Birbirinden İlginç Konseptlerle Dizayn Edilmiş 10 Edebiyat Oteli

June 19, 2017

Edebi metinlerde anlatılan hikâyelerin gerçek hayata uyarlanması her zaman dikkat çekici olmuştur. Okurların hayalinde çizdikleri sahnelerin gerçekliği, bir anlamda yazarının da inandırıcılığını beslemekte ve salt edebiyatı ileriye taşımaktadır. Bu amaçla dünyanın pek çok yerinde dizayn edilen edebiyat otelleri, yalnızca konaklamayı değil aynı zamanda ilham aldıkları edebi eserler üzerinden yaratılan dünyalarla misafirlerine farklı deneyimler yaşatmayı da amaçlıyor.

1. Hotel de Glace – Quebeck, Kanada

1 Hotel De Glace, edebiyat konseptiyle dizayn edilen oteller arasında belki de ne ilginç olanı. Çünkü otel tamamen kardan ve buzdan inşa edilmiş. Yıl sonunda eriyen De Glace, bir sonraki sezonda yeniden inşa ediliyor. Geçdiğiniz kış Jules Verne’den ilham alınarak oluşturulan otel, kışın merkezine yolculuk temasından yola çıkılarak planlanmış ve ziyaretçilerine hazır hale getirilmiş.

2. Inn Boonsboro Hotel - Maryland, ABD

6 Boonsboro Hotel'in özelliği oldukça romantik bir konseptle kurgulanmış olması. Edebiyat dünyasında adından sıkça söz ettiren çiftlerin isimleri otel odalarına verilmiş. Jane ve Rochester, Elizabeth ve Darcy, Titania ve Oberon gibi isimlerin yanı sıra Charlotte Bronte, Jane Austen ve William Shakespeare gibi ünlü yazarların isimleri de odalara verilmiş ve misafirlerini bekliyor.

3. Le Pavillon des Lettres - Paris, Fransa

4 Bu otel de tıpkı Boonsboro gibi romantik bir konsepte sahip. Fransız edebiyatının en önemli yazar isimlerinin odalara verildiği otelde toplam 26 oda bulunuyor ve her odanın bir harfi var. Buna göre A odası Hans Christian Andersen içinse Z odası da Emile Zola için dizayn edilmiş. Aynı zamanda yazarların kitaplarından bazı bölümler odaların duvarlarında yer alıyor. Bunun yanında her odada adı verilen yazarın kitaplarının bulunduğu bir ipad de yer alıyor.

4. Maison Moschino - Milano, İtalya

3 Maison Maschino, tam da macerayı seven misafirler için tasarlanmış bir otel. Lewis Carroll tarafından kaleme alınan dünyaca ünlü eser Alice Harikalar Diyarında'n ilham alınarak oluşturulan otelin birbirinden renkli ve keyifli 65 odası bulunuyor.

5. Mini Fuar Otel - İzmir, Türkiye

3326 Mini Fuar Otel de oldukça romantik bir yapıyla dizayn edilmiş. Her odanın bir yazara özel tasarlandığı otelde, yazarın kitapları ve kitaplarından pek çok alıntı da yer alıyor. Otelde yer alan kitaplar ise fuar havasını yoğun bir şekilde hissettiriyor.

6. Radisson Sonya Hotel - St. Petersburg, Rusya

1364 Bu otelin özelliği ise bütün ilhamını Dostoyevski'nin Suç ve Ceza adlı romanından almış olması. 173 odalı otelde konaklayan misafirlerin Dostoyevski'yi hissetmeleri amaçlanmış ve bunun için çalışma masalarına varana kadar pek çok şey buna uygun olarak dizayn edilmiş.

7. Sylvia Beach Hotel - Oregon, ABD

1 Bu oteli diğerlerinden ayıran en temel özellik, hiçbir odasında televizyon, radyo veya internet bağlantısının olmaması. Büyük bir kütüphanesi bulunan otel, sadece okumak için bir araya gelen misafirleri ağırlıyor. Aynı zamanda şahane bir deniz manzarasına da sahip olan otelin odaları da farklı yazar isimlerinden yola çıkılarak ayrı ayrı dizayn edilmiş durumda.

8. The Hobbit Motel - Woodlyn Park Waitomo, Yeni Zelanda

4447 Pek çok kişinin hayranı olduğu ve içindeki yaşamı merak ettiği Hobbit evleri, Tolkien’in romanlarından ilham alınarak tam da aslına yakın bir biçimde tasarlanmış. Her haliyle gerçek Hobbit evlerine benzeyen bu otellerde Frodo ve Bilbo gibi yaşayabilmek mümkün.

9. Library Hotel- New York, ABD

3 Tamamı kitaplardan oluşan otel, adeta dev bir kütüphane görünümüne sahip. Yaklaşık 6.000 adet kitabın bulunduğu otelin şiir bahçeleri ve okuma odaları da bulunuyor ve her kat felsefe, tarih ve edebiyata göre ayrı ayrı dizayn edilmiş.

10. The Boat Roi Des Belges - Londra, İngiltere

4 Gemi ve oda şeklinde bir çatının tepesine sabitlenen otel, Joseph Conrad’in Karanlığın Yüreği romanından ilham alınarak tasarlanmış. Aynı zamanda Conrad’in Kongo’da kullandığı buharlı gemiden de ilham alan otel tasarımı, iki kişilik misafirlerini bekliyor. Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>