Bu Elbiseyi İnsanlar Neden Farklı Renklerde Görüyor?

Şubat 27, 2015

Lafa bismillahirrahmanirrahim diyerek başlıyoruz. Sosyal medyada denk geldiğimiz bu görsele her bakan elbiseyi ya siyah&mavi ya da beyaz&altın renklerinde görüyor. Sabah sabah beynimizin acımasına neden olan bu durumu sizlerle paylaşmak, acımıza ortak olmanızı istedik.

Etrafınızda birileri varsa tutun kolundan buraya getirin. Bu elbiseyi mavi&siyah mı yoksa beyaz&altın renklerinde mi görüyorsunuz?

sihirli-elbise Eğer bu elbiseyi arkadaşınızla farklı renklerde gördüyseniz aranıza nifak tohumları ekmek için bunu yapmadık. Şimdi ona sarılın ve elbiseyi hangi renk görüyorsanız, bu listenin altına yorum olarak yazın. Bakın diğer kişiler hangi renk görmüş.

Korkmayın görme yetinizde bir sorun yok

hamster-family-a Retinalarımızda gece görmemizi sağlayan ve renk algımızı belirleyen hücreler var. Ama bu gizemli elbiseyi farklı renklerde görmemizin sebebi bu hücreler değil. Bu yüzden korkmayın, siz elbiseyi beyaz&altın rengi görüyor, arkadaşınız mavi&siyah görüyorsa bunun sorumlusu gözleriniz değil.

Gözlerinize gelen ışığı yorumlayan beyniniz bu illüzyonu yaratıyor

blue-dress-gif Retinamızda gelen ışık hüzmelerinin miktarı bizim kararlarımızı etkiliyor. Bir nesnenin üzerinde ne kadar ışığın parladığı ve nesnenin yüzeyinden yansıyan ışığın miktarının bir araya gelmesiyle oluşan bu algı resimdeki elbiseyi farklı renklerde görmemize yol açan şeyin ta kendisi.

Yani bazı insanların beyni mavi&siyah elbisenin üzerinde yeterli derecede aydınlık olduğuna karar verirken bazıları ise beyaz&altın rengi elbisede daha az aydınlık olduğuna karar veriyor

chuck-ok-gif Görme illüzyonunu da bu durumu yaratıyor. Şimdi bir bardak çay koyun ve yudumlayın. Bir problem yok. Bu listenin yapımında emeği geçen güzide yazarımız Duygu Arslan'a da selamlarımızı yolluyor, yanaklarını sıkıyoruz.

3 Yorum

  1. Pingback: Elbise Ne Renk Tartışmasına Markaların 26 Tweet İle Verdiği Gerçek Zamanlı Cevaplar | ListeList.com

  2. Efsa Kübra

    Mart 1, 2015 at 10:37 am

    Hile var ya bir süre sonra renk Değiştiriyo beyninizle oynuyo. Saçma

  3. Pingback: Derdinizi Öpeyim Dedirten Günlük Hayatın İçinden 12 'Birinci Dünya Problemi' | ListeList.com

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>