Seçim Sonrası Doğal Yollarla Hayatta Kalmanın 9 Sırrı

November 2, 2015

Vücutlar bitkin, sinirler gergin, bir umutsuzluk bir yılgınlık. Yani doktor bey, “bööle içimden bişileer çekiliyomuş gibi oluyor…”

Aslında cici ülkemiz bugün de dünden farklı olmayan bir sabaha uyandı; zaten galiba bu aynılık artık sıkıcı olmaya başladı. Tekrarlayan sıkıcı şeyler, bir süre sonra strese dönüşür. Ağrı atakları başlar, gerginlik, boyunda tutulma, nefes daralması gibi semptomlar görülür.

Aman efendim yapmayın, sizin ilaçlık bir durumunuz yok. Sadece fazla kafaya takmışsınız. Böyle olunca, vücut ısınma yapmış, kalp damarları meme yapmış, yumuşak dokularınız aşırı yumuşamış, sert dokular taşlaşmış, ciltte solma başlamış.

Bir Avrupa kupalarında kura sonrası Beşiktaş taraftarı, bir de seçim sonrası ülkenin bir kısmı… Bu ikisinin stresine modern tıpta çare yok.

Modern tıpta olmayabilir ama doğal yollarla sakinleşmenin, “sedatif etkinin” türlü türlü çeşidi var. Kıymayın kendinize. Gelin hep beraber doğanın bize verdikleriyle sakinleşelim, her şey sevgiyle başlar, dünyamızı sevelim, kedi yavrularının şirinliğiyle sevindirik olalım. Kuşlar hala uçuyor, cır cır böcekleri tüm güçleriyle ötüyor, yaşam devam ediyor! Vuhuuuuuuuu!

Erik – erik kompostosu

Erik-hosafi-listlelist
Efenm potasyum ve demir zengini erik kardeşimiz, romatizma ve eklem ağrılarına iyi gelirken, mürdüm eriğinden yapılan komposto tam bir sinir giderici, sakinleştiricidir. Buz gibi bir erik kompostosu, seçim sonrası yılgınlığının doğal düşmanıdır.

Haşlanmış süt mısır ve mısır koçanını emmek

misir-listelist
Her yönüyle mucize, adeta bir mutluluk iksiri. Doğanın çılgın bir sihirbaz olduğunun mutlak göstergesi! İnsan dişinin mısır taneleri arasına kararlı ve yumuşak girişiyle bedene yayılan gevşeme, dudakların koçana gömülerek ılık suyu emiklemesiyle ortamda havai fişekler patlatır, huzur ve mutluluk bedeninizden tüm evrene yayılır.

Muhalefet partisi (partileri) olsak dükkanı kapatıp mısır işine girerdik. Düşünün bizce bu işi, yeni kariyer şans getirir belki hem.

ListeList notu: Mısırın organik ve GDO’suz olması şart. Özellikle suyun emiklenmesi sürecinde, GDO’lu mısırdan verim alamazsınız. İki kuruşluk keyfiniz var, bozmayın o güzel ortamı.

Hurmalı dondurma

???????????????????
Hurma her ne kadar sadece ılımlı İslam’ın meyvesi gibi gözükse de aldırmayınız. Ne yani İslam alemi üzüm yemiyor mu? Siz hurmadan neden mahrum kalacakmışsınız ki. Dondurmanın o bilinen mutluluk verici etkisi, hurmanın huşu veren koruyucu özellikleriyle birleşince, ortaya tam bir “after seçim protector” (seçim sonrası koruyucusu) çıkıyor. Beta-karoten zengini hurmalı dondurma bir yandan zarar görmüş hücrelerinizi yenilerken, diğer taraftan serinliğiyle yaz sıcaklarına da birebir.

Buzlu nane çayı

nane-cayi-listelist
Strese bağlı mide spazmlarından tutun, aniden saplanan baş ağrısına kadar hayli etkili ve egzotik havasıyla, doğal üyesi olduğumuz sahil kasabası habitatının havasını evimize taşıyacak bir tat. Kaynatıp hafif soğumaya bıraktığımız suya, delikli bir kepçeyle bastırdığımız taze nane yapraklarını 10 dakika demledikten sonra sudan çıkarıyoruz. Suyumuzun içine bir çubuk tarçın atıyor, içine iki yemek kaşığı bal karıştırıyor ve soğumaya bırakıyoruz. Soğuyan çaya limon dilimleri bırakıyor ve bir tülbentle süzerek pırıl pırıl nane çayımıza kavuşuyoruz. Balı az tutarak, çayın üzerine bitter çukulata da rendeleyebilirsiniz. Artık keyfinize göre nasıl isterseniz. Resimdeki gibi bir sunumla, seçimin görsel kirliliğinden de sıyrılmış olacaksınız.

Mutluluğun formülü çok açık bir sen, bir lavanta, bir de papatya

lavanta cayi-listelist
Lavanta ve papatya çiçekleri o duru güzellikleriyle üzerinizdeki tüm gerginliği zaten çekip alacak. Bir de çaylarının etkisini hesap edin. Tıpkı nane çayı gibi demleyeceğiniz bu formülün tek farkı sıcak içilmesi. Böylece lavantanın o narin yağı da vücudunuza çabucak karışacak ve kaslarınızı gevşeterek, bünyenize harika bir temizlik hissi verecek. Papatyanın sakinleştirici etkisi de cabası. Valla düşününce bile insan kendini cumbaba ya da first lady gibi hissediyor, öylesine müthiş bi tarif.

Karpuz şov

karpuz -dondurma
Yapımından tadımına insanı baştan çıkaran bir haz. Öncelikle karpuzunuzu kendiniz seçmelisiniz. Kucakladığınız bu dev lezzet mucizesinin totosuna şöyle avucunuzla sağlamca güb güb diye bir ekleştirin. Bakınız daha şimdiden bir gevşeme geldi, kan dolaşımı düzenlendi. Adrenalin dostum, karpuza vurdukça adrenalin basıyor beynin, tüm sebebi bu. Gerisi çocuk oyuncağı, artık her yerde bulunabilen dondurma kalıplarına karpuzun çekirdeksiz kısımlarına basıp, buzluğa kaldırıyorsun. Sonrası tam bir “ya ya ye coco jambo ya ya ye” etkisi. Deneyin, siz buna değersiniz.

Biberiye yağı

biberiye-listelist
Stresten kendinizi alkole mi verdiniz? Yapmayın, yapacaksanız da arkadaşlarınızla yapın, hatta gelin beraber demlenelim; birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacımız olan şu günlerde, asla yalnız içmeyiniz. Diyelim ki içtiniz, karaciğer enzimlerinin yerine gelmesi için biberiye yağı tam da ihtiyacınız olan şey. Ayrıca alkol sonrası kafayı toparlamak için ve konsantrasyon artırıcı özelliğiyle çay olarak da tüketebilirsiniz.

Bonus: 1 saatlik meditasyon etkili musiki

Bonus 2: Erol Evgin

erol-evgin-listelist
Tüm bunlardan sonra öylesine pamuk gibi bir insan olacaksınız ki, galaksinin en rahat adamı Erol Evgin bile size imrenecek.

Bir tanem söyle canım ne istersen iste benden, istersen geçsin hayat bayramlarla, seyranlarla, istersen gelsin bahar sümbüllerle, salkımlarla, istersen dönsün dünya cümbüşlerle, çalgılarla…

Umut hepimizle olsun! :)

1 Yorum

  1. Pingback: Seçim Sonrası Doğal Yollarla Hayatta Kalmanın 9 Sırrı - Özet Haber Oku

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>