Eklektik Müziklerden Sürdürülebilir Yaşam Filmlerine 9 Seçenekli İstanbul Etkinlik Rehberi

November 18, 2016

İstanbul ajandasının, tabiri caizse yine dünyayı ayağımıza getirdiği bir hafta var karşımızda. Elijah Wood'lu setlerden Sepultura'nın eski günlerine, Kraliyet Operası'ndan Arjantinli postmodern gösterilere; İstanbul etkinlik haritasına bu hafta da uğrayan uğrayana. Bunca yoğunluk arasında, Sürdürülebilir Yaşam Filmleri Festivali'nin leziz programından da geri kalmak istemiyor, takvimler içinde kayboluyoruz. Herkese iyi haftalar dileriz.

1. Müzik - Wooden Wisdom / DJ Fitz / Grup Ses Beats | 18 Kasım

wooden wisdom Babylon / saat 22.00 Çocuk yaşlarından beri filmleri ile gözümüzün nuru olan Elijah Wood, Simian Records girişiminden bugüne yaptığı müzik çalışmaları ile kulaklarımızı da bir ayrı hoşnut ediyor. Kendisi, DJ Turquoise Wisdom ile ortaklaşa yürüttüğü Wooden Wisdom projesi ile Cuma gecesi pek çok sevildiği İstanbul’a konuk oluyor. Wooden Wisdom, kabini DJ Fitz ve dinlemelere doyamadığımız Grup Ses Beats ile paylaşıyor.

2. Festival - Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali | 18 - 20 Kasım

syff Zamanımızın belki de en önemli dertlerinden biri ve geleceğimizin bir nevi projeksiyonu olan sürdürülebilirlik meselesi odadaki filden hallice görmezden geline dursun; konu ile ilgili endişelerimiz -varlıklarına müteşekkir olduğumuz gönüllüler sayesinde- iğne ile kuyu kazarcasına kamuoyuna anlatılmaya çalışılıyor. Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali de, kapsamlı ve etkili belgesellerden oluşan seçkisi ile bu konuda bizleri aydınlatan önemli kaynaklardan biri olmaya devam ediyor. Eş zamanlı olarak tam 20 şehre uzanan festival, her sene olduğu gibi bu sene de ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. Gösterim programı ve etkinlik detayı için şuraya.

3. Müzik - The Veils | 19 Kasım

the veils Salon İKSV / saat 22.30 Güçlü sahne performansları, yer yer kaotik yer yer ritmik müzikleri, Bernard Butler ve Geoff Travis gibi isimleri büyüleyip kanlarına giren müzikal tutkuları ile Yeni Zelanda’dan Britanya’ya, oradan da tüm dünyaya yayılan pek sevgili The Veils, İstanbullu canlı müzik meraklılarının da favorileri arasında. Henüz bu genç yaşında, David Bowie ve Nick Cave gibi üstatlara benzetilen, on parmağı on marifetli solistleri Finn Andrews’ın, David Lynch tarafından henüz prodüksiyonu devam eden yeni Twin Peaks kadrosuna davet edilmesi de bizleri topluluğa dair heyecanlandıran önemli etkenler arasında tabii. Kendileri Cumartesi gecesi şehrimizde.

4. Müzik - Max & Iggor Cavalera Return To Roots | 19 Kasım

max iggor cavalera garajistanbul / saat 19.00 Yıllar içinde değişen kadrolarına rağmen nesiller eskitmekten geri durmayan, metal müziğin efsane gruplarından Sepultura’nın en çok dinlenen albümlerinden olan Roots, aynı zamanda janra yön veren albümlerden biri olarak da gösteriliyor. Grubun kurucuları Max ve Iggor Cavalera kardeşler, vaktiyle 2 milyondan fazla satan bu albümün tamamını canlı canlı icra etmek üzere bir araya geliyor. Meraklılarına ve özleyenlerine duyurmuş olalım.

5. Müzik - Mano Le Tough | 19 Kasım

mano le tough Indigo / saat 23.00 Disco’dan esinlenen melodik setleri ve kabine bir sanat eseri gibi davranan hassasiyeti ile house müziğin kreatif icracıları arasında gösterilen Mano Le Tough, Cumartesi gecesi İstanbul’da. İrlandalı müzik yapımcısı, bir süreliğine mesken tuttuğu Berlin elektronik sahnesinden sonra, şimdilerde Zürih sahnesini büyülüyor.

6. Opera / Gösterim - Royal Opera House Gösterimi: Norma | 23 Kasım

norma Zorlu PSM / saat 19.30 Birleşik Krallık’ın Kraliyet Operası’nda sunulan yapımlar yepyeni bir etkinlik serisi ile şehrimizde gösteriliyor. Royal Opera House sahnesini en konforlu gören koltuğun açısı ile hazırlanan gösterimler, Vincenzo Bellini’nin lirik başyapıtı Norma ile başlıyor. Gösterimler, Türk operasının önemli isimlerinden Yekta Kara’nın sunumu ile gerçekleşecek. Etkinlik detayı için şuraya.

7. Müzik - Local Natives | 24 Kasım

local natives Salon İKSV / saat 21.30 Çok sesli armonileri, ‘freak-folk’ esinli hiperaktif ritimleri ve Gorilla Manor gibi leziz bir ilk albümle listelere kazınıp, Kaliforniya müzik sahnesinin arşivlerimize bahşettiği kıymetli topluluklardan biri haline gelen Local Natives, Perşembe akşamı İstanbullu meftunları ile buluşuyor. Kendileri, Batı kıyısının Grizzly Bear’ı olarak tanınıyor.

8. Sinema - Mezuniyet (Bacalaureat) | 18 Kasım

graduation poster Son yıllarda Doğu Avrupa sinemasından çıkan en başarılı yapımlardan biri olan 4 Ay, 3 Hafta, 2 Gün ile tanıdığımız Cristian Mungiu, yeni filmi Mezuniyet ile de kendisini takip edenleri hayal kırıklığına uğratmamış görünüyor. Bu sene Cannes’da Altın Palmiye için yarışan film, Romanya’nın küçük bir kasabasında yaşayan bir doktor baba ve kızının, prensipler ile gerçeklikler arasında sıkışan hayatlarına odaklanıyor. Mezuniyet, Cuma günü itibarı ile vizyonda. Merakla beklemekteyiz.

9. Gösteri - Fuerza Bruta | 16 - 23 Kasım

fuerza bruta Volkswagen Arena Fuerza Bruta; interaktif bir sahnede su, dans, akrobasi ve özel efektler eşliğinde teknolojiyi sanatla birleştiren postmodern bir tiyatro şovu olarak biliniyor. Arjantin merkezli topluluk, dev bir kadro ile Buenos Aires’ten Londra’ya, Manila’dan Tel Aviv’e dünyayı turluyor. Bugüne dek 5 milyonun üzerinde kişi tarafından izlenen gösteri, 23 Kasım’a kadar şehrimizde. Etkinlik detayı için şuraya.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>