Haftanızı Bol Filmle Doldurmaya Kararlı 11 Seçenekli İstanbul Etkinlik Rehberi

January 6, 2017

İspanyol filmlerinden Oscar’ın yabancılarına, David Bowie belgeselinden gişenin yenilerine; İstanbul, yeni yılın ilk haftasını film bolluğu içinde geçiriyor. Bir yanda Demonation Festival, bir yanda Gitar Günleri, bir yanda da dumanı üstünde sergiler derken; haftanın ajandası film aralarında da boş durmamaya kararlı görünüyor.

Herkese iyi haberlerle dolu, mutlu ve huzurlu yeni bir hafta dileriz.

1. Festival – Demonation Festival No:7 | 6 – 8 Ocak

demonation
Arkaoda, Babylon, Bant Mag. Havuz, KargART

Bağımsız müzik sahnemizin hem takip edilen hem de keşfedilesi kıymetli isimlerini bir araya getiren Demonation Festival’in yedincisi bu hafta başlıyor. Bant Mag.’ın düzenlediği etkinlik bu sefer üç güne yayılarak 14 müzisyeni dört farklı mekanda ağırlıyor. Etkinlik detayı için şuraya bir göz atabilirsiniz.

2. Tiyatro – Bir Başkadır A. | 6, 18, 19 Ocak

bir baskadir a
Moda Sahnesi / saat 20.30

Moda Sahnesi’nde geçtiğimiz Çarşamba akşamı prömiyeri yapılan Bir Başkadır A., Ocak ayı boyunca üç kez daha sahnelenecek. Andreas Sauter ve Bernhard Studlar’ın ‘A. ist eine Andere’ başlığı ile kaleme aldığı oyun, genç bir kadın olan A.’nın bir anda ortadan kaybolması üzerine, geride bıraktıklarının A.’ya dair yaptıkları konuşmalara odaklanıyor. Gülen İpek Abalı ve Ayşe Gülsüm Özel’in Türkçeleştirdiği oyunun yönetmenliğini Kemal Aydoğan yapıyor. Etkinlik detayı için şuraya.

3. Müzik – Barış Manço Doğum Günü Kutlaması | 6 Ocak

manco
Babylon / saat 22.00

18 yıl önce aramızdan ayrılan Barış Manço, doğum günüde, ardında bıraktığı şarkılarla anılıyor. Birçoğumuz için tabiri caizse çocukluk döneminin film müzikleri olarak hatırlanan Manço şarkıları, Cuma gecesi Mehmet Aslan ve Mete Avunduk’un özgün düzenlemeleri ile Babylon setinden yükseliyor. Etkinlik detayı için şuraya.

4. Gösterim / Sergi – David Bowie Is | 8 Ocak

bowie
Zorlu PSM / saat 13.00

Haftanın bir diğer doğum günü etkinliği de David Bowie onurunda vuku buluyor. Bowie, 70. doğum gününde tüm güne yayılan bir etkinlikle anılıyor.

2013 yılında Victoria & Albert Museum tarafından düzenlenen David Bowie Is sergisinin Hamish Hamilton tarafından filmleştiren belgeselinin gösterileceği etkinlikte, “Psychedelic Suburbia: David Bowie and The Beckenham Arts Lab”’ın yazarı Mary Finnigan ve sergi küratörlerinden Kathryn Johnson da konuşmacı olarak yer alıyor. Etkinlik programı ve detaylı bilgi için şuraya.

5. Müzik – Akbank Sanat Gitar Günleri | 11 – 31 Ocak

nora buschmann
Akbank Sanat Beyoğlu / saat 20.00

Akbank Sanat’ın artık gelenekselleşen etkinliklerinden, klasik gitarın dünyaca ünlü virtüözlerini İstanbul’da buluşturan Gitar Günleri, Çarşamba akşamı Çek gitarist Pavel Steidl ile açılış yapıyor. Klasik gitarı Latin ritimleri ile zenginleştiren Alman müzisyen Nora Buschmann ve Belçikalı yedi telli gitar ustası Raphaella Smits’in de Ocak ayı içerisinde birer konser vereceği etkinlik serisi için detaylı bilgi şurada.

6. Sinema – Oscar’ın Yabancıları | 12 – 22 Ocak

julieta
İstanbul Modern

89. Akademi Ödülleri için adayların açıklanmasına sadece birkaç hafta kalmışken, İstanbul Modern Sinema da geleneği bozmayıp senenin Yabancı Dilde En İyi Film aday adaylarından leziz bir seçki sunuyor.

