Tarihin En Ünlü ve Başarılı 6 Çılgın Kedi Kadını

May 16, 2017

Crazy Cat Lady, diğer bir adıyla Çılgın Kedi Kadın dendiğinde zihninizde ne canlanıyor? Ömrünü kedilere adayarak 15 tanesine birden annelik yapan, aynı zamanda sokaktaki canları da ihmal etmeyen, kendinden çok onları düşünmüş ve hiç evlenmemiş kadınlar değil mi? Ne kadar yanlış veya eksik bir algı olsa da aslında bu kedi tutkusu birçok kadının ruhunu çiçeklendirmiş. En ünlülerini ve başarılılarını dahil… İşte tarihin en mükemmel çılgın kedi kadınları!

1. Florence Nightingale

cilginkedikadin1

Kimseyi şaşırtmayacak olsa da aslında Florence Nightingale tam bir çılgın kedi kadındı. Ömrünü bekar biri olarak geçiren ve iddialara göre 60’dan fazla kedi baktığı söylenen Nightingale aslında tam da bu stereotipe uyuyor. Aynı anda maksimum 17 kedi baktığı söylenen bu kedi ruhlu kadın zamanında da kedilerin insanlardan daha sempatik ve duygusal olduklarını belirtmişti. Patili dostlarına da aşırı bir hassasiyetle bakan Nightingale, onlara özel olarak hazırladığı yemeklerini Çin’den getirilmiş tabaklarda yediriyordu.

2. Vivien Leigh

cilginkedikadin2

Rüzgar Gibi Geçti filmindeki Scarlett O’ Hara rolüyle tanınan göz kamaştırıcı güzellikteki aktör de gönlünü kedilere kaptıranlardan. Aynı anda birden fazla kediye sahiplik eden Leigh, ayrıca hayatı boyunca da Siyam kedilerine özel bir bağış fonuna yardım yapmıştı. Bu çılgın kedi kadının ilk siyam kedisini ise eşi aktör Laurence Olivier ona hediye etmişti ve adını New Boy koymuşlardı. New Boy, Paris’ten alınmış renkli ve kaliteli tasmalar koleksiyonuna sahipti. Ayrıca birçok fotoğrafta Leigh ile birlikte görülüyordu. New Boy’un vefatından sonra sahiplendiği Poo Jones adlı siyam kedisi ise Leigh’in favori kedilerinden biri oldu. Her yere onunla seyahat etti ve o çalışırken gerek kamera arkasında gerekse kıyafet dolabında, istediği yerde miskinlik yaptı.

3. Louisa May Alcott

cilginkedikadin3

Alcott’ın kedilere düşkünlüğü yazdığı romanlarda da kendini belli ediyordu. Ünlü romanı Küçük Kadınlar’da March kardeşler kedi besliyorlardı ve romanın bir sahnesinde Beth kedileri ve onun yavrularıyla oynuyordu. Hatta kitapta kedileri öven bir şiir bile bulunuyor.

4. Bronte Kardeşler

cilginkedikadin4

19. yüzyılın edebiyata gönül vermiş ailesi Bronte kardeşler, şiirleri ve romanlarıyla olduğu kadar kedilerle de yakın ilişkiler halindeydi. Charlotte, Emily, ve Anne; kedi sevgilerini yazdıkları eserlerde de gösterdiler. Agnes Grey ve Wuthering Heights adlı romanlarında olduğu kadar Charlotte ve Anne’in kişisel günlüklerinde de yer verdikleri kedi ruhlu alıntılara Emily de yazdığı makaleyle eşlik ediyordu. Fransızca adı “Le Chat” olan “Kedi” isimli yazısında kedilerin halk tarafından nankör ve kötü görülmesindeki yanlış algıyı eleştirerek aslında kedilerle insanlar arasındaki benzerliklere yer veriyor. Hatta kedilerin kendine öz güvenli hallerinin insanların riyakarlığı ve iki yüzlülüğüyle karıştırılmaması gerektiğinin de altını çiziyor.

5. Clara Barton

cilginkedikadin5

Uluslararası İnsanı Yardım Kuruluşu Kızıl Haç’ın kurucusu ve ünlü hemşire Clara Barton da hayvan, özellikle kedi tutkusuyla tanınıyordu. Savaş döneminde “cephenin meleği” lakabıyla anılan Barton’ın özverili çalışmasını ödüllendirmek ve minnettarlığı göstermek adına Amerika Birleşik Devleti Senatorü Schuyler Colfax ona yavru bir kedi yolluyor. Barton’ın delice sevdiği siyah-beyaz kedisi Tommy onunla birlikte 17 yıl yaşıyor. Hatta arkadaşlarından biri Barton ve Tommy’nin bir portresini de çiziyor ve şu an o portre Barton’ın Maryland’teki evinde hala asılı duruyor.

6. Harriet Beecher Stowe

cilginkedikadin6

Kölelik karşıtı duruşu ve yazdığı romanlarla tanınan, dine önem veren bir aileden gelmiş Amerikalı yazar Harriet Beecher Stowe; en çok “Tom Amca’nın Kulübesi” isimli eseriyle biliniyor. Kendine aşırı güvenen Maltese cinsi bir kedi, sıradan bir günde Beecher’ın evine giriyor ve o andan itibaren ailenin bir üyesi oluyor. Romanlarını yazarken de kadının kucağında ve omzunda uyuyan kediye kocasından ilham alarak Calvin adını veriyor. İlerleyen yıllarda taşınacakları için Calvin’i akrabası ve aynı zamanda yazar olan Charles Dudley Warner’a bırakıyor. Calvin ayrıca Warner’ın “Calvin (A Study of Character)” eserlerine ilham olarak da ünleniyor.

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>