İtalya’nın Kuzey Batı Sahilinde, Mutlulukla Bir İlgisi Olduğunu Düşündüren Bölge: Cinque Terre

January 24, 2017

Yolculuğumuzun adresi İtalya’nın Ligurya bölgesinde, dünyalar tatlısı 5 köyün bulunduğu Cinque Terre. UNESCO eşine az rastlanır güzelliklere sahip bu bölgeyi tescillemiş, 1997 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine dahil etmiş. Biz de boş durmayıp Cinque Terre’de gezilecekler yerler, Cinque Terre köyleri, Cinque Terre’ye nasıl gidilir, Cinque Terre konaklama olanakları gibi bilgilere erişeceğiniz seyahat listemizi sizler için hazırladık…

Dağlar ile deniz arasındaki yamaç ve vadilere konumlanmış 5 küçük balıkçı köyünden oluşan Cinque Terre, estetik mimarisinin yanında sunduğu bakir doğasıyla gelenlere sıcacık bir merhaba diyor. Cinque Terre “Beş Toprak” anlamını taşıyor ve şu köylerden oluşuyor; Monterosso Al Mare, Vernezza, Cornigla, Manarola ve Riomaggiore. Köyleri çevreleyen tepeler Milli Park dahilinde. Doğa yürüyüşü severler, tarihe tanıklık etmek isteyenler, lezzet düşkünleri, romantizm arayanlar şunu söyleyebiliriz ki, burası sizi kendine hayran bırakacak.

Cinque Terre tam olarak nerede diyenler için, haritasını şöyle bırakıyoruz

map5terre

Köylerden ilk Durağımız; Monterosso Al Mare

cinque-terre-gezilecek-yerler
Köylerin içinde en geniş alana yayılmış olan burasıdır. Cinque Terre’de en iyi kumsal, şarap dükkanları, restaurant ve oteller Monterosso Al Mare’de bulunur. Diğer köylerden daha çok gelişmiş olması birtakım şeyleri kolaylaştırıyor. Ancak durumun dezavantajı olarak, yaz aylarında fazlaca kalabalık olmasını gösterebiliriz.

Köyün manzarasını en iyi açıdan fotoğraflamak isterseniz 17.yy’da yapılan Capuchin Manastırını tercih etmenizi öneririz. Böylece tarihine de yakından tanıklık etme fırsatını bulursunuz.

Cinque_Terre_monterosso-gezilecek

Rengarenk şemsiyeleri altında güneşlenip, dokusuyla büyüleyen dar sokaklarında gezinti yaptıktan sonra harika Toscana şaraplarını denemenizi öneririz. L’Ancora della tortuga isimli restoran oldukça başarılı. Bu köyde birbirinden güzel envai çeşit espresso bulabilirsiniz.

Monterosso-gezilecek-yerler

Monterosso İçin Konaklama Önerileri:

Sıradaki köyümüz; Vernezza

vernezza-gezilecek-yerler
Renkli renkli evleri, yeşil panjurları ve sahil kafeleriyle dikkati çekiyor. Diğer köylere oranla daha düz alanda bir yerleşke. Vernezza’yı tümüyle görebileceğiniz kartpostallık bir fotoğraf çekmek isterseniz, Monterosso’ya giden yürüşüş yoluna tırmanmanız gerekecektir.

Kafeler akşamüstü çok kalabalık, İtalya’nın sıcak kanlı insanlarının güleryüzlülüğü bu kafelerde de kendini gösteriyor.

vernezza-travel-square

Cinque Terre’nin her yerinde olduğu gibi Vernezza’da da deniz mahsulleri çok lezzetli. Ristorante Belforte adlı mekan, sunumları ve yemeklerinin lezzetiyle oldukça cezbedici.

vernezza-gezilecek-yerler1
Dar sokaklarda ilerleyip ana caddeye ulaşabiliyorsunuz. Lezzetine düşkün olanlar için hemen belirtelim, dondurmaları çok meşhur Vernezza’nın. Limonlu dondurması ilk önerimiz. Köy meydanında rahatlıkla bulabilirsiniz.

Vernezza İçin Konaklama Önerileri:

En tepeye kurulu olan köy; Corniglia

corniglia-gezilmesi-gereken
Cinque Terre’de tüm köylerde tren istasyonu var ve istasyondan çıktığınız an köye girmiş oluyorsunuz. Bu durum yalnızca Corniglia için geçerli değil. Burada köye ulaşmak için, deniz kenarındaki istasyondan çıktıktan sonra 365 merdiveni tırmanmanız gerekiyor.

