Avukat Sevgilisinin Eroin Bağımlısı Olduğunu Öğrenen Kadının Yaşadığı 12 An

December 1, 2017

Konuk yazarımız çok yakın bir geçmişte yaşadığı bu ilişkiyi kendi gözüyle kaleme almış ve ListeList okuyucuları ile paylaşmak istedi. Biz de ListeList ekibi olarak, her iki tarafın isimleri ve kimlikleri kullanılmadan paylaşılmasının benzer durumda bir ilişki yaşayanlar için önemli bir tecrübe paylaşımı olacağına karar verdik. Bu listede çok hassas bir konu olan uyuşturucu bağımlılığı üzerine kişisel yorumlar bulunmaktadır. Herhangi bir uzman görüşü yoktur ve sadece bireysel bir tecrübe paylaşımıdır. Listeyi yazan ve isminin açıklanmamasını isteyen okuyucumuz sosyoekonomik durumu Türkiye standartları üstünde, güçlü bir girişimci kadındır.

Sevgilimin yedi yıllık bir eroinman olduğunu öğrendiğimde internette “eroinman sevgilisi olmak” ve versiyonu birçok araştırma yapmıştım ama düzgün bişeyle karşılaşamamıştım. Eminim benim gibi çok da arayan olmuştur, sağlıklı insanların da bağımlı sevgilisi olabiliyor.

insanlara da açıklanamayan bir konu olduğu için kendi kendine sürekli çırpınıp birileri senle deneyimlerini paylaşsın istiyorsun. Bu yazıyı da o yüzden yazdım.

1. Sevgilinizin eroin bağımlısı olduğunu öğrendiğiniz o berbat an…

Sanatçı: Margaret Dowell

Sanatçı: Margaret Dowell

Eroinmanlar arasında “taklaya gelmek, namaza düşmek, betona yatmak, kafası boş olmak, dalga, eşya, peynir, tekrar düşmek, hastalık atmak” gibi sokak jargonları vardır. Eroin bağımlısıyla sevgili olmak aynı zamanda aslında hiç de lazım olmayan bu sokak jargonlarına da hakim olmaktır.

Kullandığını öğrendiğinizde, hayatınızda hiç eroin görmediğiniz halde meraklı bir hanım kişilikseniz en ince ayrıntısına kadar araştırır, eroinin ABC’sini iyice öğrenir, empatinin dibine vurur, özellikle ilk başlarda sinir krizleri ve ağlama nöbetleri geçirebilirsiniz. Bu krizlerin bile tek değil birçok sebebi vardır.

Birincisinde kendinizi “ben bu adamı nasıl buldum, nereden buldum, hatta neden ben?” diye dizlerinizi döverken bulur, ikincisinde bir kurtarıcı, bir superhero olmaya soyunursunuz ama superheroin gibi güçlü bir rakibi alt etmenin neredeyse imkansız olduğunu anlayamazsınız. İnternette sonsuz forum, makale, tedavi şekli, yurtdışı klinikleri ve doktor araştırır, kendinizi google’da sürekli “eroin” kelimesini arayıp 158. sayfaya gelmişken bulursunuz. (ağlattı…)

2. Sevdiğiniz adamın sizi dinlemesini istediğiniz an…

Bir eroinmanla sevgiliyseniz asla ona kesintisiz bir şeyler anlatma ihtimaliniz yoktur. Anlık uyuklama halindedirler (takla denir buna). Kafaları önlerine düşer, kafaları ile birlikte ellerinden “eroinin mezesi” denen sigaraları düşer ve evde her yer yanık izi olur.

Halıları yatakları, giysileri, koltukları yanıklar içindedir. O yanıklarla her karşılaştığınızda sizin de içiniz cayır cayır yanar. Sizi dinleyemediği için hayatınızın en önemli olayı bile olsa sevdiğiniz insana yine anlatamamış olursunuz. İçinizde o ukdeyle yaşamaya çalışırsınız. Ukdeler birike birike bir şeyler anlatma motivasyonunuzu da kaybedersiniz, diğer birçok şeyinizle birlikte. Anlattıklarınızı da en az üç kere anlatmaktan yorulursunuz. Çünkü unutur.

