Ziyaret Etmeden Önce İki Kere Düşüneceğiniz Dünyanın En Tehlikeli 20 Ülkesi

June 16, 2017

Dünya Ekonomik Forumu geçtiğimiz günlerde 136 ülkedeki seyahat ve turizm sektörlerini analiz eden Seyahat ve Turizm Rekabet Raporu’nu yayınladı. Raporda, 136 ülkenin turistler için ne kadar güvenli olduğunun analizi ve bu ülkelerin tehlikelere göre sıralaması yer alıyor. Sıralama, küçük suçlardan ziyade şiddet ve terörizmin yaygınlığına dayanıyor. Yer yer önceki yıllarda yayınlanan listelerdeki sıralamayla benzerlik gösteren rapor, çok farklı ülkelere de içerisinde yer veriyor.

1. Kolombiya

1-kolombiya

Özellikle 70 ve 80’li yıllarda olduğu kadar tehlikeli olmasa da; Kolombiya hala dünyanın en tehlikeli ülkelerinde arasında, üstelik bu yıl başı çekiyor. Raporda şehir bazında, ünlü uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın şehri Medellin Güney Amerika’nın en tehlikeli şehri seçildi. Ülkede meydana gelen insan kaçırma, uyuşturucu ticareti, soygun, patlama ve bir fiil terör olaylarından sorumlu terör örgütü BACRIM birçok şehirde yaygın. Ülkeyi ziyaret eden turistler için büyük risk taşıyor, o yüzden Kolombiya’ya seyahat edeceklerin çok dikkatli olması lazım.

2. Yemen

2-yemen

Yemen’in başkenti Sanaa’da radikal terör örgütleri gerçekleştirdiği saldırılar ile farklı kesimleri hedef alıyor. Sık sık havadan ve karadan gerçekleştirilen saldırılar ile gıda, su ve sağlık gibi yardımlar engelleniyor.

3. El Salvador

3-el-salvador

El Salvador dünyada en çok cinayet işlenen ülkelerin başında geliyor. Ülkede yaygın olan çeteler şiddet, gasp ve uyuşturucu kaçakçılığına kadar birçok eylemi gerçekleştiriyor.

4. Pakistan

4-pakistan

Farklı grupların aralarındaki çatışmalar ülkeye yıllardır huzur vermiyor. Şiddet o kadar yaygın ki, Pakistan’a huzurun yerleşmesi bir hayli zaman alacağa benziyor. Pakistan Hükumeti de konuşma özgürlüğünü büyük ölçüde sınırlıyor ve yabancıların ülkenin çeşitli yerlerine girişini yasaklıyor.

5. Nijerya

5-nijerya

İki aşırı uç grup olan Boko Haram ve Batı Afrika İslam Devleti, Nijerya’daki çatışmaların ve huzursuzluğun baş sorumluları. Sürekli olarak okullar, restoranlar, oteller, eğlence mekanları ve kiliselerin saldırıların hedefinde olduğu ülkede gerilim ve şiddet son yıllarda daha da arttı.

6. Venezuela

6-Venezuella

Su, gıda, ilaç ve elektrik gibi temel malların yetersizliği, Venezuela’da çok fazla toplumsal huzursuzluk ve suç oluşturuyor. Silahlı soygun, cinayet, adam kaçırma ve sık yaşanan trafik kazaları; ülkenin dünyadaki en yüksek suç oranlarından birine sahip olduğunu ortaya koyuyor.

7. Mısır

7-Misir

IŞİD gibi, Müslüman Kardeşler gibi radikal terör örgütleri, turistik yerler de dahil olmak üzere Mısır için ciddi tehditler oluşturuyor. Bu terör gruplarının  özellikle çeşitli ulaşım araçlarını hedefledikleri biliniyor.

8. Kenya

8-Kenya

Kenya da terör belasından kurtulamayan ülkelerin başında geliyor. Bombalama ve adam öldürme, yaralama ülkenin güvensizliğini ortaya koyan sebepler arasında.

