Kurt Vonnegut’tan Genç Öykücülere Altın Değerinde 9 Tavsiye

Ağustos 23, 2017

Yazarlar tarafından yazmak üzerine verilen tavsiyeler çoğu zaman önemlidir. Özellikle edebiyat tarihinde önemli bir yere sahip olan yazarların tavsiyeleri, salt yazmak için değil, yaşamak için de oldukça faydalıdır. Çünkü yaratıcı yazarlık üzerine yapılan çalışmalar, aslında yazının ve etkili okumanın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu konuda tecrübe sahibi olan pek çok yazar, yazmak üzerine önemli tavsiyelerde bulunmaktan çekinmemişlerdir.

Kurt Vonnegut tarafından kaleme alınan tavsiyeler de bu konudaki önemli aşamaların ne şekilde aşıldığını gözler önüne seriyor.

1. “Sizi okuyan bir yabancı vaktinin ziyan olduğunu hissetmemeli.”

22. “Okura destekleyebileceği türden en az bir karakter verin.”

600

3. “Karakterlerden her birinin, bir bardak su bile olsa, istek duyduğu bir şey olmalı.”

4

4. “Her cümlenizi ya karakteri ya da hikayeyi ilerleten bir biçimde yazmalısınız.”

65. “Hikayenin başı, sonuna mümkün olduğunca yakın olmalı.”

7

6. “Sadist olun. Baş karakterleriniz ne denli tatlı ve masum olursa olsun, başlarına korkunç şeyler getirin ki okurunuz onların nasıl bir insan olduğunu görebilsin.”

Kurt-Vonnegut-2

7. “Yalnızca tek bir kişiyi mutlu etmek için yazın. Bir pencere açıp, lafın gelişi, tüm dünyayla sevişmeye kalkarsanız zatürre olursunuz.”

3

8. “Okura mümkün olduğunca fazla ve mümkün olduğunca çabuk bir biçimde bilgi verin. Sakın ola hiçbir şeyi geciktirmeyin.”

99.”Okurlar, neyin, nerede, nasıl olduğunu tümüyle kavrayabilmeli; o kadar ki, hamamböcekleri son birkaç sayfayı yiyip bitirse bile okur hikayeyi kafasında tamamlayabilmeli.”

2

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>