Eroinden kaybolmuş gözbebekleri, kirli sarı olmuş teniyle anlamsız bakışlarla ara ara zahmet edip yüzünüze bakıp tebessüm etmesi bile zamanla size yetmeye başlar. (yetmedi…)

3. Sevdiğiniz adamın eroini bırakma ihtimaline karşı umutlandığınız an…

Her an, her dakika maddeyi bırakacağına umutlanır, ona ve içindeki güce inanmak ister, internette madde bırakma hikayelerini okuyup umudunuzu pekiştirmeye çalışırsınız. Eroin ilişkinizin resmen 3. kişisidir, gölgesi hep üzerinizdedir ama bir gün mutlaka yolları ayrılacaktır. Yani siz buna inanırsınız. Çünkü ilişki iki kişiliktir. Yılların bağımlısı bile olsa “o başkadır, akıllıdır, zekidir, sağlığına önem verir, o diğer bağımlılar gibi işsiz değildir, işi gücü vardır, hem de bir avukattır, yani analiz yeteneği de güçlüdür(?).

Eroini bırakması için her türlü imkanınızı seferber eder, elinizden gelen bütün olanakları sunar, şiddetli eklem ağrıları için derin doku masajından yeşil detoks içeceğine varıncaya kadar her detayını ince ince düşünürsünüz.

Türkiye’de yerine koyma tedavisinde kullanılmayan sentetik eroin içeren ilaçlarını temin edebilmek için bütün yolları dener, gerekirse parasını öder, hayatınızda kimse için yapmayacağınız bir özveride bile bulunabilirsiniz. Çünkü her şey onun iyiliği içindir.

Yani bu adamlar sizi her anlamda, her şeyinizle, dibine kadar sömürür. (sömürdü…)

4. Sevdiğiniz adam için eroinin yerine alternatifler aradığınız an…

Artık ilaç kullanan biricik sevgiliniz maddeleri yüzünden içki içemediği için ‘acaba ilaçla içki içmesi mümkün olabilir mi’ ve ‘içki içerse eroini bırakabilir mi?’ diye kendinizi inandırarak 6 farklı branşın otorite hekimine ulaşır, içki içebileceğini öğrenir ve kendinizi nedense aşırı mutlu hissedersiniz.

Çünkü sevgiliniz rakı sofralarına özenmekte, ama içememektedir ve bu nedenle siz bile rakı sofralarından soğumuşsunuzdur. Sevdiceğinizin rakı içemediği masada ne işiniz vardır? Ve sonra içki içebildiğini öğrendiği anda gidip başka kadınlarla içecektir. (içti…)

5. Sevdiğiniz adamı mutlu edebilmek için çabaladığınız her an…

Her sabah bugün onu nasıl mutlu etsem de aklına madde gelmese diye kendinize sorular sorarak içinizde aptal bir yaşama sevinciyle uyanırsınız. Fakat o maddeye kısa süreli verdiği aranın şiddetli eklem ağrıları ile uyanır “ilaaaaaç” ister, ve “kafam çok boş” diye diye misler gibi güneşli bir Pazar sabahı evin içinde asık bir suratla, en sağlıksız haliyle dolanır durur.

Siz onun evini değiştirmeye, pozitif enerjinizle doldurmaya, mumlarla, yastıklarla süslemeye, rengarenk kahvaltılar hazırlayıp yemekler yaptığınızda, berbat ortamını değiştirdiğinizde her şeyin değişeceğine inanmak istersiniz. Hiçbir şey değişmez.

Sevgiliniz madde aldığı zamanlarda günlerce hiç uyumaz, uykusuzluktan kafasını duvarlara çarparak yürüyecek kadar perişan hale gelir. İçiniz parçalanır bu haline. (parçalandı…)

6. Sevdiğiniz uyuşturucu bağımlısı, asosyal adamı sosyalleştirmeye çalıştığınız an…

Tam beş yıldır ayağını denize sokmamış, maddenin asosyalleştirdiği, etrafında hiç arkadaşı kalmamış biricik sevgilinizi yaz boyunca tatile götürür, yeniden normalize olup sosyalleşebilmesi için güzel arkadaşlarınızla tanıştırır, “insanların uyuşturucu mu kullanıyor bakışları davranışları bir tuhaf?” sorularını hayır uykusuzluk hastalığı var diyerek savuşturur, büyük kusurunu sürekli örtbas etmeye çalışırsınız.

