Ne Kadar Uğraşılsa Da Uğraşılsın Bir Türlü Hayal Kuramama Sendromu: Aphantasia

December 18, 2017

Bu içeriğimizde hayal kurmak ile ilgili daha önce söylenmiş binlerce sözden, yazılmış yüzbinlerce mısradan bahsedemeyeceğiz ne yazık ki. Bir nebze de olsa hayal kuramayan insanları anlamanız için yazıldı bu içerik.

Yaratıcı insanlar için hayal etmek hedeflerine ulaşmalarının ön şartıdır. Peki ya hayal kuramayan insanlar? Onların tıpta kapsamlı bir karşılığı var. İsmi ise “Aphantasia”

moeite-met-visualiseren-misschien-heb-je-aphantasia-2819

Aphantasia sendromu insanlarda farklı farklı şekillerde görülebilmekte. Örneğin kimisi geçmişe dair hiçbir anıyı zihninde canlandıramazken, kimileri ise sadece yüzleri hatırlayamıyor

s-a3f80333104a749fdbee76f6944a0a56ab167238

1880 yılında ortaya atılsa da 2010 yılına kadar tıpta resmi olarak adlandırılmayan Aphantasia, Exeter Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görev yapmakta olan bilişsel nörolog Adam Zeman’ın çalışmalarıyla birlikte literatürde yerini aldı.

empty-mind.jpg.653x0_q80_crop-smart

Aphantasia ise kelime anlamı olarak Yunanca’da Phantasia eksikliği anlamına gelmekte. Phantasia’nın Yunanca anlamı ise Aristo’ya göre “insanın görsel hafızayı yeniden anımsama yeteneği.” manasında kullanılmakta.

printed work on paper by Susan Aldworth

Gelelim Aphantasia’lıların nasıl hissettiklerine! Bu kişiler deneyimledikleri şeyleri görsel, ses, duygu veya tat olarak hatırlayamıyor. Bu da daha önce yediği ve sevdiği bir yemeği bile bir sonraki öğünde tekrar deliler gibi sevmesine ya da nefret etmesine sebep oluyor.

407-999x675

Kaldı ki bu sesler için de aynı ölçüde etki göstermesi sebebiyle, daha önce tanışsanız bile telefon ile aradığınızda sizi sesinizden tanıyamayabiliyor.There is a mess in my head. Picture of confused handsome young man holding hand on chin and thinking while standing against cloud chalk drawing on blackboard

Daha önce gittikleri yerleri bulmakta zorlanmaları dışında, yalan söylemek konusunda da diğer insanlar kadar başarılı değiller.

28-aphantasia.w600.h315.2x

Bu hastalık ile mücadele etmek zorunda kalan biri olan Lancaster’li Niel Kenmuir ise bu durumu şu şekilde açıklıyor;

hafiza-03

Çocukluğundan bu yana çevresindekilerden farklı olduğunu bildiğini söyleyen Niel, “Uyuyamadığım zaman üvey babam koyunları saymamı söylerdi ve bunun ne anlama geldiğini açıklardı. Denedim fakat yapamadım. Çitlerden atlayan koyunları göremedim, sayacak hiçbir şey yoktu”

Kaynak:1,2

1 Yorum

  1. zinzinzibidi

    December 19, 2017 at 9:26 am

    Aphantasia nasıl okunuyor beyler? Afantasya mı?

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>