2017’de Can Dündar’ın Aday Gösterildiği Nobel Barış Ödülü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

October 6, 2017

Nobel Barış Ödülü 1901 yılından beri her yıl düzenlenmeye çalışılan bir ödül törenidir. Her yıl dünya üzerinde barışa en fazla katkısı olan insanlara verilmek için oluşturulan ödüle bu sene Türkiye’deki gazetecilik alanındaki çalışmalarından dolayı Can Dündar da aday gösterildi.

Nobel Barış Ödülü ilk olarak 1901 yılında verilmeye başlandı.

nobel-baris-odulu-1

Alfred Nobel’in vasiyeti gereğince, her yıl Norveç Nobel Komitesi tarafından seçilen ve halkların kardeşliği, silah ve orduların azaltılması, barış kongreleri düzenlemek için en çok çaba sarf eden kişi, kişiler ve kuruluşlara bu ödül veriliyor.

nobel-baris-odulu-2

İlk Nobel Barış Ödülü Uluslararası Kızılhaç Komitesinin Kurucusu Henry Dunant ve Evrensel Barış Kongresi’nin organizatörlerinden Frederic Passy’ye verilmişti

nobel-baris-odulu-3

1993 yılında Nelson Mandela Güney Afrika’nın bağımsızlığı uğrunda harcadığı çaba için bu ödüle layık görülmüştü.

nobel-baris-odulu-4

2009 yılında ise eski ABD Başkanı Barack Obama uluslararası diplomasiyi ve halklar arasındaki işbirliğini güçlendirmek için yaptığı olağanüstü çabalarından dolayı Npbel Barış Ödülünü kazanmıştı.

nobel-baris-odulu-5

2014 yılında eğitim hakkını savunduğu için Taliban tarafından başından vurulan ve genç kızların sesi olan Pakistanlı Malala Yusufzay’a verilen ödüle…

nobel-baris-odulu-6

Bu yıl baskılara ve engellemelere rağmen gösterdiği gazetecilik için Türkiye’den Can Dündar ve Cumhuriyet gazetesi aday gösterildi.

nobel-baris-odulu-7

İran nükleer anlaşması müzakerelerinde büyük efor sarf eden İran dışişleri bakanı Mohammad Javad Zarif ve AB dış politika şefi Federica Mogherini de ödüle aday gösterilenler arasındaydı

nobel-baris-odulu-8

The White Helmets(Beyaz Kasklar) ve liderleri Raed al Salih, Suriye iç savaşında sivillere yardım etmek için cesur ve sürekli çabalarından dolayı tekrar aday olarak gösterildi.

nobel-baris-odulu-9

2017 yılı Nobel Barış Ödülünü kazanan ICAN anti nükleer kampanyası oldu. Nobel Komitesi Başkanı, Berit Reiss-Abdersen’in nükleer silahların kullanımının insani felaketlere yol açabileceği konusunda farkındalık yarattığı için aldığını açıkladı.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>