İçeriğinde Hayvanları Öldürenlere 10.5 Yıl Hapis Cezası Bulunan Kanun Tasarısı Yolda

January 11, 2018

Her geçen yıl hayvanlara işkence ve cinayetlerin yükselişte olduğu ülkemizde özellikle 2017'de birçok hayvan cinayeti haberleriyle bir hayli üzülmüştük. Var olan kanunların da yetersiz olduğu konusunu daha önce bir içeriğimizde derleyip açıklarını anlatmıştık. Günlerdir medyada yer alan haberlere göre hayvan haklarını barındıran yeni bir tasarı hayvanlara eziyeti önlemek amacıyla hazırlanıyor. Hazırlanan kanun tasarısı taslağı torba taslağa dönüştürüldü. Hayvanlara işkence yapanlar, öldürenlere 4.5 yıl, nesli yok olma tehlikesi altında olan hayvanları öldürenlere 10.5 yıla kadar hapis cezası geliyor.

Milliyet’in haberine göre Türk Ceza Kanunu, Ceza Muhakemesi Kanunu, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ve Kabahatler Kanunu’ndaki çok sayıda maddede de değişiklik yapıldı.

86996

Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürlüğü’nce 4 Ocak tarihli yazıyla Türkiye genelindeki adalet komisyonu başkanlıklarına gönderilen 27 maddelik 48 sayfalık taslakla ilgili 30 gün içinde görüş istendi.

09cdc75944cf208fccc6239ebc122b4a-600x479

Taslağa göre Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılan değişikliklere şöyle bir bakalım;

hayvan-haklari-yasasi

"Sahipli veya sahipsiz hayvana acımasız ve zalimce muamelede bulunan veya eziyet eden ya da haklı bir neden olmaksızın öldürene 4 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek."

1

"Birden çok hayvana karşı bu suçu işleyenin cezası yarı oranında artırılarak 6 aydan 4.5 yıla çıkacak."

hayvan-haklarinda-ye-5be7a96e655956f6a389

"Nesli yok olma tehlikesi altında olan bir hayvanı öldürene 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası verilecek."

151278

"Birden çok hayvana karşı bu suçu işleyenin cezası yarı oranında artırılarak 4.5 yıldan 10.5 yıla kadar hapis olacak."

Yavru-Kopek

"Hayvanları birbirlerine zarar verecek şekilde dövüştürenler 2 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılacak."

evcil-hayvan-haklari-1

"Sahipli hayvana karşı işlenen suçlar sahibinin şikayetine, sahipsiz hayvanlara işlenen suçlar ise Orman ve Köyişleri Bakanlığı tarafından başsavcılığa yazılı başvurusuna bağlandı."

818970

"Bakanlık bu görevi bölge müdürlükleri ile il ve ilçelerdeki taşra teşkilatları aracılığıyla yerine getirecek."

3

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>