Bodrum’da Çocuklar İçin Kurulan Büyülü Bir Masal Diyarı: Peksimet Çocuk Kütüphanesi

September 15, 2017

Kütüphaneler, hayatımızı iyileştiren mekanlar arasında birinci sıralarda yer alır. Okumak, üretmek, paylaşmak ve yaşamak için kitaplarla ve insanlarla iç içe olmak, temelde ihtiyacımız olan pek çok şeyi bu sayede karşılayabilir. Çünkü modern hayatın getirdiği yenilikler çabuk tüketilen ve yarına kalmayan birikimlerle dolu bir paket halinde sunulduğu için kalıcılık taşımak gibi bir kaygısı da olmaz.

Bodrum’da çocuklar için kurulan bir kütüphane, onların paylaşım ihtiyacını karşılayan ve mutluluklarına mutluluk katan bir süreç içeriyor.

Peksimet Çocuk Kütüphanesi‘yle tanışın…

Bodrum’a bağlı Muğla ilçesinde bir grup güzel yürekli insan çocuklar için kütüphane kurmaya karar veriyor.

600

Ve bu güzel hayalin gerçeğe dönüşebilmesi için sosyal medya üzerinden kampanya başlatıyorlar.

236

Çağrıları karşılık buluyor ve 2 bin kişi tarafından destek görüyorlar. Yaklaşık iki ay gibi kısa bir süre içerisinde 4 binden fazla kitap topluyorlar.

2

Kütüphane için yapılan imece usulü çalışmalar sayesinde hazırlıklar hızla organize ediliyor ve çocukların masal diyarı ortaya çıkıyor.

2

Bölgede yaşayan sanatçılar tarafından da desteklenen kampanyayı başlatan Hüseyin Özgül, verdiği bir röportajda bu güzeller güzeli proje için şu açıklamayı yapıyor:

3333555

“Bölgede çok sayıda çocuk yaşıyor. Biz de köye bir kütüphane açmak için girişimlerde bulunduk… Özellikle sosyal medyada hikayeyi duyurunca buna herkes çok ilgi gösterdi. Herkesin bir iyilik yapma peşinde olduğunu gördük. Şu anda bizim elimize ulaşmayan ancak yolda olanlarla birlikte 4 bin kitabımız var. Ancak hala gelmeye devam ediyor. Bazı üniversiteler de bize destek veriyor. Yüzlerce kişi bu işe gönüllü oldu. Özellikle sanatçıların da büyük ilgisiyle karşılaştık. Projeye özellikle Nejat İşler büyük destek verdi. Kendi çalıştığı kitabevi ile konuşup kitap göndertti. Kendi bizzat kitap toplayıp getirtti. Oyuncu Yüksel Arıcı ve eşi de bize bu konuda büyük destek verdi.”

Baştan sona kadar gönüllülerin destekleriyle kurulan Peksimet Çocuk Kütüphanesi, çocukların okumalarını ve paylaşmalarını temel alan bir düşünceyle hareket ediyor.

18920411_10154640338468317_408073502837228927_n

Yolunuz Muğla’ya düşerse Peksimet Köyü’ne uğrayıp kütüphaneye çocuklar için bir kitap bırakmayı ihmal etmeyin. Çok mutlu olacaklar.

45

BONUS: Peksimet Çocuk Kütüphanesi Açılışı

Kaynak: 1, 2

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>