Ahmet Şık’ın ‘Cesur Gazetecilik’ Ödülüne Layık Görüldüğü 69. Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı

October 10, 2017

MİT tırları davası kapsamında tutuklanan Ahmet Şık’ın, Frankfurt’da 69’ncusu düzenlenecek olan Frankfurt Kitap Fuarı kapsamında verilen ‘Cesur Gazetecilik’ ödülünü alacağı açıklandı.

Dünyanın en büyük yayıncılık buluşması olarak gösterilen Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı’nın onur konuğu Fransa olsa da Türkiye’nin de çeşitli yönleriyle fuar boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerde önemli bir rol oynaması bekleniyor.

Fuara dünyanın 106 ülkesinden, büyük çoğunluğu yayınevleri olmak üzere yayıncılık sektörünün çeşitli alanlarından toplam 7 bin 150 kurum kendi standlarıyla katılıyor.

12.10.11-Buchmesse-35

15 Ekim Pazar gününe kadar sürecek olan fuar, bugünden itibaren üç gün boyunca yayın dünyasından misafirlere, son iki gün de halka açık olarak gerçekleştirilecek. Fuarı beş gün içinde toplam 280 bin kişinin ziyaret etmesi de beklentiler arasında.

187653

Türkiye ve Türkiye yayın dünyası da çeşitli yanlarıyla fuarda temsil edilecek. Türkiye’den 50’nin üzerinde yayıncı ve önde gelen yayıncılar örgütü, bazıları “Türkiye Ulusal Standı” kapsamında, bazıları da kendi özel standlarıyla fuara katılıyor.

thumbs_b_c_a615c3311e3b798b0324af7e67cb7a0e

“diğer Türkiye” standı ise fuarda dikkat çeken etkenlerden biri. Ülkemizde yaşanan siyasal gelişmeler, basın özgürlüğü, hapisteki gazeteciler ve onlara yönelik dayanışma etkinlikleri nedeniyle “diğer Türkiye”, son yıllarda olduğundan daha fazla ilgi çekiyor.

kitap-fuari

Bu arada “cesur gazetecilik” ödülü de fuarda düzenlenen bir törenle Türkiye’de hapiste olan gazeteci Ahmet Şık’a veriliyor.

1026538823

Ayrıca hapisteki gazetecilerle ilgili dayanışma etkinlikleri düzenlenmesi de planlar dahilinde…

tutuklu-gazeteciler

“Denizi görmek istiyoruz” (Wir wollen das Meer sehen) başlığı altında düzenlenen Deniz Yücel ve Türkiye’de hapiste olan diğer gazetecilerle dayanışma amaçlı etkinliklere Daniel Cohn Bendit gibi tanınmış isimler de bulunuyor.

iste_deniz_yucelin_saklandigi_yer_1488689896_4088

Bu arada hatırlatmakta fayda var; Cumhuriyet gazetesi yazar, yönetici, muhabir ve çalışanlarının yargılandığı davanın 3’üncü duruşması ertelenmişti. Aralarında Ahmet Şık’ın da olduğu gazetecilerin bir sonraki duruşması 31 Ekim’de görülecek.


Kaynak: 1,2,3

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>