Evinin Önündeki Kesilen Ağacı Sırtladığı Gibi Belediyeye Hesap Sormaya Giden Melahat Teyze

July 14, 2017

Ağaçları sevmek demek insanları sevmek demek. Fakat ağaçlardan rahatsız olan insanların başkalarını sevip anlayacağını düşünmek bir hatadan başka bir şey değil. Isparta’da komşusunun evinin önüne diktiği ağaçtan rahatsız olan ve oraya beton yol yapmak isteyen bir vatandaş, belediyeye şikayette bulunup oradaki ağaçları kestirdi. Fakat cesareti ve mücadeleci ruhuyla pes etmeyen teyzemizin eylem ve isyanı belediyeden bir karşılık bulamasa da, sosyal medyada büyük övgüyle karşılandı.

Isparta’nın Yalvaç ilçesinde tek başına yaşayan Melahat Peker, komşusunun şikayeti üzerine dikmiş olduğu ağacı kesen Yalvaç Belediyesi’ne sitemde bulundu.

kesilen-agacini-omuzladi-neden-kestiniz-diye-2-9829533_o

Bugüne kadar gözü büyütüp yetiştirdiği ağacı, o evde yokken habersizce kesildiğini gören Melahat Peker pes edip susmak yerine doğrudan belediyenin yolunu tuttu.

İlginç bir eyleme imza atan 71 yaşındaki cesur kadın, sofra bezine sardığı ağacı belediyenin içine kadar taşıdı.

kesilen-agacini-omuzladi-neden-kestiniz-diye-9829533_o

“Bu fidana çocuk gibi baktım. Bir ağacı sığdıramadılar”

2016’da evinin önüne sırf yeşillik olsun, çocuklar meyvelerinden faydalansın diye son derece iyi niyetli bir çaba üzerine 5 elma, 1 dut fidanı dikti. Ağaçlardan rahatsız olan komşusu, belediyeye şikayet edip ağaçların kaldırılmasını istedi.

MELAHAT_PEKER

Şikayetleri kendisine ileten belediye ekiplerine sorun çıkartmayan cesur kadın 5 elma ağacını belediyeye bırakmadan kendi elleriyle kesti.

kesilen-agacini-omuzlayip-belediyeye-neden_9829533_47

Fakat belediyeden bir tek ricası vardı; 5 ağacı kesmiş olmasına rağmen 1 dut ağacının yerinde kalmasını istiyordu.

71 yaşındaki kadının evde olmadığı gün, komşusu ikinci bir şikayet için harekete geçti. Gelen belediye ekipleri son kalan dut ağacını kesip götürdü.

140720171111095750831

Evine geldiğinde ağacının sökülmüş olduğu manzarasıyla karşılaşan 71 yaşındaki kadın, duyduğu üzüntüyle belediyenin yolunu tuttu.

59687d0a67b0a9156c2892af

Melahat Peker, “Ben ağaç dikerken çevre güzelleşsin bir gölgelik olsun istedim. Komşum kaldırıma beton yapılması için belediyeye müracaat etmiş, ağaçlar var ’kesilsin’ demiş. Bana 2 kez zabıta geldi. 5 ağacı kendi ellerimle kestim. ’Bari bu dut ağacı kalsın’ diye rica ettim. Başkanla da görüşmek istedim ama saatlerce odasının önünde bekledim gelmedi. Ne zaman geldilerse hemen kesmiş ağacı da almış götürmüşler. ’O ağaç buraya gelecek’ dedim kesilen ağacı getirttim. Belediye başkanına götürüp onun ayaklarının ucuna dikeceğim. Kim kestiyse bu ağaç kadar ömrü olmasın”

Belediyeye tepkisini gösterdikten sonra iki metreye ulaşmış dut ağacını teslim aldı ve evine geri döndü.

agac-1-750x415

Üzüntüden evinde kahrolan kadın, ağacını sofra bezine sarıp sırtlandığı gibi ağlaya ağlaya bir kere daha belediyenin yolunu tutup başkanla görüşmeye çalıştı.

2-734

Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü’ye de isyanını aktaran Melahat Peker görüşmesini şu sözlerle ifade etti;


“Ben bu fidana çocuk gibi baktım. Bir ağacı sığdıramadılar. Başkan ’haberim yok’ deyip işin içinden sıyrıldı. Ağzımın orucu ile Ramazan ayında kaç kez geldim, görüşemedim. ’Şurada yeşillik olsun gelen giden çoluk çocuk yesin’ diye dikmiştim. Kime ne zararı vardı? Belediye kendisi kaldırımlara ağaç dikmiyor mu?”

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>