinin araya girmesinin ardından 23. bölümde yine canavar gibi bir ekiple karşınızdayız. Ağaçkakan ve Armonycoma or slt ikilisinin bir araya gelmesiyle oluşan roadside.picnic ile Pürtelaş 3+1'de bir kere daha Türkçe hiphop sularına dalmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Lafı daha fazla uzatmadan bu güzel performansları izlemeye/dinlemeye geçelim.

Uzayda Dirsek

http://youtu.be/qqit5CsVoP0?list=PLaZ1wLPKFV8xNKgPZpBWgiwE8MsEYW0Ay 2009 yılının sonlarında Eskişehir'de bir avuç arkadaş bir araya gelip M4NM adlı bağımsız müzik hareketini kurmuştu. İşte Armonycoma or slt ve Ağaçkakan da bu kurucu ekibin içinden iki insan. Müzikal ilerleyişleri boyunca farklı skalalardan geçip, farklı türlerden beslenip deneyimleme gayretinde olan roadside.picnic ikilisi yine de ısrarla türlerini soran olunca left-field hiphop tanımını kullanıyorlarmış. Neyse ki bu sayede sol cenah boş kalmamış oluyor. :)

Lagras

http://youtu.be/v3YdGBHkTBM?list=PLaZ1wLPKFV8xNKgPZpBWgiwE8MsEYW0Ay roadside.picnic adı 2010 yılında konulmuş ve ikili hiphop felsefesindeki herhangi bir kural veya yargıya bağlı kalmaksızın müzik yapmaya karar vermişler. Ağaçkakan kendine has ve ziyadesiyle tuhaf üslubuyla klasik rap yazımı yörüngesinin bir hayli dışında sürüklenirken, Armonycoma or slt ise, yalnızca 'beatmaker' olmanın dışında, yeni sesler yakalama peşindeymiş. Kendisi için "formülleştirmelerden nefret eden ve prodüksiyonlarında (Ağaçkakan’ın da metinlerinde çok denediği) 'cut-up' tekniğini uygulayan bir ses kolajcısı" denilebilir.

Atom6 Rx

Not: Teknik bir arıza sebebiyle 3. video şu an askıda, o gelene kadar sizi roadside.picnic tarafından yeniden düzenlenen bu Pitohui parçası ile başbaşa bırakacağız. Grubun 2012 yılında yayınladıkları 'Rigor Mortis' adlı bir albümleri var. İnternet üzerinden dinleyiciye sunulan albümde ekip kendilerine bir dönem olarak darbe öncesi Türk müziğini seçip bu zamanda çıkan üretimlerin detaylarına inmiş ve Fikret Kızılok, Kazım Koyuncu, Moğollar, Okay Temiz, Barış Manço, İlhan İrem gibi bu toprakların büyük değerlerinin şarkılarının biçimini bozup tekrar inşa etmişler. İkili, beklediklerinden daha fazla insana ulaşan bu albüm sayesinde Bant Mag’ın düzenlediği Demonation Fest’in üçüncüsünde hem M4NM, hem de roadside.picnic müziğini sahneye taşıma imkanını buldu. Takip eden dönemde gündelik hayatın koşturmacalarından ötürü remiks şarkılar yayınlayan ekibin, yukarıdaki parça dışında Replikas'ın Dadaruhi Tribute albümünde yer alan 'Bir Bağlam Roka' gibi başka ses getiren çalışmaları da oldu. Ayrıca içinde Hariçten Gazelciler'in de bir parçasının yer aldığı 'Artefact Session' adlı bir remiks albümü yayınladılar.

+1 Bonusu: Bir Ustamızın Havası

http://youtu.be/WgmOMUJqgjU?list=PLaZ1wLPKFV8xNKgPZpBWgiwE8MsEYW0Ay Ülke hiphop sahnesinde görmeye alıştığımızın aksine bilgisayar ya da CD player'lar yerine sahnede hardware sampler'lara ve drum machine'lere yer verdiler. Prodüksiyon esnasında yaptığı tüm kesip biçme ve yeniden bütüne kavuşturma işlemlerini sahnede de uygulayan grup, böylece hem kendine, hem de enstrümanlı sahnelere ya da görece daha basit DJ performanslarına alışmış izleyicilere bir farklılık yaratmış oldu. Verdiği sınırsız özgürlük hissiyle yaratıcılığa ket vurduğuna inandıkları bilgisayarı sahnede değil sadece şarkıları fiziksel bir şekle sokarken kullanıyorlar. Şirketlerle anlaşamayacağını düşünen grup aldığımız duyumlara göre Eskişehir'e dönüp 5-6 ay içerisinde ikinci bir albüm kaydetmeyi düşünüyormuş. Hatta plak yapacaklarmış! roadside.picnic'in bu performanslarının tamamını tek bir tuşa basıp izlemek/dinlemek isteyenleri şöyle alalım: Pürtelaş 3+1 Bölüm 23: roadside.picnic roadside.picnic'i takibe almak isteyenler de şuralara buyursun: facebook.com/rspm4nm roadside-picnic.bandcamp.com soundcloud.com/roadside-picnic twitter.com/roadside_p Pürtelaş 3+1: tüm bölümler facebook.com/Purtelas3arti1 twitter.com/Purtelas3arti1 instagram.com/Purtelas3arti1 soundcloud.com/Purtelas3arti1 Yönetmen: Levent Sevi / Ses: Yiğit Yemez / Kurgu: Gün Erdoğdu / Liste: Emir Aksoy

1 Yorum

  1. Pingback: Pürtelaş 3+1 İlk 25 Bölümün Özeti | ListeList.com

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>