Uzun süren tuvalet ziyaretlerini arkadaşlarınıza açıklayamazsınız. (anlayan anladı…)

7. Sevdiğiniz eroinmanın her seferinde, yeniden umudunuzu kaybettirdiği an…

Sakhal Star

Sakhal Star


İçinizdeki kocaman yaşama sevincini ezip geçmek için elinden geleni ardına koymaz. Çünkü madde mutsuzluktur, varlığı da yokluğu da mutsuzluktur ve siz her gün bir yeni bahane ile kendinizi kandırır, bu çukurun sonunun olmadığına asla inanmak istemezsiniz.

Umutla uyandığınız o güneşli sabahlarda bile içinizdeki “acaba bugün içecek mi?” kaygısından kurtulamazsınız. Sizin emeklerinizi, güveninizi boşa çıkarır ve evet en içmemeye yemin ettiği zamanlarda bile bir sabah lavabo kenarındaki kahverengi tanecikleri gördüğünüzde beyninizden “overdose” olabilirsiniz.

Bu adam gülüşünüzü, umutlarınızı, mutluluğunuzu elinizden alır. Uzun yıllar bağımlı olanlarda “mayalanmak” diye bir kavram vardır, bir kere bile tekrar içseler yeniden “hastalık” yaşarlar.

Her hastalığında başında bekler, her beş dakikada bir terden sırılsıklam olmuş tişörtünü değiştirir, onu vitaminlerle besler, ilaçlarla iyileştirmeye çalışırsınız. (iyileştiremedi…)

8. Sevdiğiniz adamla mutlu bir seks hayatınız olmasının imkansız olduğu an…

Eroin ve seks kelimeleri bir araya gelmez, ikisi birbirinden nefret eder. Zaten kafasında filler tepişiyordur, neden zaten hiç enerjisi kalmayan zavallı bedenini yorsun ki, maddenin verdiği uyuşuklukla parmağını kaldıracak hali olmayan adam başka yerlerini kesinlikle kaldıramaz.

Bitmeyen bir cinsel işlev bozukluğu ile karşılaşırsınız, sevişmek istemez, moral bozar, ağlatır, seni istemiyorum der, onurunuzu aşağı alır. Kendi gerçekliğinin ve sağlıksızlığının bedelini acımasızca size ödetirken dünyanın merkezi o ve onun eroini olduğu için sizin acılarınızı ve ihtiyaçlarınızı görmezden gelerek sizi hem duygusal hem de cinsel ihmalin dibine vurdurur.

Ama olsun seks şart mı ki? Aşıksınızdır sonuçta, ask her şeyi affeder. Beklersiniz, mutlaka bir gün düzelir diye kendinizi avutursunuz. (düzelmedi…)

9. Sevdiğiniz o eğitimli adamın sıradan bir uyuşturucu bağımlısından farkı olmadığını öğrendiğiniz an…

Hukuk eğitimli, iki yabancı dil konuşan, çocukken annesinden sevgi görmemiş sevgilinizin büyük tutarsızlıklarını, dengesiz davranışlarını, pasif agresif yaklaşımlarını bir türlü anlayamadığınızda terapistin kapısını çalarsınız.

Terapistiniz size yazarak, çizerek karşınızdaki adamın beynindeki hasarları ve uyuşturucunun beyinde oluşturduğu gerçek ve kalıcı değişimi anlatır. Tamamen o çok zeki, akıllı sevgilinize özgü olduğunu sandığınız davranış şekillerinin aslında tipik eroinman davranış şekilleri olduğunu size örneklerle gösterir.

İnanmak istemediğiniz her şey bir bir yüzünüze vurulurken, siz de ilişki bağımlılığınızı yanınıza alır o odadan çıkar, size sadistçe davranan adamın yanına tekrar gidersiniz.