9. Honduras

9-Honduras

El Salvador gibi, bir başka Güney Amerika ülkesi Honduras da dünyanın en yüksek cinayet işlenme oranına sahip ülkelerden biri. Güvenlik güçlerinin varlığının sık sık etkisizleştiği ülkede uyuşturucu ticareti de oldukça yaygın. Honduras’ta son 7 yılda öldürülen turistlerin %70’i Amerikan vatandaşı bilgisi Amerikalı vatandaşları korkutan bir bilgi.

10. Ukrayna

10-Ukrayna

Ukrayna silahlı kuvvetleriyle Rusya destekli silahlı grupların arasındaki mücadele, Ukrayna’nın doğu ve güneydoğu bölgelerinde, özellikle Donetsk, Luhansk ve Kırım’da fazlasıyla yaygın. Her ne kadar durulmuş olsa da olaylar, bölge her an patlayacak bir mayın gibi.

11. Filipinler

11-Filipinler

Güney Asya ülkesi Filipinler’de okyanus açıklarında özellikle insan kaçırma en yüksek görülen suçların başında geliyor. Özellikle turistler bu insan kaçırmaların hedefinde.

12. Lübnan

12-Lubnan

Lübnan’da birçok Orta Doğu ülkesinde olduğu gibi çok sayıda terör örgütleri barınıyor. Bu örgütler sık sık başta bombalı olmak üzere çok sayıda saldırılar gerçekleştiriyor.

13. Mali

13-Mali

Başta başkent Bamako olmak üzere ülkenin birçok bölgesinde çeşitli saldırılar olabiliyor. Özellikle otel ve restoranlar gibi kalabalık kitlelerin açık hedef olduğu saldırıların en bilineni; başkentteki Radisson Otel’de rehin alınan kişilerin öldürülmesi.

14. Bangladeş

14-Banglades

Bangladeş’te terör saldırılarının yanı sıra yaşanan çokça doğal afet ülkeye duyulan güvensizliğin en büyük sebebi.

15. Çad

15-cad

Dünyanın en belalı terör örgütleri IŞİD, El-Kaide ve Boko Haram’ın hepsi de Çad’da aktif ve ülkeye huzur vermiyorlar. Geçmişte siviller ve güvenlik güçlerini hedef alan bu örgütler sonradan turistlere de zarar vermeye başladı. Ülkenin Libya ve Sudan sınırları mayınlarla döşendiği için ve teröristler sınırlarda barınabildiği için, bu sınırları kara yoluyla geçmek fazlasıyla tehlike barındırıyor.

16. Guatemala

16-Guatemala

Guatemala ve Meksika sınırı sıklıkla turist ve uyuşturucu kaçakçılığına sahne olduğu için büyük tehlike arz ediyor. Güney Amerika’da en fazla suç işlenen beşinci ülke olan Guatemala’da işlenen suçlarda cinayet başı çekiyor.

17. Güney Afrika

17-Guney-Afrika

Yüksek suç oranlarına sahip Güney Afrika’da maddi durumu iyi olan sivil halkın ücretli sivil güvenlik görevlileri tutmasını sağlıyor. Büyük şehirlerden ziyade Güney Afrika’nın daha kırsal alanlarda yoğun olan suçların en çok öne çıkanı tecavüz ve cinayet.

18. Jamaika

18-Jamaika

Yukarıda vermiş olduğumuz Latin Amerika ülkelerine göre Jamaika biraz daha gidilebilir olsa da, yer yer insan kaçırma ve uyuşturucu ticareti hakim olabiliyor ülkede.

19. Tayland

19-Tayland

Turizm cenneti Tayland’ın eh tehlikeli şehirleri Yala, Pattani, Narathiwat ve Songkhla olarak gösteriliyor. Son 13 yılda 6 bin 500’den fazla cinayet işlenmiş Tayland’da. Faili meçhul cinayetlerle başa çıkamayan ülkede sıkı yönetim mevcut.

20. Kongo Demokratik Cumhuriyeti

20-Kongo-Demokratik-Cumhuriyeti

Kongo’da silahlı birçok farklı grup suç işleyebildiği için Kongo ordusu ülkenin dört bir yanında sıkı önlemler alma çabası içerisinde. Bundan ötürü ülkedeki ulaşım araçları da dahil, her alanda askerler yer alabiliyor.

Kaynak; 1, 2

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>