Yönetmen Koltuğunda Kadınların Oturduğu, Henüz Vizyona Girmemiş 11 Harika Film

August 22, 2017

Her konuda olduğu gibi sinemada da farklı bir bakış açısına sahip kadınların çektiği ve önümüzdeki dönemde vizyona girecek filmleri sizler için sıraladık. Genelde erkek yönetmenlerin bulunduğu sinema sektöründe bizce kadınlar yakında bu dengesizliği bozacak. İşte 2017 yılında izleyebileceğimiz kadın yönetmenlerin elinden çıkan 11 film. Bizi okumaya devam edin.

1. Viceroy’s House (Valinin Evi)

Viceroys
Yönetmen Gurinder Chadha‘nın 14. yönetmenlik tecrübesi olan bu film biyografik bir hikayeyi konu alıyor. Hindistan’ın valisi Lord Mountbatten, Hindistan’ın bağımsızlığa geçişini denetlemekle görevlidir. Bu konuda yapacakları halkını tatmin etmek için yeterli olacak mıdır?
Fragman

2. Wakefield

Bryan Cranston
Bryan Cranston bu filmde sinirsel düşüşlerde olan bir adamı canlandırıyor. Bu film onun depresif hallerini izlemek isteyen Walter White hayranları için biçilmiş kaftan. Yönetmen Robin Swicord‘un daha önce senaristlik üzerine daha fazla tecrübesi var. Hatta Oscar ödüllü Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi’nin hikayesini kaleme aldı.
Fragman

3. I Do… Until I Don’t (Yapmayana Kadar Yaparım)

I do...
Romantik değil,sadece komedi olan bu filmin yönetmeni Lake Bell aslında tecrübeli bir oyuncu. Pek fazla yönetmenlik deneyimi olmayan güzel oyuncu uzun metraj filmde kariyerine yeni bir film eklemiş oldu ama farklı bir açıdan tabii.
Fragman

4. Home Again (Yeniden Evdeyim)

Home Again
İlk yönetmenlik deneyimi olan Hallie Meyers-Shyer aynı zamanda ilk senaristlik deneyimi. Genç bir annenin 3 genç çocukla aynı evi paylaşması bu filmin konusunu oluşturuyor. Umarız kariyerindeki ilk filmi çekeceği yeni filmler için iyi bir başlangıç olur.
Fragman

5. Battle of the Sexes (Cinsiyetlerin Savaşı)

Steve-Emma
Tecrübeli yönetmen Valerie Feris bu filmde yönetmenlik koltuğunu Jonathan Mayer ile paylaşıyor. Gerçek bir olayı anlatan bu film 1973 yılındaki dünyanın tenis yıldızı Billie Jean King (Emma Stone) ile veteran şampiyon Bobby Riggs (Steve Carell) arasındaki müsabakayı anlatıyor.
Fragman

6. Novitiate

Novi
Rahibe olmak için eğitim alan genç bir kadının, değişen kilise ve cinsellik konularıyla mücadele etmesini anlatıldığı bu film genç yönetmenin ilk uzun metraj filmi. Daha önce bir kısa film ve belgesel çekmiş olan Margaret Betts bu filmde 1960’lardan bir hikaye ile karşımıza çıkıyor.
Fragman

7. Professor Marston & the Wonder Women

Wonder Woman
Kamera arkası hakkında tecrübeye sahip yönetmen Angela Robinson‘ın yapımcılık yaptığı diziler Amerikada başarıyı yakalamıştı. İlk çıktığında çizgi roman karakteri olan Wonder Woman’ın nasıl ortaya çıktığını anlatan filmde Luke Evans ve Rebecca Hall başrolü paylaşıyor.
Fragman

8. Lady Bird

Lady Bird
Yine bir oyuncu olan Greta Gerwig‘in ikinci uzun metraj filmi olan Lady Bird,genç kız Lady Bird’ün Kuzey Kaliforniya’da yaşadığı bir seneyi anlatıyor.
Fragman

9. Mudbound (Keskin Tenli)

Mudbound
Aynı isimli iki film çeken yönetmen Dee Rees farklı tarzını henüz genç bir yönetmen olmasına rağmen kanıtlar nitelikte bir yönetmen. Mudbound 2 genç siyahi adamın 2. Dünya Savaşı’ndan sonra kırsaldaki yaşamlarına döndüklerinde ırkçılıkla ilgili problemleri ve savaştan sonraki yaşama uyum sağlama durumlarını anlatıyor.
Fragman

10. Pitch Perfect 3

Pitch Perfect
Serinin bundan önceki 2. filmin yönetmenliği yapan Elizabeth Banks bu sefer sadece oyunculuk yapmayı tercih etmiş ve yönetmenlik koltuğunda Trish Sie‘yi görmemizi sağlamış. Pitch Perfect bir grup genç kızın acapella macerasının devamı niteliğindeki film.
Fragman

11. Bitch (Kahpe)

BIATCH
Oyunculuk deneyimi hayli fazla olan Marianna Palka bu filmde kendi hayatı hakkında bir hikaye anlatmış. Kendisinin senaryo kısmında hayatını ne kadar kurguladığı ise bir muamma. Köpeğinin bu filmde bir aktris tarafından seslendirilmesi ise ilginç bilgiler arasında.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>