Lady Gaga’dan Mata Hari’ye Tüm Zamanların 14 İkonik Sütyen Tasarımı

November 6, 2014

Kadınların mecburiyeti, erkeklerin kimi zaman varlığına lanet ettiği sütyenin 100. yılı tüm dünyada kültür, sanat ve moda etkinlikleriyle kutlanıyor.

Yok tabii ki öyle kutlamalar falan :) Ama modern sütyenin üretiminin 100. yılına basın ilgi göstermeye başladı. Örneğin dünyaca ünlü Time dergisi konuyla ilgili bir derleme yaptı. Biz de iki cinsi de bir şekilde etkileyen bu keşif hakkında yapılmış derlemeye kayıtsız kalmayalım dedik. Huzurlarınızda pop kültürün sütyenle tarihsel buluşması ve tüm zamanların 14 ikonik sütyen tasarımı.

Mata Hari’nin taşlı sütyeni

Mata Hari. Artist: Anonymous
Dansçı ayağına Almanya adına casusluk yapan ve dünyanın en ünlü casusu haline gelen Mata Hari, askerlerin aklını bu taşlı sütyeniyle alıyordu. Danslarında striptiz de yapan Mata Hari’nın küçük göğüslere sahip olduğu için sütyenini asla çıkarmadığı söylenir.

Kurşun sütyen

Jane Russell
Erkekler Sarışınları Sever filminde Marliyn Monroe’nun yanında şöhreti yakalayan Jane Russell, Lana Turner ve tabii ki Marilyn Monroe sayesinde bir akım başlattı. 1940 ve 50’leri sallayan bu model aynı zamanda “sweater girl – süveter kız” denilen dar süveter modasının da öncüsü olmuştur.

Mrs. Robinson’ın dantel sütyeni

the-graduate-mrs-robinson-listelist-sutyen
Mike Nichols’ın ortalığı karıştırdığı en nadide filmlerden 1967 yapımı kült yapım The Graduate genç Dustin Hoffman’ı Benjamin Braddock rolüyle akıllara kazımıştı. Braddock’ın ilişki yaşadığı Mrs. Robinson (Anne Bancroft) ve dantel sütyeni dönemin en çok konuşulan baştan çıkarma objesi haline gelmişti.

Prenses Leia’nın metal sütyeni

On the set of Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Kesinlikle prensesin saç modeli kadar ikonik bir tasarım olan bu sütyen söylentilere göre Leia’yı canlandıran aktris Carrie Fisher’ın kostümünün çok bol olduğu yönündeki şikayeti sonrasında tasarlanmış.

Madonna’nın koni sütyeni

Madonna Blond Ambition Tour
Giydikleri ve yaptıklarıyla kilisenin de sinirlerini hoplatan pop müziğin kraliçesi Madonna‘nın her yaptığı bir olay. Bu model, Jean Paul Gaultier tarafından Madonna’nın 1990 tarihli “Material Girl” turu için “kurşun sütyen” modası temel alınarak tasarlandı ve Madonna’nın unutulmaz imajlarından biri oldu. Her dönem giydikleriyle çok konuşulan Madonna, tarihten bugüne dekolte kıyafet listemize de konuk olmuştu.

Adı üstünde Wonderbra

wonder-bra-listelist
1955 yılına ait bir patente sahip olduğu için gerçek popülaritesini ancak 1990 yılında İngiliz pazarına girişiyle yakalayabilen bu tasarım, sütyene bilimsel açılardan yaklaşarak yeni bir fikir geliştiriyordu. Firmanın “Hello Boys – Selam Çocuklar” kampanyası Eva Herzigova’nın da katkılarıyla büyük yankı uyandırdı. New York’ta bir billboarda asılan yukarıdaki afiş o dönem nedense trafik kazalarına sebep oldu.

Kadın robot sütyeni

fembot-austin-powers-listelist
Kimileri için vazgeçilmez kimileri için sinir bozucu (bizim için ikinci) karakter Austin Powers’ın fembot (female robot – kadın robot) tiplemeleri 1997 yapımı Ajanlar Kralı‘nda ortalığı zehirli pempe gaza boğuyorlardı.

Milyon dolarlık mucize sütyen

1996 Million dollar Fantasy bra cropped
Victoria’s Secret’ın pırlantalarla kaplı fantezi serisinin ilk modeli 1996 yılında dönemin efsanesi Claudia Schiffer tarafından tanıtıldı. O dönemden beri her sene yeni bir (kimi zaman iki) milyon dolarlık tasarım yapılıyor.

Kadınlar dünya kupası Brandi Chastain sütyeni

Brandi Chastain of the US celebrates after kicking
1999 Kadınlar Dünya Kupası’nda Çin’e karşı kazandığı penaltıyı gole çeviren Brandi Chastain’ın bu sevinci Sports illustrated ve Newsweek’e kapak oldu. Kapak olmasının sanırız en büyük nedeni erkek sporu damgalı futbol sahasında forma çıkartan kadın sporcuydu.

Lady Gaga’nın patlayan sütyeni

20th Annual MuchMusic Video Awards - Show
2009 yılında yapılan 20. MuchMusic Video ödüllerinde sahne alan bukamelun Gaga daha sonra bu kostümüyle Time’a da kapak oldu. Kostümün tarzı Madonna’nın koni sütyenine hayli benziyordu.

Katy Perry’nin krem şanti sütyeni


Katty Perry, California Gurls şarkısının klibinde evrendeki her türlü şekerlemeyi sütyen olarak kullanıyor ve klip en sonunda krem şanti ve “sütyenin gücü adına ana fikriyle” kapanıyordu.

Hindistan cevizi sütyeni

sutyen-hula-listelist
Hawaii Adalarının simgesi olan bu sütyen yerlilerin turist karşılamaları için düzenledikleri gösterilerde kullanılıyor. Hula Kızları denilen geleneksel dansçılar, özellikle Hollywood filmleriyle tüm dünyada tanınır hale geldiler.

Sütyen Kramer’ın eline düşerse

Seinfeld
Televizyon tarihinin hiçbir şey hakkındaki en felsefi dizisi Seinfeld ve unutulmaz karakteri Kramer’in tasarımı olan bu sütyen tabii ki herhangi bir moda akımına (şükür) ilham olmadı. Ancak günlük hayatın aslında ne kadar da absürd olduğunu kanıtlayan dizi yayınlandığı dönemde çok konuşulmuştu. Kramer 1995 tarihinde yayınlanan bu bölümde (The Doorman) Constanza’nın babası Frank’in yaşlılığa bağlı büyüyen memeleri için geliştirdiği sütyeni sunuyor. İkili her zaman olduğu gibi sütyeni pazarlamak için stratejiler düşünüyor.

Bonus: Victoria’s Secret Dansöz 2014

fft20_mf4937996
Bu yıl 2 Aralık’ta Londra’da yapılacak defilede safir, yakut ve elmastan oluşan 16 bin taşla süslü iki dansöz sütyeni markanın 1996 yılında başlattığı Milyon Dolar serisiyle deva edecek. 4.4’er milyon dolarlık sütyenleri Brezilyalı ünlü modeller Adriana Lima ve Alessandra Ambrossio tanıtacak.

2 Yorum

  1. Pingback: Alemlere Düşen İlk Görüntüleriyle Victorias Secret 2015 | ListeList.com

  2. Pingback: Sadece Her Gün Sütyen Takanların Anlayabileceği 9 Çileli Görsel - Özet Haber Oku

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>