Evlatlık Çocuk Psikolojisini Yansıtan 11 Çarpıcı Fotoğraf ve Bir Proje

November 18, 2014

Masumiyet kırılgandır. Korku ise, masumiyetin kırılganlığın farkındadır. Bu kozu kullanır ve masum olanı tehdit eder, onu örseleyerek kendi saflarına çekmek ister. Henüz yaşamın başında en güvendiği yer olan anne baba yanından ayrılmak zorunda kalan çocuğun hisleri, herhalde sadece “yaşayan bilir” çaresizliğiyle ifade edilebilir.

Evlat edinme, evlatlık verilme, evlattan zorunlu ayrılma gibi durumlar hem edebiyat hem de sinemanın hep ilgisini çekti.  Konunun içeriğindeki dramın  en doğal hali, hikayecilerin hayal gücünü her dönem  tetikledi. Nasıl tetiklemesin ki,  yaşamın daha ilk adımlarında bilinmeyen bir ayrılık ve yabancı bir dünyaya açılan kapılar…

Fotoğraf sanatcısı Rob Woodcox, kendi deneyimlerinden yola çıkarak bir farkındalık çalışmasına imza atmış. Çalışmasında şiddete ya da başka olumsuzluklara maruz kaldıkları için koruyucu ailelere teslim edilmeleri gereken çocukların çıktıkları bu “yeni yolculuğu”  anlatmak istemiş.

Kendi de henüz bebekken şiddete maruz kaldığı için evlat edinilen sanatçı yaşamın bu zorlu halini yorumlamış

RobWoodcox1

Çalışmasının adını “Anlatılmaya Değer Hikayeler” koyan Rob Woodcox evlat edinilen çocukların hikayelerini sürreel sahnelerle görsel bir diziye döküyor.  Sanatçı bu yolla çocuklara destek veren fonlara bir katkı sağlayarak üzerine düşeni görevi yapmak istemiş. Fotoğraflarda modeller ya da gönüllüler kullanılmış.

Koruyucu çevre olmadığı zaman çocuğun temas etmek zorunda kaldığı dünya

RobWoodcox2Dallar, kırılmış cam parçaları, tanımsız boşluklar gibi alanlarda kaybolmuş çocukların görüntüleri, hayli güçlü duygusal etkiler bırakıyor. Sanatçı, çocuk dünyası ve henüz yaşamın ilk dönemecinde maruz kalınan inanılması güç zorluklara kendi tecrübelerinin etkili perspektifiyle bakmayı başarmış.

Bebek evinin orman yolundaki pastel rengi

RobWoodcox3Oyuncakların huzur veren yumuşak renkleri ve karanlığa doğru uzanan ormanın bilinmezliği.  Ya da karanlık ormandan çıkılmış ve sonunda ait olduğu dünyanın motiflerine kavuşmuş minik bir kız çocuğu… Çocuklar için toplumda sağlanmayan çalışılan bu farkındalık, fotoğrafın gücüyle amaçladığı etkiyi yakalamış görünüyor.

Karanlık bir gün bitecek, bitmeli…

RobWoodcox4

Sanatçı fotoğraflarında evlerinden ayrılıp yeni bir hayata başlayan çocukları cesur maceracılar olarak tanımlıyor. Hayal güçleriyle zorluklara karşı savaşan bu minik maceraperestler yüzleştikleri güçlüklerle sonuna kadar mücadele ediyorlar. Seri, karanlık, parçalanmışlık ve korkuyla başlasa da, çocukların toplum içine sağlıklı bir şekilde karışıp, sevgiyi, umudu ve aydınlığı, bulma süreçlerine uzanıyor.

Cam parçalanır, acıtır, keser ama yeni bir bakış açısına da dönüşebilir

RobWoodcox5

Rob Woodcox çalışmalarında gerçekliğin boyutunu hayal gücüyle değiştirmiş; çünkü geçmişte yaşananların korkutuculuğuna değil, maceracı kısmına odaklanılmasını istemiş. Böylece durumdan trajedi çıkartmak yerine serinin amaçladığı umut yolunda devam edilmesini sağlamış.

Birlikte başarmak ve yeni bir hayatı birlikte kazanmak

RobWoodcox8

Proje, evlat edinmiş ailelerin de çok ilgisini çekmiş. Bazı aileler fotoğraflara çocuklarıyla birlikte bakarak o anları beraber paylaşmışlar. Bu deneyim, ailelerin desteği ve olumlu hisleri, projenin amacına ulaştığının da kanıtı olmuş.

Gerçek olan tek şey her çocuğun sevilmeye ve korunmaya muhtaç olduğudur

RobWoodcox9

Amerika’da 3.6 milyon çocuk için çeşitli nedenlerle korunmaya muhtaç raporu verilmiş.  Bu fotoğraf projesinin amacı da çocukları her zaman onları sevecek ve güvenebilecekleri alanlarla buluşturabilmek. Rob Woodcox  istismara maruz kalarak evlat edinilmiş çocuklara destek olacak  kurumların artmasını istiyor.

Çünkü ancak birlikte hareket edilirse mutlu sona ulaşılabilir

RobWoodcox13

Çocuk olmanın taze ve hiç bitmeyen enerjisiyle hayata yeniden katılmak, dünyanın en mutlu edici hali olmalı. Çünkü çocuk olmanın en güzel tarafı, mutluluğun ceplerde dolu dolu taşınabilmesinden geçiyor.

Havaya yayılan her yeni umut, iyi insanların yaşamına karışır

RobWoodcox18

Dünyada yaşam her geçen gün iyiye gitmiyor. Ancak fark edebilen, eyleme geçen ve sadece kendi küçük çevrelerinde dahi olsa, bir etki yaratarak umut olan insanlar sayesinde sanki aydınlık mümkün…

Korku hayallerin tükenmesini ister

RobWoodcox17

Ancak Peter Pan’de söylendiği gibi “Yaşamak çok büyük bir macera.” Yarım bıraktıralamayacak kadar heyecanlı ve duygu dolu. Korkuyu yenmek için mücadele etmeli, hayallerden ödün verilmemeli. Bu yüzden, yaşamın enerji kaynağı çocukların mutluluğu  için çabalayanlar dünyanın her yanında çok değerli insanlar…

Projenin finalindeki en aydınlık fotoğraf

RobWoodcox14

Bu güzel insana ve  işlerine ulaşmak için aşağıdaki adresleri takip edebilirsiniz.
Websitesi: http://robwoodcox.com
Instagram: http://instagram.com/robwoodcox
Facebook: https://www.facebook.com/robwoodcoxphotography

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>