İstanbul’da Kahvenizi Yudumlarken Kitabınızı Okuyabileceğiniz 14 Sakin Yer

August 4, 2016

Siz de bizim gibi İstanbul’un kaosundan kaçacak ve kitabınızla baş başa kalacak güzel yerler arıyorsanız, doğru listenin içindesiniz. Bu koca şehirde, uzun yolculuklar yapmadan dışarda rahat rahat kitabımızı okuyabileceğimiz mis gibi yerler var. Hem de öyle bütçe sarsan lüks mekanlar değiller.

Yıllar süren, eve kapanmadan kitabımızı okuyabileceğimiz yerleri keşfetme arayışlarımız sonucunda, kalabalıktan soyutlanabileceğimiz veya en azından bizimle benzer duyguları paylaşan insanların arasına karışabileceğimiz yerleri tespit ettik.

Bu listede İstanbul’daki kütüphaneleri değil, istediğinizde kütüphaneye dönüştürebileceğiniz nadide yerleri yazdık.

1. Moda Çay Bahçesi

moda-cay-bahcesi
Kadıköy’ün en güzeli, en sevilesi bölgesi Moda’da, her zaman sizinle aynı duygulara sahip insanlar etrafınızda olacak. Moda çay bahçesinde denize karşı çayınızı içip simidinizi yerken, çevrenizde ellerinde kitaplarıyla oturan her yaştan insana rastlayacaksınız. Bu kadar sade ve basit bir yerde, plastik sandalyeler üstünde, rüzgarın sesini duyup denize mükemmel bir açıdan bakabileceğiniz ender yerlerden biri.

2. Burgazada Çay Bahçesi

burgazada
Adalar arasında en sakini, en yeşili ve bizce en güzeli Burgazada. Sait Faik’in Burgazada sevdası boşuna değildir. İskeleden indikten birkaç adım sonra sahil kenarında çay bahçesine gelebilir, yeşil tepelerle karşılıklı oturarak sessizce kitabınıza gömülebilirsiniz. Hatta, adaya varana kadar yapacağınız vapur seyahati de işin başka bir güzelliği. Sayfalarınıza göz gezdirmeye daha yolculuk sırasında başlayabilirsiniz.

3. Pier Loti Tepesi

pier-loti
Teleferikten inip ulaşacağınız Pier Loti’de kendinizi hem İstanbul’un göbeğinde hem de bambaşka bir yerde gibi hissedip duygu karmaşası yaşayabilirsiniz. Olanağınız varsa tabii ki hafta içi gitmenizi öneririz.

4. Gülhane Parkı

gulhane
Gülhane parkının her köşesi cennetten bir parça gibi. Kış günlerinde güneşin göz kırptığı ve kısıtlı zamanda da olsa bizi ısıttığı saatler, Gülhane parkında sessiz sakin kitap okumak için mükemmel bir zaman. Biraz yukarı çıkıp arkeoloji müzesine girerseniz, buranın bahçesine de aşık olacak ve azıcık da orada okumak isteyeceksiniz. O da kesmezse parkın içinde bulunan Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi’ne uğrayabilirsiniz, hem ücretsiz.

5. Yeniköy Kahvesi

yenikoy
Yeşillikler arasından birkaç merdiven çıkıp ulaşacağınız Yeniköy Kahvesi yazın her türlü çok güzel ama kışın şömineyle ısınan bölümü apayrı bir sıcaklığa sahip. Aklınızda bulunması gereken bir detay; burada kredi kartı geçmediğinden eski usul ödeme yapmanız gerekir. O yüzden içeceğiniz kahve yani okuyacağınız kitap kadar nakit almayı unutmayın. :)

6. Kadıköy Baylan Pastanesi

SONY DSC
Kadıköy’ün simgelerinden tarihi Baylan Pastanesi’nin kalabalıktan soyutlanmış arka bahçesi, kafanızı boşaltıp sadece kitabınıza odaklanabileceğiniz nadide yerlerden biri. Baylanın klasik tatlısı kup griye, bu maceranızda size eşlik edebilir veya sadece içeceğiniz ve kitabınızla baş başa kalabilirsiniz. Burası en kalabalık anında bile gürültü olmayan, medeniyet simgesi, sevimli yerlerden biridir.

