Yeni Kurulan İyi Parti ve Genel Başkanı Meral Akşener Hakkında Bilmeniz Gereken 12 Şey

October 25, 2017

Meral Akşener’in başında olduğu yeni partisi ‘İYİ Parti’ resmen kuruldu. Ankara’da Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ndeki kuruluş kurultayında yeni partinin; programı ve 200 kişilik kurucular listesi de açıklandı. Dikkat çeken olaylardan biri de kalabalık grubun, ‘Başbakan Meral’ şeklinde slogan atmasından sonra Akşener’in, bu slogana ‘Ben Cumhurbaşkanı olacağım’ şeklinde cevap vermesi çok konuşuldu.

Büyük bir özgüvenle kurulan İYİ Parti ve Meral Akşener’i yakından tanımak gerekirse…

1. MHP’den ayrılan Meral Akşener’in önderliğinde kurulan İyi Parti sonunda kuruldu ve başkanı Meral Akşener seçildi.

qweq

2. İyi Parti’nin ismindeki ‘İyi’ nereden geliyor?

2FDCA565-5800-4AC9-8FFB-1C58128A021A_22938365
Yapılan açıklamalara göre ‘İyi’ bir yanıyla Oğuzların en önemli kollarından Kayı Boyu’nu çağrıştırırken, açılımı ise ‘İnsanlık, Yenilik, İyilik’ olarak dikkat çekiyor.

3. Partinin ayrıca kurucu listesinde yer alan isimler de belli oldu. Dikkat çekici isimlere bakacak olursak;

meral-aksener-dha
200 kişiden oluşan listede kadın çokluğu dikkat çekerken, eski MHP’li önemli isimler de yer alıyor. Akşener’in daha önce açıkladığı Fulya Yasemin ve Hatice Bilici’nin listede yer almadığı görülürken, Cumhurbaşkanı’nın eşi ile aynı isimde olan Emine Erdoğan da dikkat çekti.

4. Birçok eski MHP’li milletvekilinin yer aldığı partide kurucu üyelerin başında Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, dikkat çekiyor. Özdağ MHP içinde muhalif hareketini başlatan isimlerin de başında geliyor.

fft99_mf6849529

5. 200 kişinin yer aldığı kurucu ekipte kadın çokluğu da dikkat çekti.

aksener-iha

6. Yapılan ilk kurultayda konuşan Meral Akşener, “Post modern milli şef dönemi başlamıştır ancak sürdürülemeyecektir. Türkiye yorgundur, millet yorgundur. ” açıklamasıyla dikkat çekti.

mer

7. Açıklamada dikkat çeken metnin devamı ise şu şekilde;

meral-aksener-iyi-parti-nin-genel-baskani-secildi-372631-5
“Şimdi yeni şeyler söyle zamanı. Umutlarımız hayallerimiz var. Gücümüz var. Adil bir Türkiye istiyoruz. Özgür bir toplum istiyoruz. Hakkımız var. Yeni bir siyasal hareketle Türkiye kucaklaşmasını başlatıyoruz. Allah hayırlı eylesin. İyi adalettir, kararlılıktır, umuttur, gelecektir, bilgidir, zenginliktir, cesarettir. O da burada var. İyi, medeniyet demektir ve bu yolun taşlarını sadece cesurlar döşer. Türkiye coğrafyasıyla kucaklaşıp Avrasya olacak. Dünya ile kucaklaşacak. ‘İyi Parti’ ile güçleneceğiz mutlu bir Türkiye olacağız.”

8. Açıklamada dikkat çeken bir başka beyanı da Mustafa Kemal başta olmak üzere, İsmet İnönü, Rauf Orbay’ı, Adnan Menderes’i, Süleyman Demirel’i, Necmettin Erbakan’ı, Alparslan Türkeş’i, Turgut Özal’ı, Bülent Ecevit’i rahmetle anıyoruz.” sözleri oldu.

son-dakika-meral-aksener-in-partisinin-adi-belli-oldu-10121441

9. Biraz da Meral Akşener’i tanıyacak olursak; 1956 yılında İzmit, Gündoğdu’da doğdu…

meral-aksener-in-genclik-fotografi-saskina_x_81774_b

10. 1974 yılında Bursa Kız Öğretmen Lisesi’ni tamamlamasının ardından 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun olduktan sonra…

resized_0a0c2-319f51644meralaksenerabdullahgul
1979 ve 1982 yılları arasında öğretmen olarak çalıştı. 1982 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Kocaeli Mühendislik Fakültesi’nde araştırma görevlisi oldu. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktora ve yüksek lisans yaptı. Zübeyde Hanım Şehit Aileleri Vakfı’nın kuruluşunu gerçekleştirdi ve başkanlığını yaptı.

11. Eski Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili ve eski İçişleri Bakanı olarak bilinen Akşener,1995 ve 1999 Türkiye genel seçimlerinde Doğru Yol Partisi (DYP) milletvekili olarak meclise girerek siyasi hayatına aktif olarak başlamıştı.

meral-aksener-tansu-ciller-16-nisanda-34evet34-diyecek_532542021
1996 ve 1997 yılları arasında Necmettin Erbakan tarafından kurulan koalisyon hükümeti’nde İçişleri Bakanlığı görevini syapark. 2007, 2011 ve Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) milletvekili olarak meclise girmeyi başardı.

12. 2015 seçimlerinde partisinden milletvekili olarak gösterilmeyen Akşener, yeni parti kurma çalışmalarına başlamış oldu.

meral-aksener-iyi-parti-kurulus-4
Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>