Disney’in Yeni Senaryolarını Okuyarak Söz Sahibi Olması Planlanan Yapay Zeka

August 28, 2017

Teknolojik gelişmelerin her geçen gün daha detaylı bir çalışma disiplinine kavuşuyor olması, gelişen dünyanın kaçınılmaz sonucudur. Temelde yaşamsal ihtiyaçlarımızın en doğru şekillerde karşılanması amacına hizmet etmesi düşüncesinden yola çıkan bilim, bu noktada kendini var etmek için pek çok faktörle ortak çalışmalar yürütmektedir. Söz konusu hizmetin ihtiyaç olarak var olması ise zaman kavramının en doğru şekilde kullanılması amacıyla doğrudan ilişkilidir. Arz-talep dengesinin kendi yoğunluğunu yarattığı bir çağda zaman, mekanı ve insanı temelden etkileyen ana faktör olarak hayatımızın merkezindedir.

Yazmak ve okumak, bir insan düşünün sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. İçindeki zaman ve yaşanmışlık yazıyı etkileyen en önemli faktördür. Ancak bilim insanları son zamanlarda geliştirdikleri bir teknolojile okuma eylemine yeni bir soluk getirdiler.

Disney’in yeni dönem senaryolarını okuyup kaliteleri hakkında karar vermesi planlanan yapay zeka motorlarının çalışmaları tamamlandı.

8

Söz konusu motorların gelecekte Disney’in en güzel ve kaliteli uyku vakti hikayelerini seçmesi planlanıyor.

5

İnsanların öğrenme sistemlerini taklit ederek tasarlanan yapay sinir ağları, geniş kitlelere hitap ettiği düşünülen başarılı hikayelerin ortak noktalarını tespit etmeyi başardı.

7

Disney Research ve Boston Massachusetts Üniversitesi tarafından geliştirilen sistem, bir hikayenin ne kadar başarılı olduğunu ya da bir grup hikaye arasından en iyisinin hangisi olduğunu belirleyebiliyor.

disney-world

Disney Research araştırmacısı Boyang Albert Li, çalışmalarıyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

Albert-Li1

“Yapay sinir ağlarımız hikayelerin popülaritesini tahmin etme konusunda bazı başarılar elde etti. Şimdilik bu yapay zekayı bir hikaye yarışmasında jüri olarak kullanamayabilirsiniz ancak gelecekteki araştırmalar için oldukça faydalı olacaktır.”

Sistem için gerekli olan veri, soru-cevap sitesi Quora üzerinden temin edildi ve hikaye formatındaki 28 bin 320 yanıt arasından en çok oy alanlar sistem tarafından en başarılı hikayeler olarak belirlendi.

640_light-brain

Sistem üzerindeki asıl test ise yapay zeka motorlarının daha önce hiç görmedikleri hikayeleri öğrendikleri bilgileri kullanarak incelemeleriydi.

ai-touch

Yapay zeka sistemi bu testte bir önceki testlere oranda yüzde 18 daha başarılı oldu.

ins_fanstory_032013-1000x713

Bu da demek oluyor ki gelecek yıllarda yapay zekalar tıpkı insanlar gibi karar verebilecek ve bu kararların uygulanması için çalışabilecekler.

4

Disney Research Başkan Yardımcısı Markus Gross, çalışmalarıyla ilgili olarak şunları söyledi:

96df4a3a-2847-4c44-adb9-00dbceb0a750

“Hikaye kalitesini tahmin edebilmek, hem hikaye üretimine hem de hikayeyi anlamaya etki edebilir. Kaliteyi belirlemek için yapay zekanın metni bir şekilde anlayabiliyor olması gerekli. Eğer yapay zeka hikaye üretecekse, ürettiği hikayenin kalitesini de anlayabiliyor olması gerekir.”

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, gelecek yıllarda insanların hayal gücüne rakip pek çok yapay zeka oldukça önemli işlere imza atacak.

8

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>