Evlenmeden Önce Göz Atmayanın Gözünün Arkada Kalacağı 28 ‘ilk Dans’ Şarkısı

July 26, 2014

Düğün-dernek zor iş. Ne başı belli ne de sonu. Davetiyede yazılı olan tarihte sona ermesi ümit edilen; yoğun, stresli ve aşırı hummalı bir çalışmalar silsilesi. Yok davetli listesiydi, yok düğün pastasıydı, yok çiçeklerin rengiydi derken gözünün feri akan gençler, gençlerimiz…

Tek istedikleri şöyle dünya gözüyle bir dünya evine girebilmekti. Nereden bilirlerdi ‘evet’ demenin insanı bu kadar zayıflatacağını?

Hani gençler birbirlerini sevmişlerdi ve bize de onlara mutluluk dilemek düşerdi? Oysa filmlerde ne de güzeldi her şey. Esas kız ve esas oğlan kavuşur; yıldırım hızıyla krallara yaraşır bir törenle evleniverirlerdi. Sağlık kontrolü testlerinden, haftalar süren terzi provalarından falan kimse bahsetmemişti!

Bu ibretlik tablo karşısında; tam da düğün sezonu açılmışken, bürokrasi ve geleneklerin acımasız çarkına takılan bu gençlerimizi kaderlerine terk edemez, ne haliniz varsa görün diyemezdik. Bize yakışmazdı bir kere. Bu yükü nasıl hafifletiriz diye kara kara düşünürken aklımıza ‘ilk dans şarkıları’ çıkmazı geldi. O çıkmaz ki günlerce uykusuz bırakır insanı. Kurdeşen döktürür. Seveni sevene küstürür. Cânım çift ilk dansını hangi şarkıda edecek? Önemli mevzu sonuçta.

Alternatif düğün playlist’imizi evvelden yayınladık, bu kez de huzurlarınızda, istemeseniz de yan cebinize atacağınız, bol peynirli ve de kallavi ilk dans şarkıları seçkisi. Bir yastıkta inşallah…

Nina Simone – To Love Somebody


İlk dans’ı, çiftlerin birbirlerine yaptıkları sembolik bir çeşit serenat olarak tanımlarsak eğer, bu içli ve mağrur Nina Simone şarkısını listenin başına almayalım da ne yapalım?

Bright Eyes – First Day Of My Life


‘Nerde kaldı o eskilerin romantizmi?’ diye hayıflanıp duranlara; 2000’li yıllardan ferman niteliğinde bir cevap olsun bu şarkı. Dinleyip de etkilenmeyenler bir süre evlenmesinler zaten bence.

Dusty Springfield – Wishin’ And Hopin’


Yine 60’lara dönelim. Gecenin çifti, Dusty’nin şiir gibi sesi eşliğinde ilk danslarını icra ederken; görgü kuralları gereği sandalyelerinden kalkamayıp, masa altında ayaklarıyla tempo tutmakla yetinen nice davetliler gördü bu şarkı.

Sufjan Stevens – The Dress Looks Nice On You


Sevgili Sufjan’ın bu şarkıyı farklı saiklerle yazmış olduğunu biliyoruz. Ama! Elinde çiçeği, beyazlar içinde, biraz heyecanlı biraz da utangaç bir halde kalabakların arasında süzülen bir kadına söylenebilecek en anlamlı şarkı bu olmalı sanırım.

The Mamas & The Papas – Dream A Little Dream Of Me


Çok çok uzun bir zaman önce, uzak bir galakside rivayet edildiği üzere; gecenin ilk dansını bu eşsiz klasikle başlatan çiftlerin rüya gibi bir hayatları olurmuş.

The Magnetic Fields – Nothing Matters When We’re Dancing


Aşk şarkılarının tabiri caizse kitabını yazmış güzel insan Stephin Merritt de (Bkz. 69 Love Songs) elbette ki düğün pistlerinin unutamadıklarından. İnsanın 19. yy kostümlerine bürünüp dans edesi geliyor. Neden 19. yy? Hiçbir fikrimiz yok.

Diana King – I Say A Little Prayer


‘İlk dans’ için günler öncesinden prova yapan, şuh ve artistik bir koreografi ile daha gecenin ilk dansı ile terler içinde kalan hiperaktif çiftler için; bu unutulmaz klasiğin Aretha Franklin yorumu yerine Diana King’li versiyonunu uygun bulduk efendim. Buyrunuz.

Elvis Presley – Can’t Help Falling In Love


Biraz da ağır abiler ve ağır ablaları sevindirelim diyorum. ‘Sonraki danslar için de enerjimiz kalsın. Gece uzun!’ diyen akil çiftler için gelsin…

The Beach Boys – God Only Knows


Hazır klasiklere dönmüşken The Beach Boys’u ve bu efsane baladı atlamayacağız elbette. On-yıllardır yıkılmadı. Playlist’lerden düşmedi. Kimse ondan sıkılmadı. Binlerce çiftin ilk dans şarkısı oldu.

Nouvelle Vague – Dance With Me


Eskilerden bir şarkının yumuşacık bir aranjmanı var sırada. İlk dans tercihleri ebeveynlerininkiler ile pişti olsun istemeyen alternatif ruhlar için Nouvelle Vague söylüyor…

Talking Heads – This Must Be The Place (Naive Melody)


Şüphesiz ki, gelmiş geçmiş en romantik şarkılardan biri olarak kabul edildiği gözlemlenen bu naif melodi; düğün fotoğrafçılarına güzel resim vermekten ziyade, ‘ilk dansı’ ritim ritim yaşamanın peşinde olanların tercihi.

