Satışa Sunulan ve Büyük İlgiyle Karşılanan Türkiye’nin İlk Kitap Yıkama Makinesi

September 7, 2017

Tozlu kitaplara karşı beslenen romantizm, en az insanlık tarihi kadar eski bir duygu yoğunluğudur. Bağlılığı, ait hissetmeyi ya da benimsemeyi de destekleyen bu durum, insanların yaşam algılarıyla yakından ilgilidir. Gelişen teknolojinin hayatımıza girmesi ise söz konusu romantizmi gerçekçi bir yapıyla çevrelemekte, zamanın gereklilikleri üzerinden kişisel ya da toplumsal faydalara yaklaştırmaktadır.

Son yıllarda geliştirilen kitap yıkama makinesi ise o gelişmelerden sadece bir tanesi.
Book Shower (Kitap Duşu) ile tanışın.

Türkiye’nin ilk kitap yıkama makinesi “Book Shower” (Kitap Duşu) adıyla tasarlandı ve piyasaya sunuldu.

54

Özellikle kütüphanelerin büyük ilgi gösterdiği bu yeni teknoloji, aynı zamanda tarihi eserleri de koruyabiliyor.

23

Kitapların kapak ve iç sayfa temizliğini bir dakika içerisinde çözen alet, sistemindeki morötesi ışınları kullanarak gerekli temizliği gerçekleştiriyor.

58

Özellikle tozlanmayla birlikte gelen bakteri oluşumunu tamamen ortadan kaldıran Book Shower, ilk olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından alındı ve çeşitli kütüphanelere yerleştirildi.

1

Book Shower’ı Türkiye’ye getiren ABM Yayınevi Müdürü Çağla Acar, aletle ilgili olarak şunları söyledi:

acar2

“Book Shower, kitabı makineye koyduktan sonra 1-2 dakika içinde sterilize edebiliyor. Tek bir tuşla yüzde 99.9 oranında temizlik sağlıyor. Hatta kitapların sadece kapaklarını değil, iç sayfalarını da yüzde 99.9 oranında temizleyebiliyor. Yetkili enstitüler tarafından yüzde 99.9 sterilizasyon gücü olduğu kanıtlandı. UV-C morötesi ışınım serisinin 253.7 nm morötesi ışınlarını kullanarak iç sayfalara kadar işliyor ve böylece detaylı bir sterilizasyon sağlıyor. Doğal bir aroma kullanarak sterilizasyon etkisini artırıyor. Kitabı temizlerken kâğıt ya da ıslak mendil kullanılmasına gerek kalmıyor. Kütüphaneciler ve okuyucular Book Shower’ı kolaylıkla kullanabilirler. Okumadan önce ya da sonra 1-2 dakika içinde kitaplarını sterilize edebilirler.”

Amaç ise Türkiye genelinde bulunan bütün kütüphaneleri Book Shower ile donatmak. Resmi verilere göre Türkiye’de toplam bin 112 kütüphane bulunuyor.

58

BONUS: Kitap yıkama makinesinin işleyişi

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>