Birbirinden Güzel ve Mutlaka İzlemeniz Gereken 20 Fantastik Dizi

February 8, 2017

Kitaplar ile hayatımıza giren fantastik dünya, günümüzde filmleştirilerek popülerliği üst safhaya çıkıyor. Bununla birlikte hayatımızda izlediğimiz sıradan yabancı diziler ya da Türk dizilerinin istenilen beklentiyi karşılamaması ve bunun sonucu olarak fantastik dizilerin azlığı da sektör için büyük bir sıçrama yaratmasına sebep olmuştur. Film tadında izlediğimiz fantastik dizilerin çoğuna baktığımızda izlenme oranı ve popülerliği gibi faktörler ile kendini kanıtladığı görünüyor.

Game of Thrones

game-of-thorens

Dünya genelinde büyük izlenme oranına ve popülerliğe ulaşmış Game of Thrones, fantastik diziler kategorisinde ilk sırada gelmektedir. Dünya’nın her yerinden hayran kitlesine sahip olan bu dizi George R. R. Martin’nin “Buz ve Ateşin Dansı” kitabından uyarlanmıştır. 2011 yılında yayına girmiştir.

Supernatural

supernatural
Yapımı 2005 yılına dayanan, adından da anlaşılacağı gibi doğaüstü yaratıklara karşı Sam ve Dan Wincesther kardeşlerin savaşını anlatmaktadır. Annesini bilinmeyen bir yaratığın öldürmesi sonucu babasıyla beraber doğaüstü yaratık avcılığına başlayan kardeşlerin birbiri ardı gelişen olayları ele alıyor. Dizide melekler şeytanlar vampirler hayaletler ve kurt adamlar gibi yaratıklar da mevcuttur. Supernatural dizisi büyük bir kitle yakalamış olup ve günümüzde halen devam etmektedir.

Lost

lost
2004-2010 yılları arasında yayınlanan Lost dizisi dünya çapında büyük bir üne kavuşmuştur. Dizinin finali birçok ülkede aynı anda verilmiştir. İsmini sık sık duyduğumuz Lost dizisinin konusu ise insanlarla dolu bir uçağın fantastik canavarların da bulunduğu gizemli bir adaya düşmesi ve kişilerin hayatta kalma mücadeleleri ele alınmaktadır.

Once Upon a Time

once-upon-a-time
“Bir Varmış Bir Yokmuş” diye başlayan masalların ve masal kahramanlarının bir arada olduğu dizidir. Pamuk Prenses’ten, Pinokyo’ya ve Cindrella gibi fantastik kahramanların bir arada bulunduğu bu dizide kahramanların iç içe geçmiş hikayelerini anlatılmaktadır. 28 yaşına gelmiş olan Emma Swan çocukken terk edilmiştir. Yaşadıkları yerin lanetli olması da cabasıdır. Lanetin kırılabilmesi için dünyaya gönderilen Emma’nın bu sihirli dünyadan ve lanetten haberi yoktur. Oğlu olan Henry her şeyin farkındandır ve geri kalan tek şey ise annesini ikna etmesidir.

Heroes

heroes
Olağanüstü yeteneklere sahip insanların hikayesini anlatmaktadır. Bu olağanüstü yetenekler bildiğimiz süper kahramanların yetenekleri gibi olacağını düşünmeyin. Heroes, Amerika’nın en çok heyecan yaratan dizilerinden birisidir. Her biri başka bir yeteneğe sahip olan bu insanların edindikleri güç ile hayata adapte olmaya çalışmalarıdır. Bir araya geldiklerinde ise farkında olmadan büyük bir resmin gizemini aydınlatacaklardır.

The Vampire Diaries

The-Vampire-Diaries
Vampirleri anlatan dizilerden birisidir. Burada iki vampir kardeşin aynı kıza aşık olmaları ve kardeşlerin kasabaya dönmesi sonucu gizemli olayların başlaması gibi konuları ele alıyor. Olayların merkezindeyse ailesini kaybeden ve bu iki kardeşin aşık olduğu kız Elena vardır.

Grimm

grimm
Ünlü Grimm kardeşler masalından esinlenilerek oluşturulan fantastik polisiye tarzında bir yapımdır. Cinayet bürosunda polis dedektifi olan Nick Burkhardt, günün birinde durup dururken güzel bir kadını cadı, sıradan bir adamı ise trol olarak görmeye başlamasıyla kendini Grimm olduğunu öğrenir ve zararlı olan yaratıklara karşı savaşmaya başlar.

The Originals

the-originals
Orijinal vampir ailesinin beraber yaşamaları için birbirlerine söz vermesi ve kurt adamlar ile savaşmaları üzerine kurulu dizidir. Olayların bu aile üzerinden dönmesi ve New Orleans’a geri dönmeleri sonucu başlamıştır.

Merlin

merlin
Kral Arthur zamanında, sihir dünyasının en iyi büyücülerinden biri olan Merlin’in hayatını anlatmaktadır.

True Blood

true-blood
Vampirler yüzyıllar boyu uyuduğu uykudan uyanır. Özel üretilen sentetik kan ile kimseye zarar veremden yaşamlarını sürdürmektedirler. Vampirler ile insanların küçük bir kasabada birlikte yaşamalarını ele alıyor.

