Kedilerin Sağlığını Tehdit Eden Şekerden Uzak Tutmamız İçin 5 Sebep

May 11, 2017

Her zaman ortada dolaşan bir mit gibi algılanır kedilere şeker vermek konusu. Bir kısım bunun zararlı olduğunun altını şiddetle çizerken bir kısım “Ama benim kedim tatlılara hep saldırıyor, çok seviyor ve yalanıyor.” şeklinde savunmalar yapıyor. Fakat bu oldukça yanlış bir yaklaşım çünkü kedileriniz sizin tatlı yiyor oluşunuza değil herhangi bir şey yiyor oluşunuza ilgi gösteriyor. Özellikle sütlü tatlıları bu yüzden sevebilir fakat tatlıyı ayırt etme duyusu olmadığı için aslında şekerden ötürü yalanmıyor.

Onun sevimli bakışlarına dayanamıyor olabilirsiniz fakat kedinizi bile bile zehirlemek ister misiniz? Kedilere şeker vermenin zararlarını sizler için listeledik, daha bilinçli ebeveynler olarak onların ömürlerine ömür katabiliriz böylece. ❤️️

1. Obetizeye sebep oluyor.

nice-cat-licking-candy
Kedilerde yağlanmanın ve kilo almanın genel sebebi kısırlaştırılma olarak görülüyor. Oysa tek bir sebebi yok. Sık sık şekerli gıdalar tüketen kedi normalden daha az hareket etmeye de başladıkça vücudunda yağlanma ve kilo birikimi başlıyor. Obezitenin ve buna bağlı olarak şeker hastalığının çıkmasının sebeplerinden biri de kedinizin yaşlandıkça bizler gibi yağ yakma hızının düşmesidir. Daha özenli olmak, diyet programına uymak yerine şeker yedirerek daha da kötüleşmesine sebep oluyoruz ister istemez. Üstelik obezite ilerleyen yıllarda şeker hastalığının dışında başta kalp rahatsızlıkları olmak üzere birçok hastalığa kapı açıyor.

2. Diyabete kapı açıyor.

80dfaa2587c3c7debc80a691216d1a08
Kedilerin insülin dirençleri bizimkilerden daha hassastır. Bizim kaldırabileceğimiz şeker oranı onlar için ölümcül olabilir. Dolayısıyla yediğiniz tatlıyı onunla paylaşmamalısınız. Daha hassas olan insülin direnciyle şeker sınırını geçtiğinizde, obeziteyle birlikte diyabet hastalığına kapı aralayabilirsiniz. Köpeklerde daha da sıkıntılı olan insülin tedavisi kedilerde bir tık daha tedavi edilebilir durumda fakat sağlıklı kedimizi bu hale en başta getirmemek lazım.

Diyabet ayrıca başka sebeplerle de kendini gösterebilir ve birkaç tipi vardır. Çok yemesine rağmen kilo kaybetmesi, çok su içmesi, idrar miktarının fazlalaşması en sık görülen belirtilerdir.

3. Görme kaybı yaşatıyor.

large
Şeker hastalığının da tetiklemesiyle kedilerde görme kayıpları yaşanmaya başlıyor.

4. Diş sağlığını tehdit ediyor.

cat-climb-dish
Aynı bizlerin dişlerinin çürümesi gibi, kedilerin de dişleri çürüyebiliyor. Ülkemizde pek yaygın olmasa da aslında kedilerin de dişlerinin fırçalanması gerekiyor. Öte yandan kediler için ağız sağlığı hayati bir önem taşıyor. Özellikle yaşlanan kedilerin dişlerinin dökülmesi veya genç kedilerin ağız içi damak yaraları nedeniyle yemek yiyememe durumları yaşanabiliyor.

5. Karaciğeri yoruyor.

original

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, kedilerin vücutlarındaki insülin direnci bizimkine göre daha düşük. Bu yüzden aynı tatlıları paylaşmamız onların karaciğerinin daha çok yorulmasına sebep olacak. Karaciğerin metabolizmasının bozulması beraberinde yine diğer hastalıkları tetikleyecek ve tüm metabolizmasının çökmesine sebep olacaktır.

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>