Müzikleriyle Yeşilçam Filmlerine Ses Vermiş Usta Müzisyen Cahit Berkay ve 18 Müziği

August 7, 2017

Batı ile geleneksel Türk Halk Müziği'ni aynı potada eriterek anadolu rock, anadolu pop gibi akımların öncülerinden olmuş Cahit Berkay, yapmış olduğu film müzikleriyle de yıllarca her yeşilçam filmi izleyicisinin gönlünde taht kurdu. Onun eserleri olmasa bizler izlediğimiz sahnelerden bu kadar etkilenmezdik belki de... Anadolu rock'ı, müziğin sıkıntılar içinde büyüdüğü 60 ve 70'li yıllarda günümüze taşıyıp rock ve metal müziğin aslında farklı türlere ayrılmasında ve her dönem yeni müzisyenlerin yetişmesinde öncü isimlerden biri aynı zamanda Cahit Berkay ve Moğollar. Günümüze kadar ulaştırmış olduğu, gönlümüzde taht kurmuş besteler ve kaliteli çizgisinden ödün vermeyişi, ona olan saygımızı günbegün arttırıyor.

1. Duyulduğunda kalp eriten Selvi Boylum Al Yazmalım

Moğollar efsanesinin kilit isimlerinden Cahit Berkay 1946'da Isparta'nın Uluborlu ilçesinde dünyaya geldi, müzikle çocukluk yıllarında mandolin vasıtasıyla tanıştı.

2. Atışmalarıyla ünlü Çiçek Abbas filminin müziğini bilmeyeniniz yoktur

Erken yaşlarda ailesiyle birlikte İstanbul'a taşındı ve liseyi Kabataş Erkek Lisesi'nde bitirdi.

3. Zeki & Metin ikilisinin müziklerinin milli marşı niteliğinde olan Güler Misin Ağlar Mısın

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun olan Berkay, 1960-1965 yılları arasında amatör çapta müzik çalışmaları içinde oldu; 1962'de Siyah İnciler grubunu kurdu.

4. Baş roller ve filmler değişse de bu şarkı kendine hep yer buldu

Profesyonel kariyeri 1965 yılında Selçuk Alagöz'ün orkestrasına adımını atarak başlamış oldu.

5. Her Gönülde Bir Aslan Yatar filminin bol dramlı melodisi

Aynı yıl Şahin Gültekin ile birlikte Buzlar Çözülmeden filminin müziklerini besteledi, bu onun ilerleyen süreçte film müziği bestecisi kimliğiyle ne kadar ustaca işler yaptığının ilk adımı oldu.

6. Usta oyuncu Kemal Sunal'ın güldürme yeteneğinin Davaro filmindeki geri plan müziği

1966 yılında Hürriyet Gazetesi'nin düzenlediği Altın Mikrofon müzik yarışmasında Selçuk Alagöz ile üçüncülük elde etti.

7. Güçlü armonik yapısıyla hafızalardan silinmeyen Devlerin Aşkı

Selçuk Alagöz gibi başarılı bir müzik geçmişi olan kardeşi Rana Alagöz ile bir sonraki, yıl tekrar Altın Mikrofon'a katılan Berkay, bu yarışmadan bir kere daha üçüncü olarak ayrıldı.

8. Baş rollerini Kemal Sunal ile Nevra Serezli'nin paylaştığı Kılıbık filminin müziği çekildiği döneme göre oldukça modern melodiler barındırıyor

Moğollar'a 1968 yılında gitarist olarak dahil olan Cahit Berkay, kısa zaman sonra besteci kimliğini de öne çıkarmaya başladı.

9. Tipik bir Kemal Sunal güldürüsü; Orta Direk Şaban...

Cahit Berkay yalnızca gitarıyla değil; başta cura olmak üzere, bağlama, mandolin ve yaylı tambur ile yaptığı çalışmalara farklı bir hava kattı. Moğollar ile Barış Manço ve Cem Karaca gibi anadolu rock'ı günümüze kadar sırtlayan iki diğer dev isimle birlikte çaldı.

10. Selvi Boylum Al Yazmalım gibi Kadir İnanır ve Türkan Şoray baş rollü bir başka film olan Dila Hanım'ın da müzikleri Berkay'a ait...

Moğollar ile kariyerini bir müddet sonra Fransa'da sürdürmek isteyen Cahit Berkay, grup elemanlarıyla birlikte tası tarağı toplayıp Paris yollarını tuttu.

11. Kadir İnanır, Fikret Hakan, Necla Nazır'lı meşhur Köprü filmi

Fransa'da CBS plak firmasıyla anlaşan grup 1971 yılında  "Danses et Rythmes de la Turquie" isimli albümü yayınladı. Bu albüm Moğollar'a Fransa'da "French Academie Charles Cros Grand Prix Du Disque" ödülünü kazandırdı.

12. Cahit Berkay'ın ne kadar usta bir müzik adamı olduğunu bu melodiler notalara döküyor

Bu albümden sonra yurda dönen Moğollar, Selda Bağcan ve Ali Rıza Binboğa gibi isimlerle birlikte çalıştı. 1975 yılında ise Cahit Berkay tekrar Paris'e gitti ve Engin Yörükoğlu'yla Moğollar'ı burada ikili olarak sürdürdü. Aynı yıl ilk ve tek solo 45'liği olan "Teşekkür Ederim Babaanne"' filminin müziğini yaptı.

13. Özellikle dram yüklü melodiler Yeşilçam'ın altın yıllarını çok net özetliyor

İkinci Fransa atağında Moğollar, 1975 yılında büyük çoğunluğu Cahit Berkay'a ait müziklerin olduğu "Hittit Sun" ve 1976'da "Ensemble d'Cappadocia" isimli albümlerini yayınladı.

14. Bilmeyenler için; Sultan filminin müziklerini Yavuz Turgul'la birlikte yaptı.

Ben Sana Mecburum filmine yapmış olduğu müzikle, 1976'da 1.İstanbul Film Festivali'nde en iyi film müziği ödülünü kazandı.

15. Dramı iliklerinize kadar hissedeceğiniz bir film ve müziği; Garip

Onun çalışmalarına esas hayranlığı kazandıracak ve her yaştan, her kesimden insanın seveceği film müziklerinin en önemlilerinden biri, 1977'de yapılmış Selvi Boylum Al Yazmalım filmi oldu.

16. Bu filmde yok yok, müzikleri de senaryosu kadar bol cümbüşlü

Eski adı Antalya Film Festivali olan Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin 15'incisinde Fırat'ın Cinleri isimli filmin müzikleriyle en iyi film müziği ödülünü kazandı.

17. Yine bir Zeki & Metin filmi ve eğlenceli müzikleri

Film müziği çalışmaları ve Moğollar'la sayısız başarıya ulaşmış olmasının dışında, solo müzik kariyerinde de güzel işler yapan Cahit Berkay, 1997'de ilk solo albümünü yaptı. 2007'de içinde olduğu Grup Zan'ın "Toprak" isimli albümünde çaldı.

18. Son derece başarılı bir müzik, filmin başarısını daha da arttırır. Bu da kanıtı;

Müzik ve sinemaseverlerin gönlünde taht kurmuş Cahit Berkay günümüze kadar 200'e yakın film, dizi ve reklam müziği besteledi. Kaynak; 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>