Köye çıkan otobüsler var, yolu gözü kesmeyenler için bir alternatif olarak belirtelim. Fakat bizim önerimiz, cesaretinizi toplayın ve tırmanmaya başlayın. Tırmanırken etrafınıza baktıkça manzaranın daha da seyrine doyum olmaz bir hal aldığını göreceksiniz.

cinque-terre-gezilecek-corniglia

Corniglia İçin Konaklama Önerileri:

Köylerin içinde en küçük fakat en sevimli olanı; Manarola

manarola-konaklama-yer
Manarola’nın ortasında 1334 yılında yapılan koca bir tarihin simgesi San Pietro kilisesi var. Cinque Terre’de köyler arası geçiş yolundaki en sevilen patika Riomaggiore-Manarola arasında olandır. Bu patikaya Via Dell’Amore ismi verilmiş yani “Aşk Yolu”. Yol boyunca kafeler ve sokak müzisyenleri size eşlik edecek. Şayet sevgilinizle gittiyseniz, anılarınıza unutulmaz bir gün yazdırabilme şansını yakaladınız demektir. Cinque Terre’ye gittiğinizde görmeden dönmeyin dediğimiz yerlerin başında geliyor.

Kristal parlaklığında denizi, tertemiz havası ile tam bir cennet sunuyor Manarola. Nisan ayından Eylül ayına kadar denizin tadı doyasıya çıkarılabilir.

manarola-konaklama-gezilecek

Köyün ara sokaklarında dahi minik balıkçı teknelerinin bulunduğunu göreceksiniz. Gökkuşağının tüm tonlarının hayat bulabildiği bu minik köyü görmenizi özellikle öneriyoruz.

manarola-gezilecek-yerler
Manarola’da nerede yemek yiyelim derseniz ise Trattoria Dal Billy ilk tavsiyemiz. Deniz ürünlü ev yapımı Spagetti ve Panna Cotta’sı çok çok başarılı. Porsiyonları gayet doyurucu. Karnınızı doyurduktan sonra canınız biraz da müzik ziyafeti çekmek isterse Cantina dello zio Bramante bar aklınızda bulunsun.

Manarola İçin Konaklama Önerileri:

Son köyümüz; Riomaggiore

riomaggiore-gezilecek-yerler
La Spezia’ya en yakın ve en büyük olan köy burası. Trenden indiğinizde merkeze ilerlemeden önce sağa dönen bir yol var, o yolu kullanırsanız köyü kuş bakışı görebileceğiniz alana ulaşmış olursunuz. Cuma gününe denk geldiyseniz, aklınızda bulunsun meydanda pazar kuruluyor. Hediyelik eşyalar ilginizi çekiyorsa, sizi mutlu edecek birçok el yapımı ürünü bulabileceğinizi söyleyelim.

Köyün tepesindeki “San Giovanni Battista kilisesi” görülmesi gereken yerlerden. Kilisenin sağı ve solundaki mermer kapıların işçiliği dikkat çekiyor.

cinque-terre-gezilecek-kilise
Kızarmış deniz ürünleri ve dondurmalar burada da çok ünlü. İyi restoranlarının başında Il Grottino var.

Riomaggiore İçin Konaklama Önerileri:

Cinque Terre’de konaklama

Nisan ayı ile Eylül ayları arası yoğunluk çok fazla olabiliyor. Konaklayacak otel sıkıntısı yaşamamanız için erken rezervasyon şart. Aksi halde yer bulabilseniz bile fiyatlar yüksek olur. Kış aylarında rezervasyon yaptırırsanız uygun fiyatlara oteller bulabilmeniz mümkün.

Köyler arası tren mesafeleri

Rio Maggiore – Manarola : 1.5 km : 20 dk
Manarola – Corniglia : 2.5 km : 45 dk
Corniglia – Vernezza : 3.5 km : 90 dk
Vernezza – Monterosso : 3 km : 90 dk

Cinque Terre’ye ulaşım nasıl sağlanır

Genova, Milano , Venedik, Floransa ve Roma’dan La Spezia’ya tren ile gelmek mümkündür. La Spezia tren istasyonunda, Cinque Terre ofisinden günlük kart alarak köylere rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Lucca’dan tren ve araçla 1,5 saat

Milano havalimanı tren ile 2,5 saat, araçla 3 saat

Roma’dan trenle 3,5 veya 4,5 saat, araçla 5 saat

Floransa’dan trenle 3 saat, araçla 2,5 saat

Pisa’dan trenle 1 saat 15 dakika, araçla 1,5 saat

Siena’dan trenle 3,5 saat, araçla 3 saat

Napoli’den trenle yaklaşık 10 saat, araçla 6 saat

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>