Keşfettiği Yeni Galaksi İle Sevinç ve Gurur Kaynağımız Olan Türk: Burçin Mutlu Pakdil

January 6, 2017

Son dönemde gündemimiz sıklıkla kötü haberler ve acılarla dolmuş olsa da, aslında göğsümüzü kabartan, bizi mutlu eden gelişmeler de var. Bunlar arasında bizi en çok heyecanlandıran haberlerden biri, ABD’de doktora eğitimine devam eden gurur kaynağımız; Burçin Mutlu Pakdil.

Burçin’in, ekibiyle birlikte yürüttüğü bu heyecan verici bilimsel çalışmalar, sadece bizim için değil, tüm dünya için çok değerli. Onun gurur verici ve merak uyandıran keşfine gelin, beraber tanık olalım.

Minnesota Astrofizik Enstitüsü’nde doktora öğrencisi ve astrofizikçi Burçin Mutlu Pakdil, ekibiyle birlikte Dünya’dan ortalama 359 milyon ışıkyılı uzaklığında ve gökbilimcilerin daha önce gözlemlediklerinden çok farklı olan “PGC 1000714″ adında yeni bir galaksi keşfetti.

burcin

Araştırma ekibi, sadece Güney Yarımküre’den rahatlıkla gözlemlenebilen galaksinin görüntülerini toplamak için Şili dağlarına gitti ve çoklu dalga bandı (multi-waveband) görüntülerini topladı. Bu görüntüler, galaksinin dış halka ve merkez gövde yaşlarını tespit edebilmek için kullanıldı.

burcin-galaksi

Pakdil, galaksinin iç ve dış halkalarını farklı renklerde olmasının (mavi genç, kırmızı ise yaşlı anlamına geliyor), bu galaksinin iki farklı oluşum periyodu geçirdiğine işaret ettiğini, ancak ilk anlık görüntülerden bu halkaların nasıl oluştuğunu bilmenin imkansız olduğunu söylüyor.

dde8a15c221b6f19e47c78ae59f46783_burccjpg_610x375
Astronomlar, halkaların kökenlerini anlayabilmek için detaylı inceleyebilmek adına, daha yüksek çözünürlüklü görüntülere ihtiyaç olduğunu söylüyorlar.

Pakdil’in önderliğini yaptığı ekibin üyelerinden gökbilimci Patrick Treuthardt; “Ne zaman eşsiz veya tuhaf bir çalışma nesnesi bulsak, bu evrenin çalışma biçimiyle ilgili mevcut teorilerimize ve varsayımlarımıza meydan okuyor ve hala çok şey öğrenebileceğimizi hatırlatıyoruz.”

yeni-galaksi

Burçin Mutlu Pakdil; “Bu çalışmayla ilgili bana en çok heyecan veren, insanların yeni ve özel bir şey keşfetmiş olmamıza gösterdiği takdir. Evren gizemle dolu ve bu gizemin bir parçası olmak çok heyecan verici.”

burcin-mutlu-pakdil

Kaynak; 1, 2

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>