Ankara’da LGBTİ Etkinliklerinin Süresiz Yasaklanması Sosyal Medyanın Gündeminde

November 19, 2017

Geçtiğimiz günlerde Avustralya’da yapılan ankette halkın %61’i eşcinsel evliliklere ‘Evet’ demişti.

Dünyada bu tür güzel gelişmeler olurken Türkiye’nin başkenti Ankara’da LGBTİ etkinliklerinin süresiz olarak yasaklanmasına karar verildi.

Ankara Valiliği Alman LGBTİ Film Festivali Günleri’nin ardından, bu kez de LGBTİ örgütlerinin sinema, tiyatro, panel vb. tüm etkinliklerini yasakladı.

Ankara Valiliği daha önce Alman LGBTİ Film Festivali Günleri’ni de yasaklamıştı.

1mayis2015_01

Bahane olarak da “Halkın bir kesimini, diğer bir kesimin aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik edeceği” ve “terör örgütlerinin karşıt görüşlü gruplara yönelik eylem arayışı içerisinde olduğu” denilmişti.

ankara_4129

Bu kez ise yapılan açıklamalara göre Ankara’daki tüm LGBTİ etkinliklerinin süresiz olarak yasaklanması karar çıktı.

lgbti_3

Valilikten yapılan açıklama şu şekilde;

homofobi
“Çeşitli sosyal medya ve birtakım yazılı ve görsel medya organlarından LGBTT (Lezbiyen, gay, biseksüel, transseksüel veya travesti) ile LGBTİ (Lezbiyen, gay, biseksüel, transgender, intersex) adıyla çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından, ilimizin muhtelif yerlerinde birtakım toplumsal hassasiyet ve duyarlılıkları içeren sinema, sinevizyon, tiyatro, panel, söyleşi, sergi vb. etkinliklerin gerçekleştirileceği şeklinde bilgiler elde edilmiştir”

Açıklamada genel sağlığın ve ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasını tehlikeye düşürebileceği de yazıyor.

lgbti

Hacettepe Üniversitesi, Ankara Valiliği’nin Alman LGBT Film Günleri yasaklamasının ardından daha önce onay verdiği “Toplumsal Cinsiyet ve Ayrımcılık” konulu söyleşiyi geçtiğimiz Cuma günü yasaklamıştı.

86571

1.Sosyal medya ise bu karara sessiz kalmadı

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>