Binlerce Sanat Eserini Dijital Erişimle Ziyaretçilere Açan Metropolitan Sanat Müzesi

Ekim 17, 2017

Sanat yaratımının tarihsel süreci ele alınarak incelendiği zaman, anlamı var eden pek çok sürecin de söz konusu sürece dahil olduğunu görürüz. İnsanın hayal gücünden yola çıkarak kendini var eden pek çok eser, aynı tarihsel sürecin de belgesi niteliğindedir. Bu bağlamda sergilenen pek çok sanat yapıtı, dönemsel olarak da fayda sağlamaktadır.

Metropolitan Sanat Müzesi tarafından erişime açılan eserleri sizler için derledik.

Sanat eserlerinin insan hayatında bıraktığı etki, geçmişle geleceğin ortak bir paydadan seyredilmesiyle mümkün olabilir.

DP7833Metropolitan Sanat Müzesi tam da böyle bir düşüncenin etrafında şekillenen bir projeyle sanatseverlerin karşısına çıkıyor.

DP158911a

Müze, bu amaçla dijital arşivlerinde yer alan 375,000 adet sanat eserini ücretsiz olarak erişime açık hale getirdi.

DT4136

Metropolitan Müzesi Sanat Direktörü Thomas P. Campbell, yaptığı açıklamada projeye dair şunları söyledi:

image


“Müzemiz bünyesinde bulunan imajların kamuyla paylaşılması yıllardır hayâlini kurduğumuz ve üzerinde çalıştığımız bir konu. Kapsamlı koleksiyonumuz dünya kültürünün beş bin yıllık bir kısmını içeriyor ve bizim temel görevlerimizden biri de bu eserleri üzerine çalışmak ya da estetik haz almak isteyen herkesin erişimine açmak. Bu adımın 21. yüzyılın sanatseverlerinin ilgisini çekeceğini ve yaratıcılık ve bilgi birikimi için yeni kaynaklar sağlayacağını düşünüyoruz. Açık erişim ve telif hakkı konularında uluslararası bir lider olan Creative Commons’a teşekkür ediyoruz.”Ayrıca daha önceki dönemlerde yalnızca akademik çalışmalarda kullanılabilen resimler ve diğer eserlerin bir kısmı, herhangi bir yerde çeşitli amaçlarla kullanılabilir hale getirildi.

DP165458

Sanatın ve sanat yapıtının insanların erişimine açıldığı ve hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı bu anlamlı proje, özellikle disiplinlerarası etkileşim için de bir hayli faydalı.

2015_300_292a_c_d1_Burke_website

Metropolitan Sanat Müzesi’nin muhteşem dijital ortamına bu sayfadan ulaşabilir ve detaylı aramalarla nitelikli pek çok esere ulaşabilirsiniz.

1

Kaynak: 1, 2

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>