Smallville

smallville
Bir zamanlar efsane olan kahraman şu an genç ve çömezdir. Superman’in gençlik yıllarını ele alan bu dizi “acaba bu olaylar nasıl başlamıştı?”sorusuna cevap arayan türde bir yapımdır. Clark Kent’in büyüdüğü kasaba olan Smallville’de insanların birbirlerine karşı tavırlarını ele alırken kahramanımızın uçan bir adama dönüşmesini izliyoruz ve kasabada tek farklı olan sadece Clark Kent değildir.

The Shannara Chronicles

the-shannara-chronicles
Mtv erkanları için hazırlanmış fantastik bir dizidir. Ellcrys olarak bilinen ağacın yavaşça ölmesi sonucu ve tüm kötü yaratıkların ya da kötü olan her şeyin yavaşça o ağaçtan kurtulması gibi olay örgüleri gelişmektedir. Elflerin tek çaresi bu ağacı sihirli bir kilitle kurtarmaktır. Bu sihirli kilidi ise yıllardan beri hiç kullanmamışlardır. Bu zorlu görevde bakalım başarılı olabilecekler mi?
Dizi 1977 yılında Terry Brooks tarafından yazılmış Shannara serisinden uyarlanmıştır. Kitap en çok satanlar listesinin üst kısımlarında yer almaktadır.

The Magicians

the-magicians
Quentin Coldwater isimli bir gencin, sihirli güçlere sahip olduğunu keşfetmesiyle başlamaktadır. New York’un kuzeyindeki çok gizli ve prestijli bir büyücülük okuluna kabul edilmesiyle değişen hayatını, girdiği tehlikeli ve karanlık yolları anlatan The Magicians, Lev Grossman’ın aynı adlı çok satan romanından uyarlanmıştır.

Preacher

Preacher
Dizide; Genesis adında Tanrı kadar güçlü bir varlıkla birleşen, Texas’lı Vaiz Jesse Custer’ın içine girmesi sonucu gelişen olayları ele alınıyor. Modern çizgi romanlarının baş yapıtı olarak kabul edilir.

Haven

haven
Kurnaz ve kendinden emin olan bir FBI ajanının önemsiz bir dava için küçük bir kasaba olan Haven’a gitmesiyle başlar. Ajan olması sebebiyle olaylara olan merakı, onu doğaüstü garip olaylara çeker. Kasaba halkı doğaüstü insanların olduğu yerdir…

Penny Dreadful

penny-dreadful
Viktoryan Dönemi Londra’sında geçen dizidir. Dr. Frankenstein, Dorian Gray ve Dracula gibi birbirinden ikonik karakterler dizide işlenmiştir.

Stranger Things

stranger-things
Dizi, 1980 yıllarında Long Island’ta kaybolan bir çocuğun hikayesini anlatmaktadır. Çocuğun çevresindeki herkes ne olduğunu araştırırken, çok gizli devlet deneyleri, korkutucu doğaüstü canavarlar gibi şeyleri keşfederler. Bulduklarında ise gereğinden fazla garip kız çocuğunu görürler. Gizeme dayalı bir fantastik dizidir.

Sense 8

sense-8
Sense 8 dizisi dünyanın sekiz farklı yerinde yaşayan insanların birbirleriyle olan gizemli bağlantısı ele alıyor. Hikayeye baktığımızda Meksikalı bir pembe dizi yıldızı, İzlandalı bir parti kızı, Alman bir hırsız, Koreli bir iş kadını, Afrikalı bir otobüs şoförü, transseksüel bir Amerikalı blogger, diğerlerine de görünebilen Afro-Amerikan bir adam ve onun tam zıt karakterine sahip “Mr. Whispers” olarak bilinen bir adamın çevresinde gelişiyor.

Jonathan Strange & Mr Norrell

jonathan-strange-mr-norrell
19. yy. başlarında ve Napolyon savaşlarının devam ettiği bir alternatif tarihte, büyünün İngiltere’yi artık terk ettiğini ve artık geri gelmeyeceğini düşünen iki büyücü vardır. Kendi halinde, köşesine çekilmiş, huysuz ve cimri Bay Norrell vardır. Diğer yandan ise genç, gözüpek, yakışıklı Jonathan Strange isimli büyücü vardır.
Bay Norrell kendi evinde büyü kitapları ile haşır neşir olmaktadır. Jonathan Strage ise sevgilisi ile beraber kendi hayatını düzene sokmaya çalışan büyü yeteneklerinden habersiz birisidir. İkisi acaba nasıl bir araya gelecek? Büyü İngiltere’ye döndüğünde iyilik için mi yoksa kötülük için mi kullanılacak?
BBC ekranlarında yayınlanmaktadır. Fantastik dizi severler için güzel bir tercih olabilir.

Legion

legion
Çizgi roman ve sinema tarihinin en bilinen serilerinden birisi olan X-men’in televizyon dünyasının karşılığı olarak hazırlanan Legion 2017 yılında bizlerle olacak.

Yararlanılan Kaynak:1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>