#GeziParkı için Başbakan ile Aslında Kimler Görüşmeli?

June 12, 2013

Başbakan ile Gezi Parkı olayları hakkında görüşmek, fikir alışverişinde bulunmak ve bazı talepleri dile getirmek üzere görüşeceği açıklanan sivil toplum kuruluşlarının yerini gün itibarıyla karikatürist Hasan Kaçan, Polat Alemdar'ı oynayan Necati Şaşmaz, Athena'dan Gökhan Özoğuz ve Yetenek Sizsiniz Hülya Avşar isimleri aldı. Peki bu isimler 12 gündür sokaklarda olan, çadırlarda yatan, gaz bombası yiyen ve plastik mermiye hedef olan kişileri gerçekten temsil edebilecek mi? Kimler gerçekten bu isimleri temsil edebilir, onlar adına konuşabilir, fikir yürütebilir, talepte bulunabilir? Sizler için araştırdık.

Çarşı'dan davulcu Vedat

carsi-davulcu-vedat-toma-telsiz Polis telsizini ele geçirdiği kadar, bir adet TOMA'yı ve bir de inşaat dozerini kontrol altına aldığı efsaneleri dolaşan Çarşı'nın davulcusu Vedat, görüşmede Çarşı grubunu temsil edebilir.

Reuters'ten Birsen Altaylı

Başbakan'a yerli basından en doğru soruları soran kişi olarak öne çıkan Birsen Altaylı, toplantının seyrini değiştirebilir.

Kelime Oyunu'ndan Ali İhsan Varol

ali-ihsan-varol-capulcu-gezi-parki Benzer konumdaki meslektaşlarından daha ilk günlerde ayrılan Ali İhsan Varol, televizyon dünyasını temsilen toplantıda bulunabilir ve kelimeler üzerinden yaptığı oyunlarla çapulcu, direniş, Twitter ve barikat gibi kelimelerin daha doğru bir şekilde anlaşılmasına yardımcı olabilir.

Çare Drogba

care-drogba-gezi-parki-protesto Pek çok duvarı süsleyen "Çare Drogba" yazıları aslında eylemcilerin tam olarak kim tarafından temsil edilmeyi beklediğini anlatmıyor değil.

RedHack'ten Şirin Baba

Şirin Baba lakaplı RedHack üyesinin 2 saate yakın yaptığı konuşma çok ama çok kişiyi etkiledi. Toplantıda RedHack'in de temsil edilmesi gerekiyor.

Kırmızı Elbiseli Kız

kirmizi-elbiseli-kiz-gezi-parki Direnişin sembolü olarak direnişin temsili söz konusu olduğundan ötürü kendisinin o masada oturması gerekiyor.

CNN'den Amanpour

Başbakan'ın danışmanları Mevlüt Çavuşoğlu ve İbrahim Kalın ile yaptığı görüşmelerde cesur duruşu ve eğilip bükülmemesiyle farklı bir basın profili çizen Christiane Amanpour da toplantıyı gözlemlemek için orada bulunabilir.

Dolmabahçe Valide Sultan Camii Müezzini

Dolmabahce-Valide-Sultan-Camii-Muezzini Başbakan'ın "camide içki içtiler" sözlerine karşılık Dolmabahçe'deki olaylarda içki içilmediğini belirttiği için tartışmalara neden olan müezzinin de dini kimliği ve doğru bildiğini cesurca söyleyebilmesi için o masada oturanlardan biri olmalı.

Taksim Dayanışması

taksim-dayanismasi-gezi-parki Taksim Dayanışması herkesin kalbini çalamamış olabilir ancak tarafta gerçekten sivil toplum kuruluşu gibi davranan bir onlar var ve en başından beri oradalar. Onlar da mutlaka o masada bir sandalyeye sahip olmalılar.

Nihat Doğan

Seveni de çok sevmeyeni de. Ancak özellikle son haftalardaki duruşu ile kitlesinin kafasını karıştırdığını da söylemek mümkün. Doğruları söyledi, cana kıyılmasın dedi, sakinleştirmeye çalıştı. Melih Gökçek ile bile çaresizce tartışmaya çalıştı. Halkın belli bir kısmının temsil edilmesi görevi onda olabilir. Ama yine de emin olmadığımızı da not düşelim (bu arada sevgili spikere de kucak dolusu sevgiler gönderiyoruz, bayılıyoruz kendisine *öhhö*ironi*öhhö*).

Mehmet Ali Alabora

mehmet-ali-alabora-gezi-parki Ölüm tehditleri aldı, bir kısım basın tarafından hedef olarak gösterildi ama kendisi ilk andan itibaren eylemlerde doğru olanı, şık ve ses getirici bir şekilde yapabilme becerisi gösteren az sayıdaki sanatçıdan biriydi. O insanları gerçekten temsil edebilecek bir kişi varsa o da Alabora'dır.

Polat Alemdar'ı seslendiren Umut Tabak

umut-tabak-polat-alemdar-seslendiren "İlla Necati Şaşmaz ile görüşülecek" deniyorsa onu seslendiren Umut Tabak görüşmeye çağrılabilir. Maksat herkes mutlu olsun.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>