Muhteşem Doğası ve Dokusuyla Cennet Vatanımızın En İyi 11 Mavi Bayraklı Plajı

June 12, 2017

Üç tarafı denizlerle çevrili güzel ülkemizin dünyada en çok mavi bayrağa sahip ülkeler arasında 2. sırada yer aldığını biliyor muydunuz? Özellikle Ege ve Batı Akdeniz kıyılarında mavi bayraklı plaj sayısının oldukça fazla olduğu ülkemiz tam bir turizm cenneti. Tam 454 mavi bayraklı plajımız var. Turistlerin tercih etmemesi için hiçbir gerekçe yok, yeter ki biz türlü çabalarla onları buradan kaçırtmayalım. Her milletten turistin tercih ettiği sahillerimizi korumak ve turistlere daha misafirperver yaklaştığımız zaman turizmden gelecek gelirin de, ülkemizin itibarının da artacağına eminiz.

1. Çeşme Ilıca – Ilıca Hotel

ilica-plaji-cesme

Uzunluğu 300 metre olan Ilıca plajı Ege’nin en iyi plajlarından biri. Ilıca’nın bu özel koyunda, mavinin her tonuyla buluşmasının ayrıcalığını hissederken, mavi bayraklı plajında sakız kokulu rüzgarla özgürlüğe yelken açacaksınız.

2. Bodrum Yalıçiftliği – Sea Garden II

yaliciftlik1

8 mavi bayraklı plaja sahip belde çam ormanlarının içerisinde bir yerde kalıyor. Bölgenin en temiz sahilleri arasında yer alan Yalıçiftlik, sıcağın kavrulduğu günlerde bile ferahlatan esintisi ve altın sarısı kumuyla tatil için ideal yerlerden biri. Bodrum’dan 20 dakikada dolmuş ile ulaşabileceğiniz belde ilçe ile 19 kilometre mesafede. Beldenin mavi bayraklı plajı Sea Garden Oteli’nin iki numaralı koyunda yer alıyor. Uzunluğu ise 540 metre.

3. Marmaris Hisarönü Körfezi – D-Hotel Maris

D Marin Resort Göcek Plaj3

Hisarönü Körfezi’nin yer aldığı Tavşanbükü’nde yer alan plaj Marmaris’e 35 kilometre mesafede. 450 metre uzunluğu ve 12 metre genişliğinde yer alan plaj doğayla iç içe zaman geçirmek için harika bir yer.

4. Fethiye Kalemya Koyu – Hillside Beach Club

kalemya-hillside-beach-club-mugla-1

Fethiye’nin çam ormanlarıyla kaplı Kalemya Koyu’nda yer alan Hillside Beach Club’a ait plajın uzunluğu 650 metre. Sessizliği ve dinginliği ile bilinen bu plaja jet-ski alınmıyor.

5. Bodrum Yalıçiftliği – Kempinski Barbaros Bay Hotel Plajı

kempinski-hotel-barbaros-bay-1

Bodrum’un bir diğer mavi bayraklı plajı da Yalıçiftliği beldesinde yer alıyor. Gökova Koyu’na bakan plaj kumuyla ve berrak suyuyla meşhur. 200 metre uzunluğuna sahip plaj 60 metre genişliğinde ve ilçe merkezine 16 km uzaklıkta.

6. Özdere – Orta Mahalle Plajı

ozdere

İzmir’in Özdere’si oldukça meşhur, Ortamahalle Plajı ise mavi bayrağa sahip incecik bir kuma sahip. Plaj 1800 metre uzunluğu ve 20 metre genişliğine sahip. Güzel doğasıyla kamp ve günü birlik için de uygun bir ortama sahip plaja ulaşım İzmir merkezden oldukça kolay.

7. Fethiye – Kumburnu Halk Plajı

kumburnu-oludeniz

Paragliding’in en iyi yapıldığı yerlerden biri olan Kumburnu plajı Ölüdeniz’le iç içe muhteşem bir ambiyans sağlıyor. Muhteşem tabiatı ve bitki örtüsüyle tabiat parkı ilan edilmiş alanda bulunan plaj 2 kilometre alana sahip.

8. Göcek – D-Marin Göcek Plajı

D Marin Resort Göcek Plaj3

Çam ormanlarının eteklerinde yer alan plaj kıyıdan başladığı andan itibaren derinleşiyor.

9. Karaburun – Akvaryum Koyu

akvaryum-koyu

Adını bir akvaryuma benzetilmesinden alan koy 10 ila 15 metre derinliğine sahip, ayrıca yüzen balıkları görebilmeniz mümkün.

10. Mersin – Kız Kalesi Halk Plajı

kizkalesi-turizm-festivali-sona-erdi-7342146_x_o

Korikos Kalesi ile doğal bir dalgakıran görevi üstlenen kayalık arasında yer alan Kız Kalesi Plajı 600 metrelik alana sahip.

11. Çanakkale, Ayvacık – Eden Gardens Otel Plajı

eden-gardens

Zeytinliklerle çevrili plajın doğayla iç içe uyumu oldukça harika. Assos Antik Kenti’ne 12 kilometre uzaklığındaki plajın safir rengindeki suyu oldukça muazzam.

Kaynak; 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>