Game of Thrones’un 7. Sezon Finalini İzlemeden Önce Bilmeniz Gereken 11 Kilit Bilgi

August 28, 2017

Bekleyiş bitti, sevenler kavuştu derken daha doyamadan tekrar ayrılık vakti geldi. İyi tarafından bakacak olursak da; henüz finali izlemeyenler 1 saat 20 dakikalık film tadında bir bölüm izleyecekler. Ve muhtemelen kucağımıza kocaman bir soru işareti bırakıp, en az 9-10 ay ortadan kaybolacaklar. Final bölümlerinde genellikle geçmiş bölümlerde çıtlatılan bazı bilgilerle ilişkili bir şeyler olur. Hazırlıksız yakalanmamak için final öncesi bilgilerimizi teyit edelim mi? (Yazı genellikle geçmiş bölümlerde olan gelişmeler üzerine olsa da kısmen “teori” bazında spoiler içermektedir.)

1. George R. R. Martin 6. sezonda, kitaba odaklanmak istediğini söyleyerek dizinin senaryo ekibinden ayrılmıştır

CS 67 26th October 2010
Hikayenin şu an geldiği noktanın ötesini anlatan bir kitap henüz basılmadığı için dizi biraz “Hollywood kafası” senaristlerin eline kaldığını söylemek yanlış olmaz.

2. Kehanetlerde yer alan Azor Ahai kimdir?

maxresdefault (1)
Azor Ahai kehanetlerde adı geçen ve kısmen “Kim ulan bu Erol Egemen?”e bağlayan efsanevi bir kahraman. Binlerce yıl önce yaşamış olan ama dünya karanlığa büründüğünde yeniden doğup kılıcı “Işıkgetiren” ile karanlıkla savaşacak olan yiğit.

3. Azor Ahai’nin kılıcı “Işıkgetiren”in hikayesi de oldukça ilginç

img_0374
Kehanette söz verilen prens olarak geçen Azor Ahai, kötülükle savaşmak için ateşler içinde bir kılıç dövmeye başlar. 30 gün 30 gece aralıksız dövdüğü kılıcını soğuması için suya sokar sokmaz kılıç parçalara ayrılır. Tekrar deneyen Azor Ahai bu kez kılıcı tam 50 gün 50 gece döver ama suya soktuğu anda bu da kırılır. Daha sonra 100 gün 100 gece kılıcı döver ve suya sokmak yerine karısı Nissa’nın göğsüne saplayarak soğutur. Kılıç karısının ruhuyla birleşir ve Işıkgetiren ortaya çıkar.

4. Peki bu Azor Ahai dediğimiz efsanevi kahraman dizideki karakterlerden birisi olabilir mi?

maxresdefault
Olabilir zira Melisandre o kahramanın Stannis olduğuna inanıyordu. Kehanette var olan bilgiler ışığında elimizde bir iki seçenek olduğunu söyleyebiliriz: Daenerys Targaryen, Jon Snow ve jamie Lannister.

5. Bir kehanete göre Azor Ahai’nin Targaryen soyundan olması ve ejderhalara hükmetmesi gerekiyor ve bu özellikler dikkate alındığında Daenerys ve Jon ön plana çıkıyor

maxresdefault
Şu noktada Jon Snow’un Targaryen kanı taşıdığını herkesin bildiğini varsayıyoruz. Aynı zamanda ejderhaların en güçlüsü olan Drogon’u da yavru kedi gibi sevdiğini gördük. Şimdilik bu iki isim biraz daha ön planda.

6. Azor Ahai’nin düşük ihtimal de olsa Jamie Lannister olma ihtimali mevcut

promo324857706
Azor Ahai karanlığı bitirmek için kılıcını çok sevdiği karısının kalbine sağlamak zorunda kalmıştı. Cersei’nin ölümünün en sonunda Jamie’nin elinden olacağını düşünen fan teorileri de yok değil.

7. Sam ve Gilly’nin 7. sezonun 5. bölümünde tesadüfen öğrendikleri bir bilgi Jon Snow’un meşru kral olduğu anlamına geliyor olabilir

game-of-thrones-dizi
Gilly, Yüce Rahip Maynard’ın günlüğünü okurken bir kelimenin anlamını bilmediği için Sam’e sordu. Merak ettiği kelime “Annulment”ti ve evliliğin iptali anlamına geliyordu. Okuduğu metinde Prens Raggar diye birisinin evliliğini iptal ettikten sonra Dorne’da gizlice evlendiğini yazıyordu. Peki bu ne demek? Eğer bahsi geçen kişi Prens Rhaegar’sa; Jon Snow’un annesi ve Eddart Stark’ın kız kardeşi olan Lyanna Stark ile gizlice evlendikleri anlamına gelir ki bu da Jon Snow’u tahtın meşru varisi yapar.

8. Rhaegar’ın Lyanna Stark ile gizlice evlenmiş olması, soyunun devam etme ihtimali yok olmuş gibi görünen Targaryen’lerin de Jon Snow’un gelecekte sahip olabileceği çocukları ile yeni bir nesil kazanması anlamına gelebilir

jon_targaryen_by_hixcup-d8y9qr7

9. Bu mevzuların açığa çıkmasını sağlayacak yegane kişi olan Brandon Stark ne alemde?

gallery-1491600567-got11
Bran geri döndüğünden beri hikayede o kadar pasif rolde ki her an ben de burdayım diyecek ekstra bir hamle yapabilir. Peki Westeros’un en iri canlısı Hodor’u, daha gücünü ilk keşfettiği anlarda bile kontrol edebilen Bran’ın ejderhaları kontrol edebilmesi olmayacak şey mi? Beraber göreceğiz.

10. Cersei, bir cadının kehanetinde 3 çocuğunun olacağını ve üçünün de öleceğini öğrenmişti

game-of-thrones-4-1-660x371
Cadının kehanetleri şimdiye kadar tuttuğu için söyledikleri referans kabul edilebilir. Cersei hamileyim demişti fakat cadı 3 çocuğun olacak dedi. En kuvvetli ihtimaller çocuğunun doğumunu görmeden ölmesi ya da Jamie’yi kandırıyor olması.

11. Cadının kehanetinde söylediği Cercei’yi öldürecek olan küçük kardeşi Tyrion mu Jamie mi?

gallery-1471430757-cersei-jamie
Cadı küçük kardeş manasına gelen bir kelime kullandığı için favori tahmin Tyrion tabii ki. Ancak daha önce Jaime’nin Azor Ahai olma ihtimainden bahsederken Cersei’nin ölümünün müsebbibi olabileceğini söylemiştik. Cadının kehanetinde de “kardeş” kelimesi geçiyor. Hayırlısı artık.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>