Açlık Grevindeki İki Eğitimcinin Aylardır Süren Onurlu Direnişi

May 11, 2017

OHAL kapsamında çıkarılan KHK’lar ile suçlu-suçsuz, kanıt gösterilmeden birçok öğrenim üyesi FETÖ bahanesiyle işinden oldu. KHK’dan ihraç edilen birçok insanın iş bulması bir hayli zor bir hal alıyor. Belki cezaevlerinde değiller fakat yaşamak için nedenleri de ellerinden alınıyor.

OHAL kapsamında KHK’lar yüzünden işsiz kalan onlarca insan intihar etmişti. KHK’lar ile işsiz kalan iki eğitimci, intihar yerine açlık grevini seçerek işlerini geri almak istiyorlar.

OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) ihraç edilen Konya Selçuk Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Nuriye Gülmen ve sınıf öğretmeni Semih Özakça oturma eyleminde 183, açlık grevinde ise 64. günündeler.

C_jTyuEWsAIMlTm

Nuriye Gülmen üç gün önce fenalaşmıştı. Gülmen’in kas ağrısı, midede yanma, yürümede zorluk, halsizlik, nabız ve tansiyon düşüklüğü sıkıntıları çektiği belirtiliyor.

Doktorlar iki kişinin açlık sınırının riskli durumda olduğunu ve Wernicke-Korsakoff Sendromu’nun öncü belirtilerinin görüldüğü belirtiyor.

C_VV0RwWAAAylt-

Kısaca müdahale edilmediği takdirde iki eğitimcinin bir hafta içinde ölebileceği ihtimali bir hayli yüksek.

C_VV0RxXYAAmdhe

Fakat ikili grevlerinden vazgeçmemekte kararlı. Onlar “Doktor değil, işimizi istiyoruz.” diyorlar.

nuriye-gulmen-semih-ozakca

Nuriye ve Semih, ilkeleri için yaşıyorlar ve bu ilkelerini gerçekleştirememenin ölümden farksız olduğunu göstererek açlık grevlerine büyük bir inançla devam ediyorlar.

Screenshot_3

1. Bu greve sanat camiası ve birçok insan kayıtsız kalmadı. Sosyal medyada açılan #NuriyeveSemihinAçlığınaSesVer hashtagi ile destek büyüyor.

2. Leman Karikatür dergisi Nuriye ve Semih’i derginin kapağına resmetmişti.

3. Ünlülerden Rıfat Ilgaz’ın şiiri ile ikiliye destek olundu.

4. Üniversitelerde de destek eksik olmadı.

5. Atılan bazı tweetler ise bu şekilde;

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15. “Selam olsun ruhunu açlıkla doyuranlara.” #NuriyeveSemihinAçlığınaSesVer

C_eBQi-XkAEQEat

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>