TV Uyarlaması Olarak Karşımıza Çıkmaya Hazırlanan Efsane Kitap: Karanlığın Sol Eli

September 27, 2017

Edebi metin uyarlamalarının her geçen gün artış göstermesi, sanat üretimlerinin ayrılmaz bütünlüğünü gözler önüne seriyor. Çünkü yazarın yarattığı dünyaya dahil olan yönetmen, pek çok açıdan ele almak istediği görsel sinema algısını bu sayede farklı bir noktadan bakarak yeniden yorumlama şansına erişiyor. Bir bakıma yazarın yarattığı her şeyi yeniden yaratıyor ve bu yaratım süreci büyük oranda oyuncu-yönetmen-yazar üçgeni etrafında şekilleniyor. Şayet nitelikli ve donanımlı bir ekip söz konusu ise ortaya çıkan eserler en az edebi metin kadar kalıcı ve unutulmaz olabiliyor.

Son yıllarda artan edebi metin uyarlamalarına ünlü yazar Ursula K. Le Guin‘in unutulmaz eserlerinden Karanlığı Sol Eli de katılmaya hazırlanıyor.

kapak_1_uyarlama

Bilimkurgu türünün en önemli ödüllerinden Hugo ve Nebula’ya layık görülen eserin yayın hakları yazar Ursula K. Le Guin ile varılan anlaşma sonrasında Critical Content şirketine satıldı.

2

Haberin en güzel tarafı ise Le Guin’in de dizinin yapımcıları arasında yer alacağı bilgisi oldu.

9

Böylece yazar, süreç boyunca yarattığı eserle yeniden çalışma fırsatı bulabilecek ve sürece doğrudan dahil olabilecek.

6

Ve belki de eserle ilgili olarak farklı sürprizleri dizi uyarlaması sırasında yeniden yaratabilecek.

4

Andrew Marcus ve Ray Ricord ikilisinin projelendirdiği uyarlamanın senaryosunu ise kimin yazacağı henüz belli değil.

4

Kış adlı gezegende geçen, dünyamızla benzerlikler gösteren ve üzerinde çift cinsiyetli canlıların yaşadığı bir evreni anlatan Karanlığın Sol Eli, sevenleri tarafından daha şimdiden merakla bekleniyor.

2

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>