Çocukları Okula Başlayan Ebeveynlere Verimli Bir Dönem Geçirmeleri İçin 8 Altın Öneri

September 12, 2017

Okullar açılıyor. 17 milyonun üzerinde öğrenci ilk ders zilinin çalmasıyla okullara akın edecek. 1 milyona yakın öğrenci için ise 1. sınıfta öğrenim görmeye başlıyor. İşte çocukları okula başlayan ya da halihazırda çocukları okula devam eden veliler için altın değerinde 8 öneri…

1. Öğretmeni interaktif eğitim metotları kullanmaya teşvik edin


Bildiğiniz gibi günümüz koşullarında katılımcı odaklı eğitim oldukça önemli. Bazı öğretmenler zaten interaktif metotlar kullanıyor ve öğrenciler için güvenli bir öğrenme ortamı yaratıyor. Eğer çocuğunuzun öğretmeni hala eski usul eğitim metotları kullanıyorsa, diğer velilerle birlikte interaktif eğitimin önemini konuşabilir bu konuda öğretmenin de faydalanacağı kaynakları öğretmen ile paylaşabilir ve çocuğunuzun öğretmenini bu konuda teşvik edebilirsiniz.

2. Çocuğunuzu dinleyin


Okula gitmek çocuğunuz için sizin gördüğünüz kadar kolay olmayabilir. Çocuğunuza istediği zaman sizinle konuşabileceğini hissettirin. Okuldan eve geldiğinde sçocuğunuza “Nasıl hissediyorsun?” “Bugün seni en çok heyecanlandıran ne oldu?” gibi sorular ile çocuğunuzun duygularını sizinle paylaşabileceği bir ortam yaratın. Okulla ya da öğretmeniyle ilgili bir şeyler anlatıyorsa onu yargılamadan dinlemeye çalışın. Bir çözüm üretmek yerine çocuğunuzun anlattığı sorunları kendisinin çözmesi için onu destekleyin ve dinlediğinizi hissettirin.

3. Okul yalnızca ders başarısı demek değildir


Evet. Ülkemizde en çok yapılan yanlışlardan bir tanesi de okulun yalnızca ders başarısı olarak görülmesidir. Herkesin öğrenme tarzı ve hızına uygun olmayan bir öğrenme ortamında, tek bir tip ölçme değerlendirme sistemi ile değerlendirilen bir sistemde not başarısı mutlak başarı değildir. Çocuğunuzun sosyal ilişkilerini geliştirmesi, kişiliğinin şekillenmesi için ders dışındaki faaliyetlere katılması oldukça önemli.

4. Çocukların okulu sevmesi için neden yaratın


Çoğu zaman çocuklar okula gitmek için gerekli motivasyonu bulamayabiliyorlar. Çocukların içine doğmuş oldukları eğitim sistemi ile ilgili fikir üretmesi zor olabilir. Bu yüzden ebeveyni olarak onu karşınıza alın ve okula devam etmenin ne demek olduğunu ve bunun sonunda hayatının nasıl şekilleneceğini açıklayın. Meslek seçimi vs. gibi konularda yanlış yönlendirmekten çekiniyorsanız bir uzmandan destek almaktan da çekinmeyin.

5. Suçlamaktan kaçının


Ebeveynler olarak bazen <çocuklarımızın iyiliğini düşündüğümüz için> durumları değerlendirirken çocuğumuzu istemeden suçlayabiliyoruz.Hatalar insanların kendilerini geliştirebilmeleri için çok iyi fırsatlardır. Olumsuz bir durum oluştuğunda, çocuğunuzu değerlendirirken duygu ve kendi fikirlerinizden bağımsız olarak durumu değerlendirmeye çalışın. Bu durumla ilgili çözüm nasıl olabilirdi, bu durum nasıl olsa daha iyi olurdu, gibi yönlendirici sorularla çocuğunuza yol göstermeniz etkili olabilir.

6. Çocuğunuzun öğrenme şeklini keşfetmesine yardımcı olun


İnsanların öğrenme biçimleri biçimleri, öğrenme hızları ve öğrenme motivasyonları birbirinden farklıdır. Kimi insanlar bir şeyi öğrenmek için yazmaya, kimileri ise anlatılacak konuyu oyun ya da farklı bir metotla deneyimlemeye ihtiyaç duyar. Bunun bilincinde olarak, çocuğunuzun öğrenme biçimini keşfetmesine yardımcı olun. Böylece hem daha kolay hem de daha kalıcı şekilde öğrenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

7. Başka çocuklarla kıyaslamayın


Her çocuğun ders başarısı ve okul motivasyonu, tıpkı öğrenme biçimleri gibi birbirinden farklıdır. Kimi öğrenciler okula başladıktan kısa bir süre içinde hem öğretmenleriyle hem arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kurup derslerine odaklanabilirken kimi öğrenciler için bu süreç biraz daha yavaş ya da farklı ilerleyebilir. Bu yüzden çocuğunuzu başka çocuklarla kıyaslayarak onda suçluluk duygusu uyandırmak yerine, problemlerinin ne olduğunu anlamaya çalışmayı deneyin. Gerektiğinde öğretmenlerinden destek almaktan da kaçınmayın.

8. Sevdiğini göster


Çocuklar sevgiyi kolaylıkla hissedebilirler, hissettiklerinde de birçok şey hem sizin için hem de onlar için kolaylaşır. Özellikle de okulla ilgili problemlerde, çocuğun arkasında kendisini seven bir veli olduğunu bilmesi ona cesaret verecektir. Bu yüzden de ona sevginizi göstermekten çekinmeyin. Çocuklar jest ve mimikleri çok iyi okuyabildikleri için, sevginizi gösterirken sözlerinizi kullanmanın yanında jest ve mimiklerinizi bolca kullanmayı deneyin.

Eğitmen Panda Kimdir?

Eğitmen Panda, kurumlara 3. nesil öğrenme deneyimleri tasarlayan, uygulayan ve eğitim organizasyonlarında destek olan hibrit bir eğitim ajansıdır.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>