Bebek Suratlı Golden Retriever Köpekleri Hakkında Bilmeniz Gereken 14 Gerçek

Ekim 24, 2017

“Bir köpek hayal edin!” dendiğinde akla gelecek ilk görüntülerden biridir aslında Golden Retriever cinsi köpekler. Ülkemizde olduğu kadar dünyada da oldukça popüler bir tür olan bu köpekler aslında diğer ırklara göre oldukça yenidirler. Üstün koku alma becerileri sayesinde arama-kurtarma operasyonlarında görev almaları, kolay eğitilmeleri, aşırı sevecen ve duygusal olmaları ve aynı zamanda akıllı olmaları onları mükemmel köpekler yapmıştır. Biz de bu ırkı her yerde yazılanların dışında biraz daha özel tanıtmak istedik.

1. Bu sevimli ırkın kökeni 1800’lü yılların başında İskoçya’ya dayanmaktadır.

golden_retriever_kopek (7)
Irkın ortaya çıkmasında birçok cinsin çiftleşmesi etken olmuştur. Spaniel ve Retriever ırkları temek olmak üzere Bloodhound, St.John köpeği, İrlanda seteri ve daha fazla Retriever ırkı ile yavruların çiftleşmesi en sonunda Golden Retrievet bebeklerinin dünyaya gelmesini sağlamıştır.2. Golden Retriever cinsi aslında kuş avcılığı için yetiştirilmişti.

golden_retriever_kopek (8)

3. Koku alma duyuları diğer birçok köpek ırkına göre aşırı gelişmiştir. Bu nedenle arama-kurtarma operasyonlarında eğitilmektedirler.

golden_retriever_kopek (2)

4. Golden Retriever ırkı, mükemmel bir yüzücüdür ve suyu çok severler.

golden_retriever_kopek (1)5. Boyutları ve renklerine göre 3 farklı Golden Retriever alt türü vardır.

golden_retriever_kopek (15)

6. Terapi ve rehber köpek olarak eğitilebildikleri kadar çocuk bakıcılığı da yapabilirler. Ayrıca diğer hayvanlara da bakıcılık yapma duyguları vardır.

golden_retriever_kopek (13)

7. Bu ırk oldukça duygusaldır ve çok çabuk üzülüp depresyona girebilir. Günde 7 saatten fazla yalnız bırakılmamaları önerilir.

golden_retriever_kopek (6)

8. Avustralya’da, Dusty isimli bir kanguru, Lilly adında bir Golden Retriever’i annesi sanmaktadır.

kanguru_ve_kopek
Aynı çiftlikte bakılan kanguru ve köpek arasında öyle yakın bir ilişki var ki; kanguru Dusty Lilly’i okşuyor, onu takip ediyor ve eğer kendisi salınmamışsa bırakılana kadar zıplayıp yaramazlık yapıyor.9. Lilly isminde bir başka Golden, yaban köpeği yavrularına annelik yaptı.

dog_golden_usa
Afrika yaban köpeği olan Xena, Oklahoma City Hayvanat Bahçesi’nde yavrulayıp 3 bebek dünyaya getirdikten sonra annelik görevine ısınamadı ve bebeklerine bakmayı bıraktı. Yavrulara anne bulmaları gerektiği için hayvanat bahçesi yetkilileri bebekleri Lilly isimli Golden cinsi köpeğe emanet etti ve Lilly kendi yavrularıyla birlikte bu evlatlık bebekleri de emzirerek büyüttü.

10. Charlie ismindeki Golden Retriever köpek 113.1 desibel yüksekliğinde havlayarak rekorlar kitabına adını yazdırdı.

golden_retriever_kopek (4)
Düşünün ki elektirikli testerenin çıkardığı ses 110 desibel.

11. Bir başka rekor ise Augie isimli bir Golden Retriever’ın 5 tane tenis topunu ağzına sığdırarak “Ağza En Fazla Tenis Topu Sığdırma” rekorunu kırmasıdır. Oyun oynamaya ve toplarına oldukça düşkündü.

golden_retriever_kopek (9)

12. 2016 yılında Golden Retriever ırkı, en popüler üçüncü köpek ırkı seçildi.

golden_retriever_kopek (10)13. Golden Retrieverlar ayrıca dünyanın en akıllı 4. köpek ırkıdır. Border Collies, Poodles, ve German Shepherds ilk 3 sırada yer alıyor.

golden_retriever_kopek (12)

14. Angel isimli 18 aylık bebek Golden, 11 aylık sahibi Austin isimli çocuğu puma saldırısından kurtarmıştır. Polis gelene kadar puma ile boğuşan köpek kurtarıldıktan sonra sahibini kokladıktan sonra sakinleşmiştir.

golden_retriever_kopek (3)
Kaynak: 1, 2, 3

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>