Vücut Ölçüleri Yerine Kadına Yönelik Şiddet İstatistikleri Veren Güzellik Yarışması

November 3, 2017

Peru’da geçtiğimiz pazar günü gerçekleştirilen bir güzellik yarışmasında olağan dışı bir olay yaşandu. Mayolu geçit sırasında vücut ölçülerini belirten rakamlar yerine ülke genelinde kadına karşı şiddet oranlarını söyleyen güzeller hem yerel hem uluslararası medyanın gündem konusu oldu.

Miss Peru isimli Güzellik Yarışması’na katılan kadınlar, boylarını, meme ölçülerini temsil eden ‘sayı’ları söylemek yerine farklı ‘sayı’lardan bahsetti: Kaç kadın öldürüldü, kaç kız çocuğu cinsel istismara maruz bırakıldı, kaç kadın cinsel saldırıya uğradı…

“13 bin çocuk istismara uğruyor, 2 bin kadın öldürüldü.”

Peru’da sıklıkla yaşanan kadın şiddetine dikkat çekmek adına böyle bir formata giden yarışmacılar büyük takdir topladı.

Örneklere bakacak olursak; “Ben adım Luciana Fernández, Huánuco şehrini temsil ediyorum. Ölçülerim: ‘Ölçülerim’: Şehrimde 13 bin kız çocuğu cinsel istismara maruz bırakılıyor.

1

“Adım Camila Canicoba ve Lima’yı temsil ediyorum. ‘Ölçülerim’: Son dokuz yılda şehrimde 2 bin 202 kadın, erkekler tarafından öldürüldü.”

2

“Adım Juana Acevedo, ölçülerim ülkemde kadınların %70’inden fazlasının sokakta tacize uğramasıdır.”

3

“Ben Almendra Marroquín. Cañete’yi temsil ediyorum. Ölçülerim okullardaki kız çocukları ve gençlerin %25’inden fazlasının istismar edilmesidir.”

4

“Benim adım Bélgica Guerra ve Chincha’yı temsil ediyorum. Ölçülerim üniversiteye giden kadınların %65’inin partnerleri tarafından şiddete maruz kaldığıdır.”

5

“İsmim Romina Lozano, Callao bölgesini temsil ediyorum. Ölçülerim 2014 yılına kadar insan tacirlerine kurban olmuş 3.114 kadındır.”

6

Eski güzellik kraliçesi Jessica Newton tarafından düzenlenen organizasyon, şiddete maruz bırakılan kadınlara adandı.

PÁG.-15-2-Jessica

Newton şunları söyledi;

483548_75351
“Ses çıkarmayan ve bunu durdurmak için hiçbir şey yapmayan herkes suçludur. Bir kadın isterse sokakta çıplak yürüyebilir. Çıplak. Bu onun kararıdır. Mayoyla yürüyen bir kadın ile normal bir akşam dışarı çıktığı kıyafet ile yürüyen kadın aynıdır.”

Videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Kaynak: 1,2

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>