Dünya festivallerinden ödüller ve çok yıldızlı övgülerle dönen bu filmler sadece alışılagelmiş Hollywood çizgisini aşmakla kalmayıp, dünyanın farklı köşelerinden farklı kültürleri de ekrana yansıtıyor. Seçkide Paul Verhoeven, Pedro Almadovar ve Ashgar Farhadi gibi ustaların filmleri yer alıyor. Etkinlik programı için şuraya.

7. Sergi – Frigyes Kőnig: Osmanlı Kaleleri | 12 Ocak – 22 Şubat

frigyes konig
Macar Kültür Merkezi

Çağdaş Macar sanatının önemli ressam ve grafik sanatçılarından biri olan Frigyes Kőnig’in eserleri Macar Kültür Merkezi’ne konuk oluyor. Karpat havzasındaki 16. ve 17. Yüzyıl Osmanlı kalelerinden hareketle hazırlanan sergi, Perşembe akşamı gerçekleştirilecek özel bir ön gösterimle açılış yapıyor. Açılış kokteyline katılım için şuradan kayıt yaptırmanız gerekiyor.

8. Sinema – Yakın Dönem İspanyol Sineması | 12 – 28 Ocak

la isla minima
Akbank Sanat Beyoğlu

Akbank Sanat Sinema Kuşağı, Ocak ayı boyunca; İstanbul Cervantes Enstitüsü, İspanya Ankara Büyükelçiliği ve AECID’ın işbirliği ile düzenlenen mini bir film seçkisini ağırlıyor. İspanyol sinemasının son dönem yapımları arasından seçilen beş filmden oluşacak gösterim programı ücretsiz olarak sunuluyor. Etkinlik detayı için şuraya.

9. Sergi – Feyhaman Duran: İki Dünya Arasında | 12 Ocak – 30 Temmuz

feyhaman duran
Sakıp Sabancı Müzesi

Sakıp Sabancı Müzesi, 1914 kuşağının önemli temsilcilerinden olan ve Türk Sanat tarihinde portreciliğin öncüsü olarak kabul edilen Feyhaman Duran’ın eserleri ve kişisel eşyalarından oluşan bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergide, Duran’ın portre çalışmalarının yanı sıra peyzaj, natürmort ve poşadları da yer alacak. ‘İki Dünya Arasında’ Temmuz sonuna kadar ziyaret edilebilir.

10. Sinema – Ağ | 6 Ocak

ag
Kuzey Koreli bir balıkçı, teknesinin motorunun bozulması üzerine Güney Kore sularına sürüklenir. Burada maruz kaldığı sert sorgulamaların ardındansa Kuzey Kore’ye iade edilir. Ne var ki yolunu bir kez şaşırmış bulunan balıkçıya artık kendi ülkesi de şüphe ile bakmaya başlayacaktır.

Bizleri filmleriyle bir duygudan diğerine savurmaktan çekinmeyen, çağdaş sinemanın pek önemli isimlerinden Güney Koreli yönetmen Kim Ki-duk’un yepyeni filmi , bu hafta vizyona giriyor. Film, yönetmenin bugüne dek yaptığı en siyasi filmi olarak gösteriliyor.

11. Sinema – The Sea of Trees / Sonsuzluk Ormanı | 6 Ocak

the sea of trees
‘O hep hikaye anlatsa biz de hep dinlesek’ dedirten yönetmenlerin başında geliyor Gus Van Sant. Biz çok seviyoruz da, filmlerine katlanamayıp birçok yapımını online mecralarda düşük yıldızlarla yerlerde süründürenler de az değil tabii. Kendisinin son filmi The Sea of Trees de aynı akbetten nasibini almış görünüyor. Ve fakat bu durum bizim bu yeni Gus Van Sant filmini heyecandan kabımıza sığamaz hallerde bekleyişimizi engellemiyor.

Matthew McConaughey, Naomi Watts ve Ken Watanabe’nin baş rollerini paylaştığı film; Fuji dağı yakınlarında bir ormanda intihar etmek isteyen bir Amerikalı ile aynı yerde tıpkı kendisi gibi hayatına son vermek isteyen bir Japon’un tanışıp arkadaş olmalarını konu ediniyor. The Sea of Trees, bu hafta vizyona giriyor. Merakla beklemekteyiz.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>