Pürtelaş 3+1 Bölüm 24: La Dee Eda

January 21, 2015

Güzide müzikler programımız Pürtelaş 3+1'in 24. bölümüne geldiğimiz bu güzel günde sizlere La Dee Eda'yı takdim etmekten gurur duyarız! La Dee Eda ismiyle tanınan, piyanosu, güzel sesi ve besteleriyle bizi müziğine hayran bırakan Eda Köyağasıoğlu'na bu performanslarında Fikret Karakurt gitarı ve yer yer sesiyle eşlik ediyor. Buyurun La Dee Eda'nın melodileriyle biraz başka hikâyelere yolculuk edelim.

Black Bird

http://youtu.be/mRKlhbfnWYY?list=PLaZ1wLPKFV8x8iZELQJRWIuMWw_EFfPz3 Eda şarkıcı ve şarkı yapımcısı (singer songwriter) ekolünün son dönemdeki güçlü temsilcilerinden. Videolarda da gördüğünüz (ya da göreceğiniz) üzere piyano da çalan Eda'nın bir diğer enstrümanı da fagot. Biz bir şey demesek de şarkılarında piyano ile beste yapanlardan (Tori Amos'lar, Fiona Apple'lar, Norah Jones'lar, Regina Spektor'ler...) yayılan o güzel esintiyi hissedeceksiniz zaten.

Gift

http://youtu.be/xmUoqSY5SB8?list=PLaZ1wLPKFV8x8iZELQJRWIuMWw_EFfPz3 Klasik müzik ekolünden gelen, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Fagot Anasanat Dalı üzerinde yüksek lisansını tamamlayan Eda kariyerine müzik öğretmeni ve koro şefi olarak devam etmekteymiş. Başkalarının şarkılarını yorumlayışıyla dikkatleri üzerine çeken Eda'nın bu dönemde yaptığı işler arasından en unutulmazı Fall Out Boy'un My Songs What You Did In The Dark parçasına yaptığı cover'dı. Dünyanın farklı yerlerinden 1.000'den fazla indirilen şarkı FOB Team'in sitesinde de yayınlandı.

Joyride

http://youtu.be/77lIp2mdsd8?list=PLaZ1wLPKFV8x8iZELQJRWIuMWw_EFfPz3 Nisan 2014'te yayınladığı ilk single'ı Black Bird'in müzik camiasından olumlu tepkiler aldı ve pek çok alternatif mecrada kendine yer buldu. Bu geri dönüşlerden cesaretlenen La Dee Eda, bazen farklı farklı müzisyenler ve prodüktörlerle, bazen de kendi başına şarkılarını yazmaya, çalmaya ve kaydetmeye devam ediyor. Cihan Yılmaz'ın Obez Müzik'ten 2014'te yayınlanan Nimbus EP'sinde yer alan Joyride da bu ortak çalışmalara bir örnek teşkil eder nitelikte.

+1 Bonusu: Mason

http://youtu.be/zwPlhdFm6Is?list=PLaZ1wLPKFV8x8iZELQJRWIuMWw_EFfPz3 Sofar İstanbul ve Nublu'da ilk konserlerini veren La Dee Eda'ya dair kulağımıza çalınan güzel haberleri de paylaşalım. Bu sene öncelikle Mind Shifter ile birlikte Patapart Records'tan bir EP yayınlayacaklarmış; ardından da içinde remikslerinin ve canlı performans kaydının yer aldığı Black Bird EP'si aynı kanal aracılığıyla yayınlanacakmış diye duyduk. Bir diğer güzel haber ise büyüyen ekiple birlikte İstanbul, İzmir ve Bursa'da bu ay sonundan itibaren kendilerini daha çok sahnede görecek olmamız. La Dee Eda'nın Pürtelaş 3+1'de sergilediği bu güzel performansları tek tuşla arka arkaya dinlemek isteyenleri şöyle alalım: Pürtelaş 3+1 Bölüm 24: La Dee Eda La Dee Eda'yı her türlü takip etmeliyim diyenler de şuralara buyursun: ladeeeda.com/ facebook.com/LaDeeEdaMusic soundcloud.com/ladeeedamusic instagram.com/edaishere twitter.com/edaishere youtube.com/user/LaDeeEdamusic Pürtelaş 3+1: tüm bölümler facebook.com/Purtelas3arti1 twitter.com/Purtelas3arti1 instagram.com/Purtelas3arti1 soundcloud.com/Purtelas3arti1 Yönetmen: Levent Sevi / Ses: Yiğit Yemez / Kurgu: Gün Erdoğdu / Liste: Emir Aksoy

1 Yorum

  1. Pingback: Pürtelaş 3+1 İlk 25 Bölümün Özeti | ListeList.com

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>