İnsanlardan Elflere, Cücelerden Orklara 21 Soru Cevapla FRP Dünyasına Giriş

January 20, 2015

FRP oynamak, FRP okumak, FRP izlemek FRP, FRP, FRP…

Ortalama bir genç genellikle öğrencilik hayatının bir döneminde bu FRP kavramını duyar, duymasına duyar da ilgilenir mi yoksa duymazdan mı gelir bilinmez.

Bizim niyetimiz ise bu kavramı duymuş, merak etmiş ama bir türlü merakını giderememiş insanlara “Nedir bu FRP mevzusu?” kısaca bir özet geçmek.

cevap.tv ekibi olarak Kayra Keri Küpçü‘nün FRP’ye dair yanıtladığı can alıcı soruları sizler için listeledik.

1. FRP nedir?


FRP’nin açılımı “Fantasy Role Playing”dir. İlk olarak 1974’te masa üstü bir oyun olarak ortaya çıktı. Fantazi rol yapma oyunu olarak da tanımlanabilen FRP doğaçlama bir tiyatroya benzer. Bir oyun yöneticisinin yazdığı senaryo çerçevesinde oyuncular kendi karakterlerini oynarlar.

2. Peki FRP nasıl oynanır?


FRP’de bir oyun yöneticisi senaryoyu yazar. Oyuncular senaryoyu bilmez. Her oyuncunun canlandırdığı bir karakter vardır. Oyun yöneticisi oyunculara başlarına geleni anlatır. Oyuncular da duruma göre nasıl hareket edeceklerine karar verirler. FRP’de şans faktörünü belirlemek için zarlar ya da bazı sayısal işlemler kullanılır.

3. FRP oynamak için nelere ihtiyaç duyulur?


FRP’de oyunu anlatacak, senaryoya hakim bir oyun yöneticisi önemli. Haritaları çizmek, not almak için kalem-kağıt gerekebilir. FRP zarları da senaryodaki şans faktörünü belirlemek için kullanılabilir.

4. FRP’de roller nelerdir?


FRP’de roller oyunun senaryosuna göre değişiklik gösterir. FRP sadece fantastik bir hikayeden yola çıkmaz. Bir bilimkurgu hikayesi, bir çizgiroman hiyayesi de oyuna yön verebilir. Ya da tarihten bir hikaye de ele alınabilir. Roller de seçilen hikayeye göre değişir.

5. FRP’de oyun yöneticisinin görevleri nelerdir?


FRP’de oyun yöneticisi tüm oyunu şekillendiren, hikayeyi yazan kişidir. Oyun yöneticisi kurallara en hakim kişidir. Oyunu yönlendirir ve oyunu yönetir.

6. FRP’de hikaye nasıl oluşturulur?


FRP’de hikayeyi oyun yöneticisi yazar. Oyuncular sadece kendi hikayelerini bilirler. Hikaye oluşturulmadan önce nasıl bir oyun oynatılacağı çok önemli. Oyunun nerede geçeceği ve türü hikayeyi oluştururken oyun yöneticisine yön verir.

7. FRP’de hangi ırklar var?


FRP’de Dungeons & Dragons sisteminde insanlar, elfler, cüceler, orklar, buçukluklar var. Oyuncular bu ırklardan istediklerini seçebilirler. Bunlar dışında oyuncuların karşısına düşman olarak çıkan troller, goblinler, ejderhalar var.

8. FRP’de insanların özellikleri nelerdir?


FRP’de insanlar gerçek insanlardan farklı değiller. Yaşam süreleri 60-80 yıl arasında. İnsan FRP’de standart bir ırk. Çabuk öğrenen ve çabuk gelişen bir ırk.

9. FRP’de cücelerin özellikleri nelerdir?


Cüceler bodur, geniş yapılı, ortalama 130-150 cm arasında boya sahip ve savaşçı bir ırktır. Büyüyü pek sevmezler. Çoğunlukla dağlarda yaşarlar, taş işçiliğinde ustalardır. Cüceler sakallarıyla meşhurdur.

10. FRP’de elflerin özellikleri nelerdir?


Elflere fantastik edebiyatta çok yer verilir. Elfler ortalama 160-170 cm boylarında, narin ve çevik bir ırktır. Genelde elfler ormanlarda yaşarlar. İyi ok kullanırlar, iyi savaşçı olurlar. Uzun yaşam süresine sahiplerdir.

