Beykoz’da Düştüğü Sondaj Kuyusunda Günlerce Direnen Yavru Köpeğin Kurtarılma Hikayesi

Şubat 13, 2017

Beykoz'da 70 metrelik sondaj kuyusuna düşen yavru köpek tüm çabalara rağmen hala bulunduğu çukurda kurtarılmayı bekliyordu. Yaklaşık 10 gündür kurtarılmayı beklenen köpek için itfaiye ve hayvan hakları savunucuları seferber oldu. Vücut ısısı hareketleri ve yaşam belirtisi sürekli kontrol edilen köpeğin durumu aciliyetini koruyordu.

Yavru Köpek Beykoz Karakulak Caddesi Dereseki köyünde bulunan ormanlık alanda hala sondaj kuyusunun içinde bekliyordu

C4ddWZGXAAE3l-k

Hayvan Hakları Konfederasyonu İstanbul Koordinatörü Barış Şengün köpeğin yaklaşık 8 gündür çukurun içinde olduğunu söylüyordu.

1934637

Sondaj kuyusu olduğu için, çukur fazlasıyla derin. Herhangi birinin içeri girip köpeği kurtarması imkansız. Yetkililer farklı çukurlar da açmak istiyor fakat köpeğin herhangi bir yıkıntının altında kalmasından da korkuluyordu

page

AFAD dün köpeği kurtarma çalışmalarının son hız devam ettiğini gösteren bu tweeti paylaştıYetkililer köpek için gece gündüz çalıştılar. Hatta kurtarma operasyonu yapılan bölgede çadırlar bile kurulmuştu

C4ddYf4WQAAH-PY

Kurtarma çalışmalarına ait ilgili video ise bu şekilde

Çukurda sıkışan köpek hala nefes alıyor fakat günden güne hareket etme becerisi azalıyordu.

C4ddXEXWQAENzwq

Son olarak yetkililer aşağıya bir file atarak köpeğin o fileye girmesini ve bu şekilde yukarı doğru çekmelerini denemişti.

Günaydın . Yavru hala icerde sorulariniza ozet cevap ; Oksjeni yeterli, yemek elbette veriliyor , karanlık değil ışık sarkıtıldı , kamera sürekli izliyor . her turlu onerdiginiz fikir zaten dusunuluyor ama yine de degerlendiriliyor,kuyu cok derin üşümesi çok mümkün değil kaldı ki en son sorunumuz bu . Afad veya İtfaiye çalışmaya bırakmadı . Mola veriliyor arada ...Yeni bir kuyu açılması ve içinden olduğu yere tünel yapılması en başından beri konuştuğumuz konu ama heyelan yaratmamalıyız toprak çok yumuşak şu an , 'yanlardan kazın 'diyenler köpeğin üzerine toprak yığılır ..neyse özetle hersey yapılıyor (Teknik imkanlar elden verdiğince) Haykonfed temsilcisi Barış Bey sürekli orada .. Şunu bilin ki o yavru köpek öyle ya da böyle O DELİKTEN ÇIKACAK !

Banu Aydın (@bnydn) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Sevindirici haber sabaha karşı saat 05:00 sularında geldi. Günlerdir kuyunun içinde yaşam mücadelesi veren yavru köpek kurtarıldı.

C4rhL8lXAAQDoOA

Yavru köpeğe olaydan sonra 'Kuyu' adı verildi.

0839045439357

Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi FRC Robotik Takımı, yavru köpek 'Kuyu' için robotik bir kol tasarlayarak kurtarma çalışmalarına katkı sağlamaya çalıştı.

C4rhNhwWcAAj5lu

Mutluluktan deliye dönen köpeği kurtarıldıktan sonra Beykoz İtfaiye grubu sahiplendi.

Geriye ise bu güzel sevinç dolu kurtarma anı kaldı.

İyi ki varsınız tüm güzel kalpli insanlar. 😍

2 Yorum

  1. Merve

    Şubat 13, 2017 at 12:40 pm

    S.A halatla yuvarlak bir ip assagi salin boynuna gecirim sonra tekrardan halatin ucune kanca taip yukari cekin insallh cikacaktir.

  2. Ümit kırat

    Şubat 14, 2017 at 5:07 pm

    DİKKAT…….İyi günler.benim fikrim şu. Kameralar kontrolunde deliği yavrunun olduğu yere kadar çakıl veya toprak ile doldurup, yavrunun çakıl üzerine çıkması sonrası yavrunun yanından dikkatlice doldurmaya devam edip yavrunun dolgu ile yukarı çıkması sağlanabilir.bence bu şekilde kurtarılabilir

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>