Lüküs Hayat Operetinin Yazımıyla İlgili Yıllar Sonra Ortaya Çıkan İlginç Ayrıntı

September 20, 2017

Sanat tarihimize dair pek çok ayrıntı, ona tanıklık eden insanlar tarafından yıllar boyunca taşınır ve aktarılır. Eser-yazar ilişkisinin de içerisinde olduğu bu durum, aslında dönemsel olarak ele alındığı zaman gerçek ve sağlam belgeler olarak varlık gösterirler. Çünkü kaynak olma durumu, aktarımın sağlıklı bir şekilde sağlanmasıyla mümkündür. Edebiyat tarihinin sürekliliği de söz konusu kaynağın tutarlılığıyla mümkündür. Kıyıda köşede kalan, dile getirilmeyen ya da gizlenen bazı gerçekler de bu gerekliliğe dahildir. Ünlü Lüküs Hayat operetiyle ilgili olarak ortaya çıkan ayrıntı da bunlardan sadece biri.

Türk tiyatrosunun klasik eserleri arasında yer alan Lüküs Hayat opereti, Cemal Reşit Rey tarafından bestelenir.

3335

Eser, aslen Dârülbedayi'nin (İstanbul Şehir Tiyatroları) siparişi üzerine kaleme alınmıştır.

Luks01

Ve ilk olarak 1933 yılında sahnelenir. 1946 yılına kadar da oldukça büyük bir seyirci kitlesi tarafından beğeniyle izlenir.

969

Operetteki şarkıların yazımıyla ilgili önemli bir ayrıntı vardır. Yazar Refik Erduran, sözlerin bir kısmının Nazım Hikmet tarafından kaleme alındığından bahsetmiştir.

2

Ancak yine de tam olarak ifade edilemeyen bu ayrıntı, oyuncu Zihni Göktay'ın bir programda yaptığı açıklamalarla birlikte tam olarak açıklığa kavuşur.

4 "Biz oyunda bu şarkıyı daha önce söylemiyorduk, bazı ‘durumlar’ nedeniyle. 1984 yılında Cemal Reşit Rey, İstanbul Radyosu Tiyatro şubesinde kendisi anlattı: 1933’de Onuncu Yıl Marşı’nı besteliyorum bir taraftan. Bir taraftan da Lüküs Hayat’ı besteliyorum. Yetiştiremiyorum. Şarkı sözlerinin bir kısmını kardeşim Ekrem Reşit Rey de yetiştiremiyor. Muhsin Ertuğrul’a gittik ‘Kasım ayında prömiyer yapacağız, ne yapalım’ dedik... Dârülbedayi karşısında Ferdi Tayfur’la (dublajcı) Büyük Londra Oteli’nde Nazım kalıyormuş. Tarihi otel halâ duruyor yerinde. Nazım diyor ki; “Ben bunu yazarım, şarkı sözlerinin bir kısmını yazarım..."

Zihni Göktay'ın açıklamalarına göre, Nazım Hikmet'e telif ödenebilmesi için imza atması gerekmektedir. Çünkü resmi bir işlemdir. Bunun üzerine Muhsin Ertuğrul cebinden 75 lira verir.

2

Nazım Hikmet, "benim ismim çıkmış dokuza, inmez sekize" der. Dünya görüşü nedeniyle sakıncalı bulunduğu sıkıntılı yıllardır. Bu olay da uzun bir süre gizli saklı kalır.

1013495379

Öte yandan Nazım Hikmet'in yazdığı şarkı sözlerinde sınıf çatışması ve yoğun bir eleştiri söz konusudur.

2 şişli'de bir apartıman yoksa eğer halin yaman nikel-kübik mobilyalar, duvarda yağlı boyalar iki tane otomobil biri açık, biri değil aşçı, uşak, hizmetçiler dolu mutfak, dolu kiler hanım gider, sen gidersin gündüzleri çaydan çaya gece olur, davetlisin ya dineye ya baloya hey lüküs hayat, lüküs hayat bak keyfine yan gel de yat ne güzel şey oh ne rahat yoktur eşin lüküs hayat

Zihni Göktay, Cemal Reşit Rey'den bizzat duyduğu bilgiyi de aktarmıştır: “Biraderim Muhsin’e; monşer, bunu yetiştiremem” dedi. “Bunun üzerine Nazım’a rica ettik”

3335 Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>