11. FRP’de yarı elflerin özellikleri nelerdir?


Yarı elfler genellikle elf ve insan melezi olarak karşımıza çıkarlar. Yarı elflerin ömrü elfler kadar uzun değildir, yaklaşık 200 yıl yaşarlar. Fiziksel olarak elflerle insanların arasında kalmış bir ırktır.

12. FRP’de buçuklukların özellikleri nelerdir?


FRP’de buçukluklar el çabukluğuyla tanınırlar, daha çok hırsızlık gibi işlerle uğraşırlar. Ortalama boyları 100-130 cm arasında değişir. Narin, çocuksu bir yapıya sahiptirler.

13. FRP’de gnomların özellikleri nelerdir?


FRP’de gnomlar cücelere benzer. Gnomlar cücelerden daha ufaktırlar. Çok okuyan, bilge bir ırktır. Büyü üretirler. Çeşitli icatlar yaparlar. İsimleri çok uzundur.

14. FRP’de karakter nasıl yaratılır?


FRP’de karakterin geçmişi ve özellikleri karakter kağıdında yer alır. Bir karakterin gücü, çevikliği, dayanıklılığı, zekası, bilgeliği ve karizması karakter kağıdında sayısal değerlerle gösterilir. Karakter kağıdı oyun içerisinde çeşitli notlarla değişir ve gelişir.

15. FRP’de karakter sınıfları nelerdir?


FRP’de karakter yaratırken öncelikle bir ırk seçilir. Onun dışında bir de uzmanlık sınıfı vardır. Büyücü, savaşçı, okçu, korucu, droid, ruhban gibi sınıflar karakterin özelliklerini belirler.

16. FRP’de savaşçı karakterinin özellikleri nelerdir?


Savaşçı karakterler genellikle kas gücüne dayalı bir rol benimserler. Güçlü ve dayanıklı karakterlerdir. Savaşlarda en önde onlar yer alır. Çünkü çarpışmalarda düşmana en fazla zarar verebilecek sınıf savaşçı sınıfıdır.

17. FRP’de büyücü karakterinin özellikleri nelerdir?


FRP’de büyücüler vücutlarına özen göstermezler. Fiziksel açıdan herhangi bir üstünlükleri yoktur. Ama mental olarak çok güçlü, zeki karakterlerdir. Genellikle zamanlarını büyü kitapları okuyarak ve büyü geliştirerek geçirirler. Savaşlarda genellikle arka saflarda yer alırlar.

18. FRP’de ruhban karakterinin özellikleri nelerdir?


Ruhban karakterleri oyun sistemindeki tanrılardan gücünü alan ve kendilerini bu tanrılara adamış karakterlerdir. Büyü güçlerini bu tanrılardan alırlar. Genellikle koruma ve iyileştirme büyüleri yaparlar. Savaş tanrısına inanan ruhbanlar savaş büyüleri de yapabilirler.

19. FRP’de düzenbaz karakterinin özellikleri nelerdir?


Düzenbaz karakterleri çevikliği yüksek karakterlerdir. Hırsızlık, yankesicilik gibi el çabukluğu gerektiren işler yaparlar. Buçukluk ırkı düzenbaz karakterine en uygun ırktır.

20. En ünlü FRP oyunları hangileridir?


FRP oyunları 1974 yılında Dungeons & Dragons serisi ile başladı. Dungeons & Dragons en eski FRP oyun sistemi. Tüm dünyada milyonlarca oyuncu hala 2014’te 40. yılını kutlayan bu sistemi yaygın olarak kullanıyor. Bilimkurgu oyunları açısından Star Wars, çizgi romanlardan DC Universe ve Marvel Universe de oldukça popüler.

21. Peki son olarak Dungeons & Dragons nedir?


Dungeons & Dragons 1974 yılında Gary Gygax ve Dave Arneson tarafından yaratılmış bir FRP sistemi. 2014’te 40. yılını dolduran sistem bu süre içerisinde 4-5 farklı edisyon çıkardı. Dungeons & Dragons sisteminde oyunlar 20’li zar olarak tabir edilen bir zarla oynanır. Ejderha gibi fantastik karakterlerin olduğu, oyuncuların zindanlara girip hazineleri yağmaladığı bir hikaye üzerine odaklanır.

Artık FRP oynamaya hazırsınız!

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>