İstanbul’da Ramazan Pidesinin En Meşhur 10 Adresi

June 30, 2015

Mutlaka kağıtla taşınır, bıçakla değil koparılarak yenir, arasına tereyağı, pastırma, peynir… Artık nasıl seversiniz. Ramazan pidesi ne zaman gelenek haline gelmiş, nasıl gelmiş bilmiyoruz, bilen varsa bizi de bilgilendirsin çok seviniriz. Fırına gitmesi, çıkmasını beklemesi, kokusu, saat gelene kadar dokunulmaz oluşu, hepsi ayrı bir tat. Kuşkusuz en güzel pide herkesin evinin yakınındaki pide; ama bir de senelerdir bu hususta nam salmış fırınlar var. Ramazana özel bu fırınları listeledik. Kendi şehrinizden bildikleriniz eklemekten çekinmeyiniz.

Has Ekmek Çengelköy

cengelkoy-ekmek-ve-simit-firini
Tarihi demelerinde sonuna kadar haklılar. Fırın neredeyse 160 yıllık. Pidesinin yanında simitte de İstanbul’un iddialıları arasındalar. Fırın uzun süre Ermeni ustalar tarafından yürütülmüş. 50 yılı aşkındır da İsmail Usta tarafından işletiliyor. Çengelköy’e gitmişken Çınaraltı’na uğramadan önceki adres mutlaka Has Ekmek olmalı.

Kireçburnu Fırını

kirecburnu firini
İstanbul’u sevdiren mekanlardan biri daha. İçeri girince gözünüz kapalı her ürününü güvenle tüketebilirsiniz. Hem Kireçburnu sahili hem de tarihi bir İstanbul mekanı bir arada. Pide konusunda da diğer ürünlerinde olduğu gibi çok iyiler.

Yedi Sekiz Hasan Paşa Beşiktaş

yedi sekiz hasan-pasa
Semtin simgelerinden. Gitmişken asla sadece pide alıp çıkamazsınız, mümkün değil. Ayrıca acıbadem kurabiyesinin de şehirdeki en bilinen adreslerinden.

Meydan Ekmek Kasımpaşa

pide
Katkısız odun ekmeği yapıyorlar ama ramazanda doğal olarak en çok pide gidiyor.

Tad Doy Bahçeköy

tad doy
Yaklaşık 20 senelik fırın, Kilyos taraflarına uzayıp giderken mutlaka uğranılan duraklardan. Ramazan ayında pidesi İstanbul’un en ünlülerinden. Ayrıca Vakfıkebir ekmeğiyle de biliniyorlar. Pizzası da anlı şanlı bir çok mekanda yiyeceklerinizden daha güzel.

Peleki

Peleki
Teşvikiye’nin olmazsa olmazlarından. Adını ekmek pişirilen taştan alıyor. Sadece ramazanda değil her mevsim müdavimleri var. Pide haricinde kurabiyeleriyle de ünlü. Ayrıca 24 saat açık olduğunu da hatırlatalım.

Öz Karadeniz Feriköy

karadeniz
Teşvikiye’den Kurtuluş’a uzanıyoruz. Baruthane’den Feriköy’e doğru giderken Öz Karadeniz’i buluyoruz. Ayrıca Kurtuluş’daki Kürekli Fırın da pide konusunda hayli iddialı.

Ömer Paşa Fırını Göztepe

Omerpasa_Firin
Anadolu yakasının bir uğrak noktası da Ömer Paşa Fırını. Neredeyse 50 senelik fırın bir ramazan klasiği.

Ünver Kocamustafapaşa

unver-pastanesi
1944 yılından beri bir fırından ne bekliyorsanız sunan Ünver, semtin en bilinen noktalarından. Burada karafırın pidesi ve döner pidesi gibi seçenekler de bulunuyor. Aslında girince gözünüze çarpan ne varsa alabilirsiniz.

Somuncu Baba Ümraniye

pide ramazan
Bursa’daki meşhur Somuncu Baba değil tabii ki ama Ümraniye’nin bilinen duraklarındandır Somuncu Baba. Zaten bu bölge fırınlarıyla ünlü karadenizli vatandaşların uğrak noktalarından. Çevrede karadeniz pidesini de çok iyi yapan fırınlar var. Civardaysanız Lider Pide’ye de uğramadan dönmeyin.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>