Cumhuriyet Davası’nda Salondan Çıkartılan Ahmet Şık Sosyal Medyanın Gündeminde

December 25, 2017

Cumhuriyet Gazetesi yayın politikasının suçlama konusu edildiği dava kapsamında Murat Sabuncu, Akın Atalay, Ahmet Şık ve Emre İper, bugün (25 Aralık) bir kez daha hâkim karşısına çıktı. Duruşmada Ahmet Şık’ın savunmasına “siyasi” olduğu gerekçesiyle izin verilmezken, mahkeme salonundan çıkarılması talep edildi. Şık salonda çıkartılırken, “Gün gelecek siz yargılanacaksınız, unutmayın bunu. Umarım siz kendiniz gibi bir mahkemede yargılanmazsınız” dedi.

Gazeteci Ahmet Şık’ın salondan çıkartılmasına sebep olan ve siyasi olarak nitelendirilen sözleri bu şekilde;

“-Kendinden olmayanlara terörist muamelesi yapan bir iktidar var.
-Hakikati örtbas eden, suç ortaklığı yapan medya var.
-Hâl buyken özgürlüğünün sınırlarını genişleten de sadece kötülük oluyor.”

Şık’ın davası sadece 6 dakikada görüldü. Ahmet Şık, ‘AKP ve siyasal iktidarı’ dediği sırada susturuldu. Şık davanın siyasi olduğunu söyleyince hakim bunu reddetti. Hakim Orkun Dağ Şık’ın böyle bir savunma yapabilmesi için AKP milletvekili olması gerektiğini söyledi.

Mahkeme devam ederken hakim önce Ahmet Şık’ın hiçbir duruşmada salonda olmayacağını söyledi. Aradan sonra ise kendisini düzelterek sadece bu celsede yer almayacağını vurguladı.

Yaşanan olaylara sosyal medyadan tepkiler gecikmedi.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>