Klostrofobisi Olan Gelmesin: Tek Mekanda Geçen 11 Film

Eylül 24, 2013

Bazı filmler sizi hayatınızda gitmediğiniz ve hatta gidemeyeceğiniz dünyalara alır; götürür, hayal gücünüzün sınırlarını zorlar. Bazılarıysa, sizi bir odaya, eve, dükkana, kütüphaneye, banyoya kapatır; nereden gelip nereye gittiğinizi ve feleğinizi şaşırırsınız.

Biz de size tam da bahsettiğimiz gibi, tek mekanda geçen ama bir o kadar da sürükleyici filmlerden bir derleme hazırladık.

Not: ”Ay ben daralırım” diyenler gelmesin.

Rope (Ölüm Kararı)

ip-filmi
Yıl:1948
Yönetmen: Alfred Hitchcock
Hitchcock, tek mekanda geçen bu  filmi, hareketli kamerayla”cut ” yapmadan yani kesintisiz olarak çekmiştir.12 Angry Men (12 Öfkeli Adam)

12-ofkeli-adam
Yıl: 1957
Yönetmen: Sidney Lumet
Bir duruşmanın 12 jüri üyesinin bir mahkum hakkında vereceği kararı anlatan film, tam bir efsane. Aynı filmin ”12” adıyla 2007’de çekilen Rus versiyonu da var.
O değil de, Özcan Deniz de yönetmen oldu işte.

Burried (Toprağın Altında)

topragin-altinda
Yıl: 2010
Yönetmen: Rodrigo Cortés
Mekanımız tabut. İspanyollar, bu filmle  Amerika’yı tam anlamıyla yerin dibine sokuyor. ABD’li bir şoförün Irak Savaşı’nda, Iraklılar tarafından tabutta rehin alınmasını anlatıyor. Yan rollerde de sadece çakmak ve cep telefonu var.  Daralmanız için klostrofobik olmanıza hiç gerek yok.

Cube (Küp)

kup-tek-mekan-film
Yıl:1997
Yönetmen: Incenzo NataliBiz daha, şu renkleri bir araya getirmeye çalıştığımız, küp zeka oyuncağını oynayamazken bu insancıklar, sürekli kombinasyonları değişen küp binadan çıkmaya çalışıyorlar. Sürekli  ”ah salak, ordan değil ” diye söyleneceğiniz  türden bir film.Saw 1 (Testere 1)

tek-mekanda-film-testere
Yıl: 2004
Yönetmen: James Wan
Testereyi bilmeyenimiz yok. Serinin kalanını izlettiren ilk film, tek mekanda geçiyor. Filmi hiç izlemeyip de izlemek isteyenlere şunu söylemenizi istiyoruz: Katil, film boyunca yerde kanlar içinde, yerde yatan adam. Şaka şaka, değil.

La Habitacion de Fermat (Kapan)

kapan-tek-mekan-filmi
Yıl:1997
Yönetmenler:Luis Piedrahita, Rodrigo Sopeña
Bu İspanyollar kapalı mekana takmış durumda. Bu sefer de bir matematik profesörü, gıcık olduğu bütün dahileri git gide daralan bir odada topluyor. Çıkabilirlerse ne ala.

Breakfast Club (Kahvaltı Kulübü)

kahvalti-kulubu-tek-mekan
Yıl: 1985
Yönetmen: John Hughes
Film kütüphanede geçiyor, o kadar söyleyelim.

The Man From Earth (Dünyalı)

the-man-from-earth-tek-mekan
Yıl:2007
Yönetmen: Richard Schenkman
Bir adam, bir oda dolusu bilim adamını, 14 bin yıldır yaşadığına ikna etmeye çalışıyor.Panic Room (Panik Odası)

panik-odasi
Yıl: 2002
Yönetmen: David Fincher
Şeker hastası bir kız ve annesi yeni evlerindeki sığınağı kullanmak zorunda kalırsa..

Dogville

dogville
Yıl: 2002
Yönetmen: Lars von Trier
Nichole Kidman başrollerde. Filmin dekoru hayali kapılar, duvarlar, pencerelerden oluşuyor. Yönetmen harikalar yaratmış. Sıkılır gibi olursanız, bırakmayın. İzlediğinize değecek.

The Shining (Cinnet)

cinnet
Yıl:1980
Yönetmen: Stanley Kubrick
Flm, 19 milyon dolara mal olmuştur. Kubrick çoğu sahneyi defalarca çekip oyunculara illallah getirtmiştir. Ama olsundur. Psikolojik gerilim türünün en iyi  filmlerindendir.