Maddenin beyninde bıraktığı hasar onu gaddar, acımasız, sürekli canınızı yakan, sizi devamlı duygusal istismara uğratan, bundan da keyif alan bir adam haline getirmiştir. Yine de sevdiğinize bunları konduramaz ve terapistinize inanmak istemezsiniz. (inanmadı…)

10. Sevdiğiniz o mükemmel adamın yavaş yavaş bir yalancıya dönüştüğünü farkettiğiniz an…

Beyne verdiği hasar yüzünden eroin yalancılık ve unutkanlık yapar.

Sizi çok sevdiğini söylediği zamanları, gözünüzün içine bakıp “aşkım sakın beni bırakma” dediği anları, saçınızı başınızı öptüğü, aylardır size sıkı sıkı sarılıp uyuduğu geceleri, “sen olmazsan ben ne yapardım?” gibi sevgi cümlelerini çirkince inkar eder. Siz ise duygusal istismara açık kişiliğiniz ile sürekli onun duygusal istismarı ile yüzleşir, dünyanın sadece o ve eroini etrafında dönmesini gözyaşları icinde izlersiniz (hic acımadı…)

11. Sevdiğiniz ve iyileştirmeye başladığınız eroinman sevgilinizin sizi aldattığı an…

Günün sonunda siz artık duygusal ve cinsel ihtiyaçlarınızı tamamen unutmuş, kendinizi 5 yaşında hasta bir oğlan çocuğunun bakıcısı yerine, ortalıkta olmayan kapısını hiç çalmayan annesinin yerine, hemşiresi yerine koymuş, kendinizi, deyim yerindeyse tam bir “paspas” haline getirmişsinizdir.

Bakımınızı, ruhunuzu, hayatınızı verdiğiniz, saçınızı süpürge ettiginiz adam “büyük iyileştirme projesi” sonucunda nispeten bedensel sağlığı, enerjisi yerinde bir adam haline dönüşür ve bu sizin gururunuzdur.

İyi olması sizi aşırı mutlu eder ve bu adam gidip artık çok sağlıklıyım zaten seni de sevmiyorum diyerek arkasına bakmadan üzerinize basar geçer. Sizi o ellerinizle özene bezene yerleştirdiğiniz, hayatınızın çoğunun geçtiği evinden merhametsizce kovar ve kendine yeni bir kadın bulur. (buldu..)

12. Sevdiğiniz adamla vedalaştığınız an…

Madde bağımlısı erkeklerin kendilerine iki tip kadın bulup ancak onlarla yaşabildiklerini öğrendiğinizde yine size ve iliskinize özgü bir durum olmadığı için hem üzülür hem sevinirsiniz.

Bu narsistler ya sizin gibi koruyup kollayıp annelik, her şeylik yapıp ciğerine kadar sömürecekleri bir kadın bulur ya da uyuşturucu bağımlılığına uyumlanan, kendisi de uyuşturucu kullanan kadın bulur.

Her anınızı onu iyileştirmek ve mutlu etmek için harcadığınız sevgiliniz ikinci seçeneği seçmiştir.
Bizim beyimizin benden sonra bulduğu kadın ikinci seçenekmiş.

Kıssadan hisse: Her şerde bir hayır vardır. Bu tip adamlarla karşılaştığınızda oradan kendi canınızı kurtarmak icin en hızlı şekilde uzaklaşmak sizin faydanızadır. Kimsenin ailesinin vermediği sıcaklığı, annesinin vermediği sevgiyi siz tamamlayamaz, kimsenin kurtarıcısı olamazsınız. Belki hayatında kimse toplumdan dışlanmış bu bireyi sizin kadar sevemez ama lütfen benim yaptığım hataya düşmeyin, oradan kaçın ve kendinize sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir hayat kurun. (ben gittim…)

BONUS: Bağımlılığın Gücü ve Güç Bağımlılığı

Listedeki bütün resimler Addiction and Art isimli, sanatla uyuşturucu bağımlılığına savaş açmış bir oluşumun web sitesinden alınmıştır.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>