Savage Garden – Truly Madly Deeply


Bu kadar alternatifleşmek yettiyse eğer, peynirli moda geri dönelim. Bi şarkı ne denli dile düşerse, gelecek kuşaklar için klasikleşme potansiyeli de o denli artıyor sonuçta. Hem zaten düğünlerde de çalmayacaksak bu şarkıları, gidin konsoloslukta evlenin lütfen.

Randy Travis – Forever And Ever, Amen


Sırada gerçek bir ilk dans klasiği var. Şarkının sözlerinden videosuna tam bir düğün kronolojisi canlanıyor gözümüzde. Aynı filmlerdeki gibi hem de. Kır düğününe iyi gider diyorlar.

Righteous Brothers – Unchained Melody


60’lardan günümüze kalan bu aşk dolu melodiyi bizim kuşak ‘Hayalet’ filmi ile tanımış olsa da yeni kuşaklara bu şarkıyı sevdiren Bayhan’ın içli yorumundan başkası değildir. İsterseniz Bayhan versiyonunu da seçebilirsiniz ilk dansınız için tabii ki.

Nat King Cole – L-O-V-E


Üniversitenin dans kulübüne katıldığı günden beri bu günün hayalini kuran ‘swing’ kralları. Sizi de unutmadık.

Mazzy Star – Fade Into You


İlişkilerini adeta bir Bertolucci filmindeymişçesine yaşayan doğal bohemler, gizli şairler, müzik gurmelerinin tercihi.

Lou Reed – Perfect Day


Oh, Lou! Oh, Lou!

Band of Horses – No One’s Gonna Love You


‘Sevemez kimse seni, benim sevdiğim kadar’ diyor sanatçı. 60’lardan kalmış olmasa da ilk dans şarkıları listelerini zorlar incelikte bir aşk şarkısı. Çağımızın şarkısı. Sahip çıkalım.

Otis Redding – That’s How Strong My Love Is


Otis Redding’in 26 yıllık kısa hayatından geriye kalan nice mücevherlerinden biri. Zayıfça bir ışıkla aydınlatılan küçük bir pistte edilecek zarif bir ‘ilk dans’ın medar-ı iftiharı.

The Temptations – My Girl


Peri masallarının en popüler mutlu sonlarından biri ‘düğünler’ olduğuna göre, mutlu sona yaraşır kucaklayıcılığı ve ağdalı yaylılarıyla huzurlarınızda The Temptations. İlk dans koreografisinde videodaki dans figürlerinden de esinlenileceğini ümit ediyoruz.

Paul Weller – Thinking Of You


Aslen bir Sister Sledge şarkısı olsa da Paul Weller yorumuyla nice düğünler sallamış efsane bir balad. Gaza gelip gecenin son dansında da çalmak isteyeceğiniz cinsten.

Great Lake Swimmers – Your Rocky Spine


Aşkın fiziksel halinin, iki insanın birbirine dokunuşunun bu denli dokunaklı ve rönesans tabloları inceliğinde anlatıldığı çok az şarkı vardır. Davetlilere gözlerini kapatacak, tutkulu çiftler için.

Arctic Monkeys – Baby I’m Yours


“Yok artık, Arctic Monkeys’den de ‘ilk dans’a uygun bir şarkı çıkar mı?” demeyin. Çıkar. Arctic Monkeys, Barbara Lewis söylerse gül gibi de çıkar. Çok da güzel olur.

Air – Playground Love


‘İlk dans’ını çocukluk aşkı ile icra edeceklerin en güzide tercihi bu olmalı!

Etta James – At Last


‘İlk dans’ şarkıları listelerini alt üst eden, iflah olmaz bir klasik. Hani bilmesek önce bu şarkı çıktı, sonra da düğün icat edildi diyeceğiz. O kadar yani.

Felix Mendelssohn – Wedding March


‘Hiçbiri kesmedi. Daha klasiğini istiyorum. Daha klasik! En klasiğini istiyorum. Kırışmaz kumaştan smokinim üzerine çiçekler fırlatılsın, duvağım metrelerce geriden gelsin istiyorum’ diyenlerdensiniz, alın o zaman!

Leonard Cohen – Dance Me To The End Of Love


Atılan imzaları, edilen yeminleri ağırlığıyla değersizleştiren bir Cohen şarkısı. Evlilik bürokrasisine meydan okuyacak bir bağlılık ritüeli. Bu dans hiç bitmesin.

Bonus: Şecaatin Tanyerli – Papatya


Bu kadar ‘ilk dans’ şarkısının içine anıyla şanıyla bir Tanyerli tangosu katmasaydık düğün karışır, homurdanmalar başlar, rezalet çıkardı. Daha güzeli yapılana kadar en iyisi geliyor huzurlarınıza.

2 Yorum

 1. gizem doğan

  July 27, 2014 at 4:27 pm

  Klasikleşmiş yabancı parçaları çok severim ama türkçede de bu ambiyansa uygun çok güzel örnekler varken (özdemir erdoğan pervane mesela) bütün listenin yabancı şarkılardan oluşması hoş olmamış.

  • zerriniche

   July 27, 2014 at 4:58 pm

   katılıyorum..ve bence İlhan İrem de olmaliydi hatta

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>