7. Çengelköy Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi

cinaralti
Birazcık İstanbul nostaljisi yapayım, börekçiden böreğimi alıp boğaza ineyim derseniz Çınaraltı Çay Bahçesi’nin kapıları her zaman sizi bekler. İnsanın yalnız başına kocaman bir gününü değerlendirip canının hiç sıkılmayacağı yerlerden biridir burası. Kahvaltınızı yapar, çayınızı içer ve bütün gün köprünün karşısında oturup mutlulukla kitabınızı okursunuz.

8. Bebek Kahve

bebek
Boğaz havası alıp sakin sakin kitap okuyabileceğiniz yerler sadece lüks mekanlardan ibaret değil. Boğaz hattının en güzel, en şirin semtlerinden biri olan Bebek’in kahvesi insana İstanbul’un orta yerinde huzuru yaşatır. Özellikle de sabah insanıysanız, tadını daha güzel çıkarmanız için erken saatlerde gitmenizi öneririz.

9. Caddebostan Sahili

caddebostan
Kilometrelerce uzanan ama kısaca Caddebostan sahili dediğimiz sahil, İstanbul’un eşi benzeri olmayan, araç girmeyen sahilidir. Burda çimlere uzanıp veya denizin kenarına çöküp saatlerce okuyabilirsiniz. İstediğiniz an kalabalığın içine karışabilir, istediğinizde tekrar sakin bölgeye kaçıp huzura devam edebilirsiniz. Kamp sandalyenizi veya battaniyenizi alıp indiğiniz an İstanbul’un şimdi tadını çıkarıyorum ve şehrin içinde nefes alabiliyorum diyeceksiniz.

10. Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi

nazim-hikmet
Kadıköy’ü sevmek için 1001 nedenden biri de Nazım Hikmet Kültür Merkezi. Kalabalık veya tenha bir anına denk gelmiş olmanız çok fark etmeyecek aslında. Yazın bahçesi, kışın içerisi ayrı güzel olan bu yerde kitabınız ve çay/kahvenizle birlikte saatler geçirebilir, kitabınız bittiğinde de kenarda köşede duran gazete ve dergileri karıştırabilirsiniz.

11. Sultanahmet Camisi avlusu

sultanahmet-avlu
Namaz vakitlerinin dışında ve özellikle akşam üstüne doğru Sultanahmet Camisi Avlusunun verdiği huzuru ve sakinliği hiçbir şeye değişmeyiz. Belki bir kafe konforu ya da manzara bulamayacaksınız ama buranın ferahlığı sizi o kadar rahatlatacak ki sayfaların ne zaman bittiğini bile anlayamadan zaman geçip gitmiş olacak. Kahve içmeseniz bile tek başına kitabınız ve mavi gökyüzünün size yeteceğinden eminiz.

12. Fenerbahçe Parkı

Fenerbahçe Park? Nerede
Fenerbahçe Parkı, İstanbul’da şehrin ortasında olup bu kadar ağacı bir arada bulabileceğiniz, hem konforlu hem sakin olan ender parklardan biri. Burna doğu ilerlediğinizde sizi daima karşılayan tatlı bir esinti vardır. Karşınızdan geçip giden gemileri seyredebilir, diğer yandan büfeden aldığınız çayınızı, kahvenizi içerken ahşap banklarda kitabınızı okuyabilirsiniz. Yok ben daha da çok konfor isterim diyenler parkın içindeki yılların Romantika Kafe’sine oturup aynı güzelliği orada da yaşayabilirler.

13. Fethi Paşa Korusu

fethipasa-korusu
Üsküdarlılar için mükemmel bir kaçış mekanı Fethi Paşa Korusu. Tepeden boğaz manzarasına hayran kalırken, diğer yandan kitabınıza dalıp gidebileceğiniz mütevazı ve ağaçlarla dolu mekanlardan biri burası.

14. Ulus Parkı

ulus
Burası da kesinlikle hafta içi değerlendirilmesi gereken İstanbul güzelliklerinden biri. İstanbul’da boğazı tepeden en iyi şekilde görebileceğiniz yerdir aynı zamanda. Her İstanbullu’nun ölmeden önce bir kez burda oturup keyifle kitap okuması gerekir. :) Bunun için yukardaki kafede oturabilir veya daha fazla sükunet için aşağıda yeşilliklerin arasına karışmayı tercih edebilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>